Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Înainte de toate, trebuie să fac o precizare esenţială: Traian Băsescu a fost demis. În România reală, nu în cea fictivă, 8,4 milioane de voturi reprezintă aproximativ 60% din total. Aşadar, domnul Băsescu este demis. Întoarcerea sa episodică la Cotroceni reprezintă o anomalie, un eşec al democraţiei. 6, 7 sau 9 oameni nu pot decide împotriva a 60% dintre români. Eu cred că această anomalie va fi, curând, îndepărtată.

Cu mijloace democratice, legale şi constituţionale. Votul a 7,4 milioane de români nu poate fi ignorat. Nu putem privi în cealaltă parte. Nu putem să ne prefacem că nu s-a întâmplat. După 29 iulie 2012, România s-a schimbat ireversibil. Cei care nu înţeleg această realitate, pierd legătura cu naţiunea. Rezultatul referendumului în care 87% dintre votanţi au ales să îl demită pe Traian Băsescu oferă doar două variante: fie respectăm voinţa naţiunii şi îl demitem, fie sfidăm voinţa naţiunii şi îl tolerăm pe Traian Băsescu. Eu nu cred că ne permitem să sfidăm democraţia. Românii s-au săturat de ezitări. Avem nevoie de respectarea cu fermitate a voinţei naţiunii.

O consider posibilă şi legitimă. Românii doresc demiterea lui Traian Băsescu, iar articolul 95 din Constituţie permite fără nicio problemă declanşarea unei noi proceduri de suspendare. Însă, dacă se va mai iniţia o asemenea procedură, ar fi recomandabil să se desfăşoare la sfârşitul lui octombrie, începutul lui noiembrie, astfel încât referendumul pentru demitere să poată fi organizat în aceeaşi zi cu alegerile parlamentare, din respect pentru cetăţeni şi din raţiuni economice.

Traian Băsescu se bazează în tot ce face pe ameninţări şi presiuni. Nu cred că se mai poate schimba. El caută tot timpul motive de scandal, iar dacă nu le găseşte le inventează. Acum este foarte speriat, ştie cât de fragilă este poziţia sa. Iar frica îl face şi mai agresiv, îl predispune la abuzuri mai mari. Aveţi dovada în ultima perioadă în care a renunţat să mai salveze aparenţele. A ameninţat explicit în conferinţe de presă, iar structurile pe care le controlează s-au conformat disciplinat. În continuare, va încerca să se răzbune pe cei care l-au suspendat. Vor începe diversiuni media, presiuni instituţionale ... Cred că eu sunt printre primii vizaţi şi sunt convins că în următoarea perioadă vor apărea din nou atacuri susţinute de propaganda preşedintelui. Dar, după atâţia ani, Traian Băsescu ar trebui să înţeleagă că pe mine nu mă poate intimida, că mie nu mi-e frică. Însă, veţi vedea, va încerca cu orice mijloace să destabilizeze USL, să reia guvernarea, să organizeze alegerile.


Comentarii

matusa tamara Mai motan turnator si talhar ! Nu observi ca desi cheltuiesti milioane nu te voteaza nici familia ta ca le este rusine? Ia-l tu pe Cacarau si pe "ala micu " si plecati pentru vreo douazeci de ani in Madagascar si puneti de-o republica motaneasca acolo cu Mazare !

4 septembrie 2012 12:54

.... vorbeste despre legitimitate un bou, un tigan care n-a primit NICIUN VOT NICIODATA! s-a lipit capusa de psd, a pus pe sclavii lu sa injure pe ceilalti in direct si acum se crede politician si isi da cu parerea. HUOOOO!!!!

3 septembrie 2012 0:40

Mortu' viu Voi initia o petitie on-line impotriva varanului, ca nu se mai poate! Numai cand ii vezi cocoasa pe la tveurile lui, iti vine sa-ti versi matele! Ne calca asta in picioare, cu ajutorul imbecililor de gadea si badea?! Pai chiar am fi prostii lumii! Pe ei, ca nu se mai poate! Legea trebuie sa ne apere de anarhisti si pucisti! Nu ne poate anihila acest 0 barat! Cu toate televiziunile lui pline de slugoi nesimtiti!

2 septembrie 2012 22:51

pensionar Varanu' asta e imbecil!!! Da' nu inteleg cum niste tineri, precum Gadea (numele lui spune totul despre el) si spagatistu' analfabet (in ciuda eforturilor lui de a convinge ca a depasit etapa in care Teo, saraca de ea, il mai ridica un pic) pot sa fie pe post de slugi mizerabile! Pot spune ca am 100 de ani, dar nici pe vremea lui ceasca nu as fi facut ceea ce fac ei cu atata slugarnicie! Rusine, laidacilor!

