Situația de la terapia intensivă pentru bolnavii de COVID-19 nu ține numai de numărul de paturi, ci și de personalul medical care trebuie pregătit corespunzător ca să trateze pacienții, a explicat joi Ioana Mihăilă, în prima sa zi de lucru ca ministru al sănătății. Ea a subliniat că numărul paturilor de terapie intensivă nu poate fi crescut „de la o lună la alta” și nici măcar de la un an la altul.

„Aşa cum a discutat şi ministrul anterior, problema nu este legată doar de numărul de paturi, ci de echipele de medici şi asistente medicale pregătite să trateze corespunzător pacienţii din secţiile de terapie intensivă. (...) Durează 11 ani să pregătim un medic cu anii de facultate şi cu cei 5 ani de rezidenţiat, în medie. Este evident că nu avem cum să rezolvăm lucrurile nici de pe o lună pe alta şi nici chiar de pe un an pe altul”, a spus noul ministru al sănătății.

Ea a adăugat că va încuraja universităţile, într-o întâlnire pe care o va avea săptămâna viitoare, dar a repetat că problemele cu pregătirea personalului vor putea fi rezolvate doar pe termen mediu şi lung.

Integral pe Digi24



Comentarii

Cosider că durează mai mult de 11 ani formare unui medic. În această categorie profesională nu intră #rezistacii de prin ong-uri, aceștea se formează la ”apelul bocancilor, vă poate confirma doamna Mihăilă!

23 aprilie 2021 8:10

ion Basescu&PDL cand au guvernat Tara 12 ani, au taiat la sange salariile medicilor, asistentelor, investitiile in Spitale, in guvernarea Chiorului s-a produs exodul cel mai masiv de cadre medicale. Banii din taierile comise de Basescu&Udrea&Cocos&Videanu&Popoviciu au ajuns in conturile bancare personale ale sus-numitilor, vezi averile colosale ale fiicelor Basescu, ale lu' Nutzi Udrea, si Co. Recuperarea taierilor salariilor cadrelor medicale, nu s-a facut nici acum, vedeti ca, bashinoshii prefera sa faca puscarie, decat sa restituie banii la Buget. Punct.

23 aprilie 2021 7:56

Muie postacilor Psd F***va in gura de imputiti de postaci Psd-isti.

23 aprilie 2021 6:39

@Popescu Viorel Da, măh băiatu, dar în șicoala aia nouă poți ieși doftor și după 11 luni de ieșit la furat. Nu crezi? Păi cumperi o diplomă din banii de furat și gata... Eu, de exemplu, n-am trecut nici de treapta întâi de liceu, am picat de două ori admiterea la Medicină și uite c-am ajuns ministrul sănătății! Voiam primministru, dar postul fu ocupat de unul mai jmeker: Văz că le știi bine pe astea cu ieșitul doctor după unșpe ani de buchiseală. Atunci de ce dracu ies unii așa de proști și, mai ales, de ce tocmai ăștia sunt proptiți șefi? Astea dacă le poți esplica al lu mata, doct și lipsit de cea mai mică urmă de umor, dupe cum te arăți a fi! ,

22 aprilie 2021 23:00

ion Basescu&PDL cand au guvernat Tara 12 ani, au taiat la sange salariile medicilor, asistentelor, investitiile in Spitale, in guvernarea Chiorului s-a produs exodul cel mai masiv de cadre medicale. Banii din taierile comise de Basescu&Udrea&Cocos&Videanu&Popoviciu au ajuns in conturile bancare personale ale sus-numitilor, vezi averile colosale ale fiicelor Basescu, ale lu' Nutzi Udrea, si Co. Recuperarea taierilor salariilor cadrelor medicale, nu s-a facut nici acum, vedeti ca, bashinoshii prefera sa faca puscarie, decat sa restituie banii la Buget. Punct.

22 aprilie 2021 19:47

Filozoafa lui Hipocrate Carevasăzică tre să așteptăm 11 ani ca să formeze rezistacii medici pe gustul lor ... neonazist. Viitorii medici nu tre să „rezolve” doar 50% (prognostic fericit) dintre pacienții de la ATI, ci măcar 99% să se încoloneze spre locuri cu multă-multă verdeață! Succesuri, coniță! Măcar așa putem scăpa de voi. Plecând noi.

22 aprilie 2021 16:52

Dorin Fătuca astă ne crede copii!!! Tanti Ioana, să nu ai impresia că, universitățile de mediciană și farmacie au fost închise până să veniți voi, prin fraudă, la guvernare!!!! La modul cum ”pui” problema, mai ai putin și ne spui cum ”USR a inventat roata și/sau apa caldă. Sau, poate vă gândiți să stați 11 ani la guvernare? Sunteți JALNICI!!!!!

22 aprilie 2021 14:19

ABCD Si, uite-asa, dna. USR/PLUS, esti totusi medic, te-ai spalat pe maini de responsabilitati fata de bolnavii din Romania ! Pai, de ce n-ai marturisit, dna. doctor, cand ai marsaluit cu zbierete in 2016 si 2018, si 2019, pe strazi, cu rezistacii, ca nu esti capabila de nimic bun pt Sanatatea romanilor, si, sa nu te mai voteze la USR cu PLUS, ca degeaba strica romanii voturile pe matale. Da' puteti, sa aruncati bolnavii din paturi, si sa-i incarcati in camioane - noaptea ca hotii, sa-i duceti la drak' sa va adune, pe voi. USR cu PLUS....ortopedie Foisor, mai, dna. doctor USR cu PLUS.

22 aprilie 2021 12:15