Naţionala de fotbal a Rusiei a învins echipa Finlandei cu scorul de 1-0 (1-0), miercuri, la Sankt Petersburg, în Grupa B a turneului final EURO 2020 şi rămâne în cursa pentru optimile de finală.

Min. 47 Rusia înscrie în prelungiri și conduce cu 1-0 după golul superb reușit de Miranchuk. Asta după ce Finlanda a avut un gol anulat în minutul 4.

Selecţionerul Markku Kanerva a făcut o singură modificare în echipa de start a Finlandei pentru meciul cu Rusia, de miercuri, de la Sankt Petersburg, din Grupa B a turneului final EURO 2020, faţă de partida sa de debut, cu Danemarca (1-0).

Kanerva a renunţat la căpitanul Sparv, în locul său titularizându-l pe Schueller. De asemenea, a schimbat sistemul de joc, de la 4-4-2, la 3-2-3-2.