2 septembrie 2012 22:46

cucui Da-l in pizda ma-sii de turnator imputit! Antenele lui (1, 2, 3) sint niste weceuri fetide....

2 septembrie 2012 22:23

gelan In tara asta chiar nu se gaseste nimeni sa-l aresteze pe dobitocul asta de Voiculescu? ......un securist nenorocit care ar fi trebuit arestat de fff mult timp......

2 septembrie 2012 19:18

Dan Intoarcere presedintelui Basescu in functie este o victorie a statului de drept, care a inceput sa functioneze.

2 septembrie 2012 17:42

Felix securistul Scarba scarbelor, asta esti ! Mai taci dracului din gura ! Ai vorbit destul , atunci cand ai informat securitatea . Motan comunist ! Lasa romanii in pace , ei vor macar un ragaz de liniste . Javra securista !

2 septembrie 2012 16:10

CLARVAZATORUL Pentru toti nebunii obsedati de suspendare! Romania si poporul roman trec prin momente extrem de dificile daca nu fara iesire: guvern incapabil de a rezolva ceva in tara , lipsa investitorilor si a banilor, economie in colaps, ramani din ce in ce mai datori la banci interne si externe, seceta care a distrus agricultura, justitie ineficienta invatamint prost administrat ca si sanatatea, .La toamna se vor numara " bobocii " dezastrului !

2 septembrie 2012 14:00

felix m-am convins, ziare.ro e basist, altfel nu se explica de ce il tine in prima pagina pe tiganoiul asta borat a carui simpla aparitie creste cota chiorului cu cateva procente.

2 septembrie 2012 13:41

mircea cine l-a facut presedinte pe Basescu nu Voiculescu si Stolojan,ai uitat de pactul de-la GRIVCO,cel ce conduce toata aceasta mafie mozaica cu binecuvantarea MOSADULUI este STOLOJAN,el a pusosi promovato pe Udrea in PDL si sal supravegheze pe Basescu,acu l-a pus pe OKAKA,

2 septembrie 2012 7:54

Maria cel mai mare RAU al acestei tari esti dta Voiculescule cu televiziunile tale .Inciti la ura,pacalesti oameni,dar cind se vor trezi o buna parte din ei vei fi trimis acolo unde iti este locul.Pina la urma Dumnezeu o sa faca dreptate. Speranta asta ne-a mai ramas

2 septembrie 2012 7:01

antiusl Moo nene voiculescule tocmai vroiam sa dau o mooe si nu stiam cui, dar te gasii pe tine,asa ca iao cu incredere futute-n gura. JAVRAAAAAAAA

1 septembrie 2012 20:43

mari Pliscu mic nea Felix. Sau te ia cu friguri,de la posibila locatie, pe undeva pe unde e si cel care, intr-o vreme (e...ce vremi!!!) recomanda sa i se numere ouale...

1 septembrie 2012 19:29

betivul chiar, justitia se comporta ca fecioara cu himenoplastie la maritis ? sau,noul ei presedintele, deocamdata necunoscut vulgului e felix ? altii,in tari mai putin civilizate,ex,usa,erau ori impuscati ori spinzurati,sa nu vorbim de arabi,cu mania decapitatului.....

1 septembrie 2012 18:52

Ionel sifiliticul asta nu poate fi oprit in niciun fel? Legati-l si duceti-l la spitaqlu 9 sau la balaceanca.

1 septembrie 2012 17:15

TRM Neam de hazna. Din kkt ati iesit in kkt va intoarceti.

1 septembrie 2012 15:34

Un strain Jigodii ordinare! Mi-e scraba de voi! Imi reneg orice descendenta romana! Nu va este jena? Sa iesiti ca descreieratii sa stricati ziua de nunta a acestei fete? Indiferent cine este, indiferent cat e de " proasta", are si ea dreptul la aceasta zi, care poate fi, pentru ea, ca si pentru altii, unica. De ce va comportati ca niste ultime jeguri? De ce ati venit sa strigati la primaria sectorului 2 ca niste imbecili? Neam de traista! Credeti ca in Anglia toata lumea este regalista? Ati vazut acolo bunul simt?Cum poate fi neamul romanesc respectat in strainatate cand acestia constata atata lipsa de educatie? Nu-i destul barbarismul pe care-l manifestati si pe care acum il cunoaste pana si Japonia? Toti cei care sunt in fata primariei sect 2 si huiduiesc ar trebui sa fie arestati si condamnati pentru tulburarea ordinii publice. Nu meritati decat sa fiti scuipati intre ochi. Nemernicilor! Sunteti si veti ramane un neam de sluga! Azi sunteti din nou slugoii unor fosti comunisti si securisti : Iliescu si Voiculescu. Imi vine sa vomit cand va vad!

