Echipa AS Roma a fost eliminată în optimile de finală ale Cupei Italiei la fotbal, fiind învinsă pe teren propriu, cu scorul de 4-2 după prelungiri, de formaţia Spezia, într-o partidă disputată marţi seara.

Spezia a condus cu 2-0 după un sfert de oră de joc, prin golurile lui Andrei Galabinov (6 - penalty) şi Riccardo Saponara (15), însă gazdele au reuşit să reducă din handicap înainte de pauză, prin Lorenzo Pellegrini (43 - penalty), iar apoi au restabilit egalitatea în repriza secundă, prin Henrih Mhitarian (73).

Profitând de faptul că Roma a rămas în nouă jucători, după eliminarea portarului Pau Lopez, pentru intrare periculoasă asupra unui atacant advers (91) şi a fundaşului Gianluca Mancini, care a văzut al doilea cartonaş galben (92), Spezia a reuşit să dea lovitura în prelungiri, pe parcursul cărora a marcat de două ori, mai întâi prin Daniele Verde (107), jucător format de Roma, iar apoi prin Saponara, în minutul 119, pecetluind soarta calificării.