Situaţie inedită în Colegiului Național Ion Neculce din Bucureşti: directoarea a interzis elevilor cu părul lung să mai vină la cursuri.

Mesajul cu pricina a fost postat la avizier chiar de directoarea unităţii de învăţământ. "Elevii Fiuciuc Andrei Nicolas şi Vasilescu Teodor nu vor mai intra în liceu decât după ce se tund. (începând de Marţi, 6-III- 2012)", a scris directoarea care s-a şi semnat în josul paginii.

Elevilor le era interzis să poarte părul lung în perioada comunismului. Înainte de 1989, băieţii nu aveau voie să vină la cursuri cu părul mai mare de câţiva centimetri.

Integral pe Libertatea



Comentarii

bula Da' pana la urma daca ai parul mare si esti un rahat cu ochi, e mai interesant?! Iti vine mintea la ore mai repede, da mai bine ca esti dintr-o familie de snobi si de mimetisti sau astia-s fiii unor genii, eventual stranepotii lui Einstein? Dupa ce ca apa e tot mai putina si mai mulrdara in Bucuresti, iar deodorantele si sapunul sunt foarte scumpe pentru unii, mai vin si cu parul ca maimutele din filmul regizat de Tim Burton! Nu numai ca o fi un regulament al respectivului colegiu care obliga la o anumita conduita (atentie, regulamentul este emanatia conducerii institutiei, a corpului profesoral si al parintilor elevilor, deci e lege pentru scoala respectiva!), dar mai e si chestiunea bunului simt!

7 martie 2012 8:43

adriana De asta s-a ajuns sa inghitim toate mizeriile si sa fim calcati in picioare de niste tute politice;pentru ca am zis mereu "ei si?se moare din asta?"Am ras cand micul hahait scotea pe gura tot felul de insulte,la adresa unuia sau altuia;nu ne-a interesat cand i-a atacat pe doctori;nu ne-a deranjat cand a calcat in picioare demnitatea fiecarei bresle,rand pe rand.Pas cu pas democratia noastra s-a dus dracului si noi am zambit ingaduitori.Normal ca tampitii ce s-au trezit intr-o functie de conducere au prins curaj si acum vor sa vada pana unde pot merge.o sa ni-se usureze in cap si noi o sa zicem:"ce a murit cineva din asta?"Meritam sa traim in gulag,rasi in cap si imbracati in uniforme portocalii.

7 martie 2012 8:27

Tzepelush Elevii respectivi sunt in cl.a XI-a , correct ? Deci se duc la scoala pentru ca vor si nu pentru ca ar fi obligati de lege .Daca nu le convine sa se tunda , n-au decat sa nu se mai duca la scoala .

7 martie 2012 8:14

Sucaritul Si uite asa ajungem la chestia aia.. Sa vii cu tatu' tuns si sa iau contact cu mata ! Probabil este o "directoare" PDL-ista sau UNPR-ista. Scriind la avizier, cica a facut "educatie".

6 martie 2012 23:38

Adrian Vorba regtretatului Florin Pitis: "Nu conteaza cat de lung ai parul Important e ce si cum gandesti." Cunosc doi fosti liceeni care purtau mereu parul lung. Amandoi olimpici, amandoi au facut parte din echipa castigatoare la concursul NASA (2 ani la rand), actualmente studenti: unul la Princeton si altul la Bremen. Fara alte cometarii

6 martie 2012 19:45

florin sunt de acord,dar asta nu inseamna ca scoala este directoarei....aici nu inteleg unii,ca functia este pe o perioada ,nu pe viata......si chestia cu tunsu trebuia stipulata intrun regulament.....si chiar si asa la avizier ,chiar nu au calculator?

6 martie 2012 17:12

Adi Este corect, si alte scoli sau facultati din lume au coduri de conduita` stricte care trebuiesc respectate, dar cu conditia sa` fie anuntate si impuse de la inceput , nu pe parcursul anului scolar dupa` cum i se nazare cate unui profesor sau director. Trebuie facut un regulament , publicat, luat la cunostinta` de fiecare leve si profesor, si cui nu ii convine sa` nu intre la scoala aceea. Nu e just ca la inceputul anului sa` nu se spuna` nimic, apoi ba sa te oblige sa iti tai parul, ba sa` trebuiasca` cordeluta`, ba numar matricol, ba uniforma` obligatorie ! Nu e cnstit ca sa` schimbe regulile jocului pe parcurs.

6 martie 2012 15:58

alice am invatat la neculce; dimineata, un vestit profesor de geografie ne insira ca pe oile lui flutur si ne cerceta bentita, lungimea uniformei, culoarea ciorapilor, incaltamintei; nu stiu cat de lung au parul cei doi, dar sper ca exagerarile unor profesori sa nu continue; si totusi, printre profesorii de vis de la neculce era si domnul profesor Marcel Saras;era unic !

6 martie 2012 14:42

Gica de la Scularie Si da coltu' daca se tunde??? Asta e regula scolii. Ii convine, bine, daca nu se poate muta la alta scoala. Simplu nu??? cam la fel ca si cu telecomanda tv. Au fost generatii intregi care s-au tuns si nu au murit. Asa. V-am zis-o! :))

6 martie 2012 14:25

paganel fituica-anunt e o farsa ! a vreunui scoler poznas ! doar se apropie 1 aprilie ! si voi ati pus botu' !

6 martie 2012 11:53

Cititor Autorul articolului a avut si are (probabil ) parul lung dar categoric mintea scurta.

6 martie 2012 11:48

Fost pionier Bai, darnu mai terminati cu idioteniile? Ce daca i-a pus sa se tunda? Le-a taiat capul? Sau veniti maine voi, ziaristii, si va plangeti ca nu mai invata elevii si sunt cu capul in nori? Pai daca se gandesc doar la fite? Voi sunteti aceia care incurajati dezmatul si toate nenorocirile in tara, iar apoi faceti trei zile reportaje despre problemele care apar! Voi, ziaristii sunteti unul din virusii cancerigeni ai societatii de astazi!

6 martie 2012 11:27

Dio o directoare cu creierul in bigudiuri. parintii ar trebui sa o dea in judecata.

6 martie 2012 11:20

PARERI DEMOCRATICE TYCU Foarte bine ce insemna dezmatul si zburliturile astea multi elevi se cred interesanti daca au parul lung si sunt zburliti in tot felul nu realizeaza ca fiind flocosi aduc mai mult cu niste aurolaci neingrijiti ,care nu au bani sa se tunda,sau cu niste maimutoi care au coborat recent din copac ,in loc sa se concentreze pe studiu ca sa ia BACUL ei se concentreaza pe freza ,unii dintre ei il au unflat de zici ca au bagat degetele in priza ,Cu cat parul este mai zburlit cu atat rezultatele la BAC sunt mai slabe de la an la an CE tot atata le sufla toti in fund la elevi cine nu se conformeza sa fie exmatriculat si sa ramana cu 7 clase si sa bage la tarnacop si lopata toata viata ,asa era inainte si era bine ca era ordine si disciplina in scoli?

6 martie 2012 10:40

david Da, si? S-a sinucis vreun elev, inainte de '89 pentru ca venea tuns scurt la scoala?! Il impiedica parul scurt sa invete? Se pare ca nu! Dupa cum, nici lipsa drogurilor consumate la scoala, a tigarilor fumate sfidand corpul profesoral, ca sa nu mai vorbim de lipsa totatla a ceea ce astazi numim, eufemistic, etalarea desantata a "feminitatii" precoce a elevelor nu au daunat. Dimpotriva...