SCM Râmnicu Vâlcea a reuşit prima sa victorie în acest sezon al Ligii Campionilor la handbal feminin, 27-25 (15-13) cu RK Podravka Vegeta Koprivnica, duminică seara, în deplasare, în Grupa B a competiţiei.

SCM a pierdut primele sale şase meciuri din grupă, dar a câştigat cu Podravka, la capătul unui meci pe care l-a controlat de la început până la sfârşit.

Vâlcencele au avut în prima repriză un avantaj maxim de patru goluri, 9-5, iar la pauză au condus cu 15-13.

În partea a doua, Podravka s-a apropiat la un singur gol, 18-19 (min. 39) şi 21-22 (48), dar SCM a gestionat bine finalul, a condus cu 25-21 (55), câştigând cu 27-25.