Debut solid pentru Simona Halep pe zgură. Halep cap de serie numărul 2 la turneul WTA 500 de la Stuttgart, s-a calificat joi în sferturile competiției după ce a trecut de cehoiaca Marketa Vondrousova (20 WTA), pe care nu reușise să o învingă până acum. Halep s-a impus lejer, 6-1.6-3.

Vondrousova a învins-o miercuri, în primul tur, pe compatrioata sa, Marie Bouzkova (56 WTA), în două seturi, cu 6-1, 7-6, într-o oră și 52 de minute.

Până acum Halep şi Vondrousova mai fuseseră adversare de două ori, în ambele meciuri impunându-se sportiva din Cehia: 6-2, 3-6, 6-2, în martie 2019, în optimile de finală ale Indian Wells, şi 2-6, 7-5, 6-3 în mai 2019, în turul 2 la Roma.

Obiectivul ambițios al româncei
Simona Halep a declarat pentru wtatennis.com, că își dorește mult să câștige turneul de la Stuttgart și toate celelalte turnee din sezonul de zgură. Halep va debuta direct în turul doi la turneul german.

După ce a câștigat anul trecut turneul de la Roma, Halep are în palmares câte un trofeu la fiecare turneu pe suprafață de zgură, din calendarul WTA, cu excepția celui de le Stuttgart