Optimile turneului de Masters de la Monte Carlo au oferit două surprize de proporții: Novak Djokovic (principalul favorit) și Alexander Zverev (cap de serie nr. 5) au fost învinși în două seturi.​

Campion de două ori la Monte Carlo (2013 și 2015), Novak Djokovic l-a întâlnit pe David Evans (33 ATP). Britanicul s-a desprins rapid în debutul partidei (3-0, cu două break-uri în față), dar sârbul a reușit să egaleze la 4. A urmat încă un game bun la retur pentru Evans, iar jucătorul în vârstă de 30 de ani s-a impus cu 6-4 în primul set.

Setul secund a fost unul în oglindă: Nole a condus cu 3-0, însă a ratat o minge de set la 5-4 (pe serviciul adversarului) și Daniel Evans a obținut cea mai mare victorie a carierei (a făcut al doilea break în acest set, în game-ul cu numărul 11, și a câștigat cu 7-5).