1 septembrie 2012 12:13

vova Eu stiu ca legea 1/2009 prin care nu se mai restituie vechile proprietati proprietarilor de drept a fost votata si pusa in practica de cuplul Voiculescu- Basescu . Voiculescu a adus la conducerea tarii pedeleprele prin tradarea partidului umanist [dupa ce fusesera alesi pe listele psd] si colaborationismul cu pedeleprele Apoi PUmanist si-a schimbat numele in partidul conservator [partid infiintat de Vrabiescu].

1 septembrie 2012 11:00

neutr onu vara-nelule,(cu aluzie),daca mai "bagi"un REPETENDUM,HAI CA DUCI euro la 7 lei?!!!si ai sa dai vina ,la haznaua3,tot pe basescu??eu zic ca manuitii din fata cotroceniului sa mearga ca varanul in 4 labe,asta asa ca imagine!!!

1 septembrie 2012 9:42

sictir La o noua suspendare, daca Basescu isi da demisia, poate participa din nou pentru presedintie si nu are adversar pe masura lui. Paleative, cum e schimbarea peste noapte a legii referndumului, sunt cretinisme tip Ghise sau Fenechiu.

1 septembrie 2012 0:50

exe Prostia si hotia trebuie legiferate, sa devina „posibile si legitime„

31 august 2012 23:12

KKO nu cred că asta e un criteriu cine a furat mai mult .la capitolul politică fată de BĂSESCU , VOICULESCU E zero

31 august 2012 22:36

fd Dintre Voiculescu si Basecu, de departe Basescu este cel mai nenorocit , demolator si vinzator de tara. Voiculescu a furat el insusi citeva miliarde, in timp ce Basescu a facut pagube mult mai mari prin faptul ca a demolat si a vindut o tara (a lovit sanatatea si educatia baza unei societati, vezi Rosia Montana ,etc...). Deci ar fi de dorit urmatoarele: Basescu sa-si dea imediat demisia avind in vedere rezultatele recentului referendum. Sa urmeze alegeri anticipate pentru presedinte , daca se poate o data cu alegeri parlementare. Justitia sa fie depolitizata si sa faca ordine si disciplina: Voiculescu sa fie judecat si bagat la puscarie pentru frauda iar Basescu sa fie judecat si condamnat la inchisoare pe viata pentru genocid impotriva poporului roman.

31 august 2012 21:34

plutonul de executie sub orice forma acest nenorocit trebuie sa dispara si va fi liniste in tara,__EXECUTAREA___

31 august 2012 21:13

Eu Comunistii dupa ce au furat tot ce era de furat acum incerca sa manipuleze populatia prim mass-media pt a instala marionetele lor la presedentia Romaniei. Probabil ca vor reusi pana la urma, romanii sunt usor de dus de nas...

31 august 2012 20:24

Adevarul Elisabetei Tu si Iliescu cu toata clica voastra de comunisti trebuie sa fiti spanzurati de romanii care nu au iesit la vot pentru ca nu vor sa va faca jocul sa ne intoarceti la rusi.

31 august 2012 20:20

Adevarul Tu si Iliescu la spanzuratoere intrigantilor ce vreti sa desfiintati Romania.

31 august 2012 20:17

Radu Dar pe tine cand te mai suspenzi din viata mosneag nenorocit si comunist inrait pina in varful ultimului neuron! Ne-am saturat de tine ca de mere padurete adunate de pe jos cu sila. Ce vrei mai mult decat ne-ai putut oferi pana acum? Jalnic, iremediabil rosu si imbalsamat cu credinta josnicului. RUSINE pentru cei care ii staiu in preajma si pun proptele unui asa specimen.

31 august 2012 19:22

KKO cretinul asta chiar nu realizeaza cat e de penibil ? ar trebui cineva sa-l reseteze ca e blocat pe o singura placa ,dar de ce fuge nu scapa ......LA PUSCARIE FRIERE CA ACOLO TI-E LOCUL

31 august 2012 17:48

Chiriac Voiculescu iese neinspirat,atras intro capcana mediatica.Iata acum zicerile lui sunt folosite ca munitie contra USL. Ce este interesant ,este si "adeziunea" lui Fenechiu la aceasta idee.E ciudat cum Fenechiu ,in loc sa se alieze cu pozitia lui Ghise ,iese ca gandacu pe sticla ,ca vrea iar suspendare. De ce nu discuta intai in PNL? Mi se pare mie,sau Fenechiu ,e tot un guzgan rozaliu,pripasit prin PNL si face jocurile mogulilor rozalii? Faptul ca e.."hartuit" si el cu DNA e asa la misto,ca si-n cazul lui Mazare(alt guzgan rozaliu) ca sa-i credibilizeze in propriile partide.Sa zica mutzufanii; "bai,asta lupta pe bune,n-ai vazut e DNA pe el".

