Ultimul raport MCV dat publicității marți arată, în esență, că România va fi mai departe monitorizată de Bruxelles la capitolul justiție, până la atingerea obiectivelor asumate în cadrul Mecanismului de Cooperare și Verificare, devenit obligatoriu conform ultimei decizii Curții de Justiție a Uniunii Europene.

România s-a decuplat astfel oficial de Bulgaria, care a scăpat de MCV încă din 2019. În 2020, din cauza pandemiei, n-a fost publicat nici un raport iar în acest am rămas singura țară din UE cu un regim special de verificare la capitolul justiție. Din păcate, angajamentele luate de România au rămas la stadiul de promisiuni și angajamente.

Comisia încurajează politicos autoritățile, salută unele progrese, bune intenții și cei câțiva pași făcuți în direcția reformelor, dar constată că în realitate n-a fost nimic dus până la capăt. G4Media.ro a arătat încă de acum o săptămână cum, după 6 luni la putere, niciunul dintre cele 10 obiective pe termen scurt din programul de guvernare nu a fost atins.

Integral pe G4media.ro



Comentarii

Baron in calduri Ecce Kur Rupt, oricat ai posta pentru PSD, nu te mai fut in cur. Esti prea scarbos si prea distrus...

10 iunie 2021 9:26

Ecce Kurrupt Adevărat vă spun vouă, corupția pizdacilor penali ucide. Kurrupția însă dăruiește viața veșnică. Let's do it! Eu ecce neprihănitul Klaussfinkter Wurst Johannis și eu am aprobat acest pârț umed. Arianus Uber Alles!

10 iunie 2021 5:09

zaha si nu sunt postac pds ci un pensionar contributiv normal care a votat pnl

9 iunie 2021 20:49

zaha nu numai cu justitia ci si cu indexarea pensiilor si a alocatilor .Pina la alegeri lapte si miere dupa acea fiere

9 iunie 2021 20:48

Baron homosexual care frecventeaza loja masonica gazduita de Robert Negoita la RIN Hotel Otopeni. ...

9 iunie 2021 19:02

Lenin homo, Năstase homo, Ponta homo, Negoiță homo, ne mai miram ca si postacii bolșevic sunt homo? ?

9 iunie 2021 18:38

gaozar bolsevic pestifelic depistat: 17:48. Ies in frunte ca păduchii... Pestifelice ființe!

9 iunie 2021 18:37

JohANUS, poponar pasiv As vrea sa ma fute-n cur Ponta. Si sa-mi dea si muie.

9 iunie 2021 17:48

Petre Priviți comentariile de mai jos oameni buni. Nu pot sa cred ca exista asemenea idioți pe planeta.

9 iunie 2021 16:58

Victor Ponta, ofiter SIE, mason, homosexual Îmi vine a fute anal. E vreun postac bolșevic prin zonă? Vorba vine, nu stau eîn Primaverii, Dorobanți, etc. Postacii bolșevici găaozari sunt săraci lipiți, stau prin cămine vai de steaua lor...

9 iunie 2021 16:57

Vaccinist neomarxist aa..... Nu stiu ce sa zic asa ca m-am cacat pe mine. Atat ma duce mintea

9 iunie 2021 16:41

gaozar bolsevic incontinent depistat: 15:56

9 iunie 2021 15:59

ciclop liberall si "goarna ":lor din campania electorala , presedingtele navetist , s-au batut cu pietroiul in piept

9 iunie 2021 15:56

Fute-n cur un bolsevic. Acum! .

9 iunie 2021 15:25

Cacat Tapalaga Dute mai la cacat de jeg Tapalaga ..dute la imputiti de Psd-isti ca aia sunt corecti.. tu nu vezi cine a sef la CCR ..comunistul Dorneanu pana el ii acolo in tara asta nimic nu se va realiza..