Ce suntem siliți să trăim în momentul de față e o premieră în istoria postdecembristă. Luptele intestine pentru șefia de partid s-au desfășurat, de regulă, în perioade în care PNL sau PSD nu mai erau la putere.

În 1992, Radu Câmpeanu a fost schimbat cu M. Ionescu-Quintus în urma pierderii alegerilor de către PNL. Tăriceanu a fost dat jos de Crin Antonescu după ce îi fugise de sub fund fotoliul de prim-ministru. Antonescu a pierdut în fața lui Klaus Iohannis după ce scosese partidul din guvernarea USL. Orban s-a urcat în locul lui Gorghiu după înfrângerea catastrofală a PNL din 2016.

La PSD, la fel, Geoană l-a ras pe Iliescu, Ponta pe Geoană, Dragnea pe Ponta, Ciolacu pe Dăncilă când partidul era în opoziție.

Integral pe Republica



Comentarii

noi Text memorabil gandit de profesionisti cu experiente :"Am fost 11 ani broker pe bursă. Am lucrat cu cei mai buni jucători din piață la vremea aceea. Ca să poți rezistă în acea lume și să fii în top trebuie să ai o mentalitate de gambler (jucător - n.r.). Asta îți deformează personalitatea în timp. Ajungi la un anume nivel de insensibilitate, iar riscul devine un mod de viață. În viață reală devii distopic și chiar periculos. Pariezi viețile oamenilor ca și banii. Ești dispus să pui totul la bătaie pentru marele pot. Văzându-l pe Cîțu în ultimele zile, am avut o revelație. Băiatul asta nu face politică, ci pariază o miză. Indiferent de costuri, va merge până la capăt” - a scris brokerul ....

4 septembrie 2021 11:19

Baronul în călduri Ji Xin Ping Pong Dragii mei dragi, dragilor mei dragi și iubiți neo-marxiști, eu vă transmit un mesaj din toată ființa mea neo-marxistă. Beliți Bula Better! De ce? Păi, eu le cam știu pe astea cu BBB că eu am suflat în țucal pe la Better Business Bureau pe meleagurile alea, așa că ascultați-mă pe mine că eu le știu pe toate astea ce țin de neo-marxismul nostru mult stimat și mult iubit. Vă iubesc cârnațul și belesc bula better și cu gura și cu curu, vorba cântecului, duru, duru, etc. (n.m.) Iubesc numai muia en-passant! (n.red.) Sug Euro-Pula, deci exist și # REZIST în chiloți la metrou! Cu respect, Paulus

4 septembrie 2021 7:13

ion Și totuși rămâne întrebarea, oare eu n-ar fi mai bine să sug Euro-Pula? Că până acum am supt Ruso-Pula de mi-am strepezit dentiția, așa că oare nu ar fi mai bine să culeg eu caimacul slobozului din Ruso-Pulă de la Moscova? Că e bune și alea. Vă rog ajutați-mă, eu sug pula voluntar dar numai de la ruși, că e d-ai noștri neo-marxiști. Cu respect, Paulus

4 septembrie 2021 7:12

Marcelpreputzius Rectus Nebărbieritus Gonoreicus Wurst Ciolacu CTP are dreptate, el șe știe pe toate astea neo-marxiste. Io care sug Euro-Pula și Belesc Bula Better, vă spun că vă iubesc cârnațul și cu gura și cu curu, vorba cântecului căntecăcat duru, duru, etc. Votați PSD! Dar, numai după ce vă descheiați la prohab de unde veți scoate ștampula de vot. URSS Uber Alles! Cu respect, Paulussfinkter Hemoroidus Limbrikus Fekalius Wurst, adică pe scurt Paulus, neprihănitul Paulus căcarevasăzică, alias Ecce Kurrupt și Kuminecăturile Gemene

4 septembrie 2021 7:11

ion "Nu le pasă câtuși de puțin de cum se simte prostimea cocoșată de creșterea lacomă a prețurilor la energie și la tot." slobozeste din putul gandirii, CTP-ul in criza de varsta a 3-a, si cu un picior intr-a 4-a, enervand pe cititori, cu grosolania "prostimea". Nene CTP moshneag senil, "prostimea" sunt cadrele medicale, IT-istii, elevii, studentii, profesorii, arhitectii, inginerii, pensionarii - care din munca cinstita nu vor putea plati facturile enorme la electr/gaze scornite de drogatul neamului PNL-istul lu' Peste Prajit Catu. Sleahta de derbedei distrug Tara...

3 septembrie 2021 6:10

@PProbo de la 2 sept.22:10 Erata: 22 sept 22:10

3 septembrie 2021 0:24

@PROBO de la 2 sep.15:23 Nu inteleg de ce folosesti nik-ul altuia.

3 septembrie 2021 0:20

BBB (Beilti Bulla Better) #Acum!

2 septembrie 2021 23:08

PROBO Practic, ajunge sa modifici titlu' doar un pic, în "Nu sunt cinstiți, dar sunt corupti" si io subscriu fara rezerve.

2 septembrie 2021 22:10

Xi Jinping-pong = tartorul EURO-postacilor sodomiti comunisti de pretutindeni. #Acum!

2 septembrie 2021 22:06

Ecce Kur Rupt, decanul de varsta al postacilor sodomiti bolsevici 15:23

2 septembrie 2021 16:23

KlauSfincter (nesătul) JohANUS, poponar pasiv CTP-ule. ești schizofrenic. Privirea spune tot.

2 septembrie 2021 15:23

KlauSfincter (nesătul) JohANUS, poponar pasiv CTP-ule. ești schizofrenic. Privirea spune tot.

2 septembrie 2021 15:23

KlauSfincter (nesătul) JohANUS, poponar pasiv CTP-ule. ești schizofrenic. Privirea spune tot.

2 septembrie 2021 15:23

@Ion Ioane,Ioane, toata lumea doarme / Numai eu nu dorm de prostia lui Ion !

2 septembrie 2021 14:09

PROBO Trebuie sa recunoastem ca de data asta CTP are perfecta dreptate.E suficient doar titlul articolului, nu e nevoie sa il parcugi in intregime.

2 septembrie 2021 14:05

ion "Nu le pasă câtuși de puțin de cum se simte prostimea cocoșată de creșterea lacomă a prețurilor la energie și la tot." slobozeste din putul gandirii, CTP-ul in criza de varsta a 3-a, si cu un picior intr-a 4-a, enervand pe cititori, cu grosolania "prostimea". Nene CTP moshneag senil, "prostimea" sunt cadrele medicale, IT-istii, elevii, studentii, profesorii, arhitectii, inginerii, pensionarii - care din munca cinstita nu vor putea plati facturile enorme la electr/gaze scornite de drogatul neamului PNL-istul lu' Peste Prajit Catu. Sleahta de derbedei distrug Tara...