Valul 4 al pandemiei – generat de tulpina indiană (Delta) – va fi mult mai agresiv decât cele precedente, iar între 50% şi 60% dintre persoanele nevaccinate care au trecut prin boală riscă să se reinfecteze.

Calculele arată că cel puţin 130.000 de români riscă să moară în următorul val. Medicul Valeriu Gheorghiţă, şeful Comitetului Naţional pentru Coordonarea Activităţilor privind Vaccinarea (CNCAV), a prezentat ieri ultimele statistici cu privire la numărul de cazuri noi din Marea Britanie, ţară în care majoritatea populaţiei s-a vaccinat, şi a atras atenţia că dacă valul 4 va ataca la fel şi în România, vom ajunge la o situaţie epidemiologică cel puţin îngrijorătoare.

Marea Britanie, unul dintre statele „campioane” la vaccinare, înregistrează cifre-record în ultima lună: infectările zilnice au ajuns de la peste 25.000 (în data de 30 iunie), la 54.379 (în data de 17 iulie). Asta înseamnă că numărul de infectări înregistrat la fiecare 24 de ore s-a dublat faţă de cele de acum două săptămâni.

Integral pe Adevărul



Comentarii

Ionuț Mureșan - UP DATE: Echipa de gimnastică feminină a Statelor Unite a părăsit Satul Olimpic de la JO 2020, după ce mai multe sportive au fost depistate cu Covid deși erau "vaccinate" cu ambele doze de ser anti-Covid (atât în gât, cât sin în nas, în varice si în ficat, n.red.)!

21 iulie 2021 23:39

Ionuț Mureșan - BREAKING FUCKING FAKE-NEWS: : Sanitas București se opune ferm obligativității vaccinării și anunță reacții judiciare contra actelor normative sau birocratice care vor impune sau facilita aceste măsuri preconizate de guvern. Citiți cu atenție Comunicatul și distribuiți-l!

21 iulie 2021 23:34

Colonel Pulică Gheorghiță: Ba io mi-am injectat pâna una-alta toate 4 dozele de "vaccin" din congelator în gât si urmeaza sa mai primesc înca 30-40, pe care mi le trag între ochi si sub limba ca sa ma "protejez" mai bine!

21 iulie 2021 23:13

Ionuț Mureșan - UP DATE: Si VALURILE DUNARII (nr. 7, 8, 8-bis, 9, 10) si 11 ar (mai) putea "ataca" România, urmate fiind de "valurile" Dunarii nr. 12, 13, 14, 15, ... n, care au sa lichideze pe TOTI românii non-"iminizati" (si si pe tziganii aferenti, n.m.)!

21 iulie 2021 23:09

Haoleu, Gheorghițică taică! Au ieșit la iveală noi date din studiul britanicilor în legătură cu eficiența vaccinurilor anticovid față de tulpina Delta (valul patru). Ecce șoc și groază!. Din studiu reiese că vaxcinații s-au infectat cu Delta în proporție de 47%, iar nevaccinații în proporție de 53%. Diferență există deci, dar mai degrabă nesemnificativă. Există însă o disproporție halucinantă în ce privește coeficientul de mortalitate: 63% printre vaxcinați și NUMAI 37% printre nevaccinați! Deci 43% dintre vaxcinați dau 63% dintre morți, iar 53% dintre nevaccinați dau NUMAI 37%. Groaznic!!! Asta înseamnă că vaxcinații au o șansă dublă, dacă nu quadruplă, de a ajunge la loc cu verdeață înaintea nevaccinaților. Asta zice hartimetica, oricât ar clămpăni propaganda provaxcinare că ar fi taman pe dos. Așa că, dragi gubernanți, ați face bine să vă băgați în cur milioanele de doze de vaccin plătite cu bani grei din averea țării și a românilor numai și numai pencă vrea cineva dispariția noastră cât mai rapidă de pe Planetă!

21 iulie 2021 18:13

Dar de ce tace Gheorghițișor Puțulache despre faptul că, dintre morții valului patru din Engligtera, 63% ecce vaxcinați și numai 37% nevaccinați?! Cifre oficiale! Aceasta este adevărata semnificație a valului patru din Marea Britanie! Pe cine crede doctorașul ăsta, altfel băiat finuț, dar ridicat cine știe cum în grade, că prostește?!

21 iulie 2021 16:47

ABCD, militant PSD Liviu Dragnea, pe la spate, el ma fute-n cur mai frate! El ma fute-n cur si-n gura si mi-o-nfige plin de ura!

21 iulie 2021 10:12

Doamne ferește!!!! Spre binele nostru, ar trebui să scape și cei vaccinati si cei nevaccinati. Speram să nu se întâmple ca în Anglia sau Israel, DOAMNE AJUTĂ LA TOATĂ LUMEA!

21 iulie 2021 9:29

Pentru OLIGOFRENUL de la 21 iulie 2021 8:43 Nu săpa groapa altuia, deoarece vei cadea în ea!!!!

21 iulie 2021 9:26

Vor muri 200.000 de sobolani antivaccinisti. Doamne ajuta!

21 iulie 2021 8:43