31 august 2012 17:35

c.popescu sasaiala ta de securist jegos ar trebui intr-o tara civilizata sa se auda din puscarie ci nu din libertate. ai invrajbit romanii intre ei pt. ati apara pielea jegoasa de varan. in puscarie cu tine si ia-ti si fetita ta preferata(d-ra gadea) care-i place la nebunie sa te pupe-n dos. la multi ani! buni in jilava

31 august 2012 15:54

Dr Marutza Un HAI SICTIR; VOICULESCULE, e tot ce-mi vine a zice ori de cate ori dau de numele acesui Iuda! Sforarul securist ar trebui sa fie in spatele gratiilor, nu sa lanseze slogane razboinice.Va veni insa si randul lui! Ps Sorry pentru "injuratura" de mai sus, da' asta e ce merita nemernicul asta!

31 august 2012 15:04

tiberiu @ voiculescu...unde..p.m ai invatat tu democratie?la scoala de securitate de la baneasa? nemernicule! ai fost in functii ..puternice din DSS..pe vremea impuscatului si acum vrei sa rastorni romania ?te-ai imbogatit..pe spinarea POPORULUI muncitor..la fel ca si mentorul tau..stamatoiu ,iulian,si ceausescu!

31 august 2012 14:32

puiu FINUL( DANIEL CONSTANTIN ) DE LA FRUNTEA MINISTERULUI AGRICULTURII CE MAI ZICE? aduce cuminte banii imprumut pentru casa inapoi la nasul sau semneaza prostii pe la minister pentru a te scapa pe tine de procese ? Cate asemenea situatii exista si lucreaza in favoarea ta , cetatene Dan Voiculescu ? De ce trebuie sa te ascult mereu ca doar nu esti cinstit ca mine , pe tine ar trebui sa te asculte Bombonel in celula, fara blog , ca la o puscarie serioasa.

31 august 2012 13:49

ness Voiculescu, tov. Iliescu ti-a transmis clar : " Ce te tot amesteci ?" Chiar vrei ca gasca lui sa inceapa lupta cu gasca ta ? Ai grija, ca Iliescu e puternic si influent, nu ca Basescu ! Sa n-o patesti !

31 august 2012 13:04

Mortu' viu Varanu' turnator n-are somn. Le face programul USListilor care au intrat cu el in latrina!

31 august 2012 11:45

zombii de la antene Ati inteles nenorocitilor cine si de ce vrea referendumuri fara numar? Aia 7 milioane de inculti. Acest om va transforma in zombii cu antenele lui.

31 august 2012 11:36

gabi bre ne-a felixe da p tine n te ancheteaza nimeni vad in tara asta de rahat (justitia e doar pt fraieri d rind)...........

31 august 2012 9:56

mariana comunist imputit, ce javra ordinara esti securistule, sper ca procuratura sa-si faca datoria si sa te trimita acolo unde i-ti este locul de mult adica linga adita poate are si el nevoie de nevastuica.

31 august 2012 9:55

la ţohaus Banii inapoi,si felix la puscarie cu toate javrele comuniste ce au devalizat economia romaneasca.

31 august 2012 9:27

Pute Nu stiu de ce-l bagati in seama sau e ordin de la Tatuca ca sa fie mereu dihonie romaneasca,daca nu-l bagati in seama e nimeni si nu se aude de el,daca e ordin e altceva.

31 august 2012 8:59

antireclama si ce-ai zice motanel ! ...daca si pe talica, te-ar suspenda cineva de coada ! sau eventual de labute ! ar veni pompierii sa te dea jos din copacel !?

31 august 2012 8:35

otopeanu puti a kkt nenorocitule ai dezbinat tara hidra .

31 august 2012 8:09

sofocle Bai imputitule, javra comunista, securist jegos,dute dracului sa nu mai auzim de tine....manca-mi-ai pana....!!!

31 august 2012 7:58

cris Sper ca justitia sa si mai poata face datoria si sa te trimita coleg cu Nastase. Din cauza ta, a lui Iliescu si a altor comunisti si securisti nu da tara asta inainte.

31 august 2012 7:10

amtijigodii Dar crezi ca este posiubil c a tu sa ajungi la puscarie langa Nastase, unde iti este locul?

31 august 2012 6:18

eu Du-te si te spanzura hodorog comunist!!! Javra ordinara!

31 august 2012 3:08

huooooo!!!!! !