PSD a redactat o moţiune de cenzură, dar susţine că nu o va depune la Parlament, ca să declanşeze efectiv procedura de demitere a Guvernului Cîţu, decât după ce va strânge 234 de semnături, ca să aibă garanţia că moţiunea va trece.

O exigenţă cel puţin stranie, care nu poate fi explicată decât prin faptul că PSD sprijină, din umbră, Guvernul Cîţu, cu aerul că vrea să-l demoleze. Matematica şi Constituţia ne ajută să facem demonstraţia. Pentru depunerea unei moţiuni de cenzură, este nevoie de 117 semnături (un sfert din numărul total de 465 de parlamentari). Însă pentru ca moţiunea să treacă şi Guvernul să pice, e nevoie de 234 de voturi (jumătate plus 1 din numărul total al parlamentarilor).

Să consemnăm aici o premisă de bun simţ: nu există, juridic, nicio legătură între semnături şi voturi în procedura moţiunii de cenzură. Nu există nicio garanţie că cine semnează o moţiune neapărat o şi votează, după cum nu există nicio garanţie că cine nu semnează o moţiune n-ar putea să o şi voteze.

Integral pe Adevărul



Comentarii

ABCD Acest Catu, este un om bolnav grav afectat neurologic si psihic de consumul de canabis si prafuri - inceput in adolsecenta, si continuat si acum. Cum indrazneste PNL aripa iresponsabila (Gorghiu, Boc) , sa predea Tara si pe romani, in mainile unui consumator, unui aventurier, locul lui este la dezintoxicare, Cum indrazneste PNL sa-i distruga pe romani cu OUG 114, cu majorare insuportabila la electr/gaze, in campania lor electorala, de ce n-au dezvalui romanilor, despre intentia de majorare criminala a facturilor ?

12 septembrie 2021 10:59

Găozar bolșevic ce trebuie sodomizat, el și familia lui de aurolaci 15:41

5 septembrie 2021 16:16

Livache Andrei, grasunul cu sârma-n nas N-așa, bă Avrame, că d-aia ați făcut 10 avgust? Ca să fericiți boborul cu un guvern de-al lui Iohannis și cu Căcîț care îngroapă Romînia în datorii și în disperare? Acum tot pizdacii din PSD ecce de vină că nu se pune la dispoziția uSRIului si să le facă jocurili?! Mînca-te-ar puricii de neomarxist jegos și belit până-n dinți din naștere!

4 septembrie 2021 15:41

ion Text memorabil gandit de profesionisti cu experiente :"Am fost 11 ani broker pe bursă. Am lucrat cu cei mai buni jucători din piață la vremea aceea. Ca să poți rezistă în acea lume și să fii în top trebuie să ai o mentalitate de gambler (jucător - n.r.). Asta îți deformează personalitatea în timp. Ajungi la un anume nivel de insensibilitate, iar riscul devine un mod de viață. În viață reală devii distopic și chiar periculos. Pariezi viețile oamenilor ca și banii. Ești dispus să pui totul la bătaie pentru marele pot. Văzându-l pe Cîțu în ultimele zile, am avut o revelație. Băiatul asta nu face politică, ci pariază o miză. Indiferent de costuri, va merge până la capăt” - a scris brokerul ....

4 septembrie 2021 11:18

Victor Ponta, ofiter SIE, mason, homosexual ABCD, tu sigur vrei sà ți-o dau la muie.

4 septembrie 2021 8:44

ABCD Acest Catu, este un om bolnav grav afectat neurologic si psihic de consumul de canabis si prafuri - inceput in adolsecenta, si continuat si acum. Cum indrazneste PNL aripa iresponsabila (Gorghiu, Boc) , sa predea Tara si pe romani, in mainile unui consumator, unui aventurier, locul lui este la dezintoxicare, Cum indrazneste PNL sa-i distruga pe romani cu OUG 114, cu majorare insuportabila la electr/gaze, in campania lor electorala, de ce n-au dezvalui romanilor, despre intentia de majorare criminala a facturilor ?

4 septembrie 2021 7:16

x Un puscarias si un drogat - care este acest neonorabil Catu, vorbeste despre onoarea altora ! Rusinee! PNL ati bagat la inaintare ca PM al Tarii, pe consumatorul de iarba si prafuri, nu mai se gaseste in partide un barbat sanatos si la creier si la trup ?

3 septembrie 2021 19:25

Baron in calduri x, postac bolsevic, te-as fute-n cur, dar esti nespalat si puti. In plus, esti si foarte prost.

3 septembrie 2021 15:33

x Baron in calduri : ma-ta sau bunica-ta sau sora-ta sau fiica-ta nu sunt disponibile sa le dai cate o "muie" ?

3 septembrie 2021 10:33

Baron in calduri: As da o muie. Vreau postac bolsevic, Acum! .

3 septembrie 2021 8:18

xyz "Are dreptate USR-PLUS cînd zice „Fără Cîțu” la guvernare? Cam are! Urîtul acesta obraznic demolează orice ca să-și extindă puterea. Minte, ocolește, calcă în picioare, are tupeu de spărgător, împrumută prostește! Isteric, hăbăuc, nexperimentat, găunos și flămînd de bani și putere îi duce pe cei din USR-PLUS în situația de a avea dreptate. Cu un așa zănatic, ne ducem dracului!" citat din presa care conteaza.

3 septembrie 2021 7:17