Cîțu nu există. Cîțu e Iohannis. Întrebarea e dacă mai ține cineva cu Iohannis. Vorbesc cu oameni din PNL și observ ceea ce s-ar putea chema „panica oportunistului”. Ei ar merge cu cine are puterea, dar cine are puterea?

Sindromul celui de-al doilea mandat prezidențial e trăit pe deplin de toată lumea. Avem un președinte extrem de izolat, care a făcut totul să rămână într-un turn de fildeș. În primul mandat, apărarea președintelui e politică, se face prin intermediul partidului fidel.

În mandatul al doilea, președinții își găsesc sprijinul în extrapartinic, instituții aflate în sfera de influență mai ales. Nu avem stat paralel, avem „state paralele” generate de o constituție care oferă un set de puteri premierului și un alt set de puteri serioase președintelui. Statele paralele sunt generate de o Constituție creată cu frica de puterea prea mare acordată unui singur om. Numai că asta a însemnat, de fiecare dată, și o prea largă pătură de privilegiați pentru un stat atât de sărac.

Integral pe Libertatea



Comentarii

Admin = MUIE .

15 septembrie 2021 8:52

Admin Costi Rogozanu = Paulus, fecaloid bolsevic pestifelic. Elivis = ciclop, sobolan bolsevic irecuperabil

15 septembrie 2021 7:53

PROBO D-le Elvis la noile alegeri s-ar putea sa cazi in capcana si sa nu gasesti "mintea romanului de pe urma ".Asa ca iti dau un sfat gratuit: mergi la vot si anuleaza-ti votul.Prin absenteism nu putem schimba nimic .Iar prin acordarea votului oricarui partid actual vom schimba dracul cu diavolul.

15 septembrie 2021 1:48

Costi Rogozanu Iar daca vorbesc cu (sub-)oamenii din presa (altii decât aia care sar din start la mine sa-mi administreze capete în gura si flegme între ochi, n.m.), si atuncea "observ (tot) ceea ce s-ar putea chema „panica oportunistului”. Ei ar merge cu cine are puterea (respectiv Nucleu' Dur al EURO-poollii, n-m-), dar cine are ... puterea (EURO-fuduliile, n.m.)? "

14 septembrie 2021 23:20

Elvis Multi regretam că l-am votat pe neamț și a lui PNL. Da Doamne mintea romanului de pe urma.Asta este, capul face , capul trage!Pe neamț îl doare in dorsal de romani. Mai are 4 ani de trai pe vătrai că președinte ,unde doarme in cizme,apoi are toate privilegiile de pe lume cum nici nu visa acest madiocru profesoraș de fizică.

14 septembrie 2021 21:23

ciclop te inseli, n-am votat niciodata cu PSD , cele doua voturi au ajuns la candidatul k.w.iohannis , doar nu trebuia sa votez cu primul plagiator al tarii - ponta , apoi sa votez cu veorica - vaselica - hemoglobina, dar iohannis este o nulitate absoluta de presedinte si simbolic ,imi retrag cele doua voturi , nu-l intereseaza decat : naveta , sa termine si acest manfdat apoi trai nineaca , profesorasul s-a sco , beneficii cacalau Maria ta, apoi un post caldut pe sub "fustele " madamei Merkel si ale celei cu 7 copii, tot nemtoaica , sa capete un post ,mic , mic , oricat de mic dar cu imunitate mare, mare care sa-l fereasca de problemele care il astepata dupa colt - la terminare mandatului!!In rest nu-l intereseza nimic , cum ar spune nea Petrica Bidinea , cizmarul satului : :''sula si caciula " !!In plus traseul lui ar trebui sa se termine acolo unde dragnea a lasat locul liber pentru putin timp si sa se grabeasca sa-l ocupe !!

14 septembrie 2021 15:28

ciclop te inseli, n-am votat niciodata cu PSD , cele doua voturi au ajuns la candidatul k.w.iohannis , doar nu trebuia sa votez cu primul plagiator al tarii - ponta , apoi sa votez cu veorica - vaselica - hemoglobina, dar iohannis este o nulitate absoluta de presedinte si simbolic ,imi retrag cele doua voturi , nu-l intereseaza decat : naveta , sa termine si acest manfdat apoi trai nineaca , profesorasul s-a sco , beneficii cacalau Maria ta, apoi un post caldut pe sub "fustele " madamei Merkel si ale celei cu 7 copii, tot nemtoaica , sa capete un post ,mic , mic , oricat de mic dar cu imunitate mare, mare care sa-l fereasca de problemele care il astepata dupa colt - la terminare mandatului!!In rest nu-l intereseza nimic , cum ar spune nea Petrica Bidinea , cizmarul satului : :''sula si caciula " !!

14 septembrie 2021 15:27

ciclop te inseli, n-am votat niciodata cu PSD , cele doua voturi au ajuns la candidatul k.w.iohannis , doar nu trebuia sa votez cu primul plagiator al tarii - ponta , apoi sa votez cu veorica - vaselica - hemoglobina, dar iohannis este o nulitate absoluta de presedinte si simbolic ,imi retrag cele doua voturi , nu-l intereseaza decat : naveta , sa termine si acest manfdat apoi trai nineaca , profesorasul s-a sco , beneficii cacalau Maria ta, apoi un post caldut pe sub "fustele " madamei Merkel si ale celei cu 7 copii, tot nemtoaica , sa capete un post ,mic , mic , oricat de mic dar cu imunitate mare, mare care sa-l fereasca de problemele care il astepata dupa colt - la terminare mandatului!!In rest nu-l intereseza nimic , cum ar spune nea Petrica Bidinea , cizmarul satului : :''sula si caciula " !!

14 septembrie 2021 15:26

Pute Seamana si la inaltine, oameni mici si de nimic !!

14 septembrie 2021 14:28

Baron in calduri: As da o muie. Vreau postac bolsevic, Acum! .

14 septembrie 2021 11:56

Ecce Kur Rupt, membru in PCR/PSD de 50 de ani, belșevic distrus de sodomie Pulă mare? Vreau și eu, vreau și eu!!!

14 septembrie 2021 10:00

ciclop, militant PSD Am auzit ca Basescu o are mare. Păcat că nu e psd-ist, ca i-aș suge-o...