Simona Halep, principala favorită a turneului de la Roland Garros, s-a calificat duminică în turul doi al competiției după ce a trecut de spaniola Sara Sorribes Tormo (70 WTA), scor 6-4, 6-0.

UPDATE În turul doi, Simona Halep va evolua cu Irina Begu, locul 72 WTA, care a învins-o în primul tur pe elveţianca Jil Teichmann, locul 54 WTA, scor 6-4, 4-6, 6-3.

Halep a început partida cu Sara Sorribes Tormomai greoi, adversara sa fiind prima care a făcut break. În primul set s-au înregistrat două serii consecutive de break-rebreak: break Sorribes Torno pentru 1-3, rebreak Halep 2-3; break Tormo 2-4, rebreak Halep 3-4. Românca a reuşit al treilea break pentru 5-4, iar apoi a câştigat setul pe serviciul său. În setul doi Simona nu i-a mai dat însă nicio șansă Sarei, câștigând toate game-urile.