Reacțiile BOR la o investigație jurnalistică a Recorder retrezesc o temă de mare interes: ce carte a jucat cu adevărat Biserica Ortodoxă Română în pandemia care ne înfățișează ce suntem, ce vrem, ce vom deveni?

Vasile Bănescu a spus despre investigația Recorder: „Istoricul raportării Recorder la Biserică indică un decerebrat anticlericalism, o patologică fobie la BOR”. Folosind aceleași cuvinte precum purtătorul de cuvânt al Patriarhiei putem nota că „istoricul raportării Bisericii la poporul român aflat în criză sanitară indică un decerebrat mandat antiștiință, o patologică fobie la cunoaștere”. E adevărat că, oficial, au încercat. Prin câteva comunicate formulate parcă în semiclandestinitate, ca să nu se supere electoratul preoțesc, BOR a încurajat vaccinarea. În realitate însă, a fost prăpăd.

În Bucovina, popii au trecut din gospodărie în gospodărie și au timorat oamenii ca să nu se vaccineze. „Dacă așa a zis preotul”, ridicau din umeri primarul și medicul de familie. În sudul țării, la fel.

Integral pe Libertatea



Comentarii

Ludwig Bauer Studiile clinice din Europa de vest și din Statele Unite arată concludent că tatuajele scurtează viața cu aproximativ 5 ani, datorită cernelurilor din piele, care atacă neîncetat ficatul! Convingeți-vă copii să nu se tatueze.

19 octombrie 2021 7:53

Stefan Daca in Suceava preotii au facut ceea ce ziceti dumneavoastra, nu inteleg de ce autoritatile nu au trimis oficiali care sa contracareze aceasta dezinformare. A, am uitat, primarii, consilierii locali si oficialitatile de la judet ne bat la usa doar o data in 4 ani, nu? De ce s-ar fi deranjat dumnealor, cei platiti din bani publici si responsabilizati prin vot? Dar ziceti de BOR. OK, nu s-a dat de ceasul mortii sa promoveze vaccinarea, ca nu era treaba ei. Insa stiti ceva comunicate pro-vaccinare elaborate si difuzate in media de Academia Romana? Sau de Colegiul Medicilor din Romania? Sau de cel din Suceava? Sau de Academia Oamenilor de Stiinta? Toate mesajele au fost acaparate de catre guvern, a carui imagine si popularitate se reflecta izbitor in rata vaccinarii. Aici a fost eroarea de conceptie a campaniei: acapararea initiativei de catre o singura entitate, in speranta obtinerii laurilor victoriei. De aici si responsabilitatea unica a guvernului pentru tragedia inimaginabila prin care trecem insensibili si cu capul impuiat de teorii ale conspiratiei care mai de care mai aberanta.

15 octombrie 2021 17:08

ciclop si cel "alb "si cel "negru" au ratat misiunea pe care o impune asemenea demnitate !!

15 octombrie 2021 12:23

Robotul cinic imbracat in negru a reusit sa scarbeasca si electoratul PNL... Arogant, ingust, cinic, lipsit de scrupule, rigid, lipsit de empatie. Dezgustator...

15 octombrie 2021 11:34

ABCD " Europarlamentarul liberal Mircea Hava a afirmat, într-un interviu acordat HotNews, miercuri, la Bruxelles, că decizia autorităților de a permite desfășurarea festivalului Untold de la Cluj a fost o greșeală, dar cea mai mare greșeală a fost organizarea congresului PNL cu 5.000 de delagați prezenți la Romexpo, la București, în condiții de pandemie COVID-19. „Cea mai mare greșeală - „bă, frate, eu sunt șeful, fac ce vreau”- a fost acel congres cu 5.000 de oameni. Eu nu m-am dus. Și nu m-am dus pentru că roșu înseamnă roșu și azi și mâine, tot timpul. Adică cum, pentru noi, care suntem la PNL, nu este...? Că ne-a controlat... Cine a controlat, domn'e? N-a controlat nimeni pe nimeni. S-a făcut un simulacru de control. De ce? Pentru că trebuia ales cineva și să plece cineva. Asta este problema mare a României? Acei oameni care sunt acolo - pot să se supere și chiar îmi doresc să se supere pe mine - ar fi dat orice pentru ca o secundă în viața lor să fie miniștri sau ceva (...)” - a spus Hava. "

15 octombrie 2021 7:52

Perversiunea Rusiei Sobolanii Rusiei isi continua diversiunile, inspirand neincredere in autoritati. Au reusit sa provoace multe morti prin nevaccinare, au epuizat sistemul sanitar. Pentru ca apoi sa dea vina pe autoritati pentru dezastrul creat de ei...

15 octombrie 2021 2:39

Ciobanu Mircea Lasati oamenii in pace. Daca vor sa se injecteze (sunt nebuni) sa o faca daca nu, nu. Ce voi sperati ca Daniel va face campanie? Idiotilor!

14 octombrie 2021 23:43

Ciobanu Mircea Lasati oamenii in pace. Daca vor sa se injecteze (sunt nebuni) sa o faca daca nu, nu. Ce voi sperati ca Daniel va face campanie? Idiotilor!

14 octombrie 2021 23:43

Ciobanu Mircea Lasati oamenii in pace. Daca vor sa se injecteze (sunt nebuni) sa o faca daca nu, nu. Ce voi sperati ca Daniel va face campanie? Idiotilor!

14 octombrie 2021 23:43

Ciobanu Mircea Lasati oamenii in pace. Daca vor sa se injecteze (sunt nebuni) sa o faca daca nu, nu. Ce voi sperati ca Daniel va face campanie? Idiotilor!

14 octombrie 2021 23:43

Ciobanu Mircea Lasati oamenii in pace. Daca vor sa se injecteze (sunt nebuni) sa o faca daca nu, nu. Ce voi sperati ca Daniel va face campanie? Idiotilor!

14 octombrie 2021 23:43

Ciobanu Mircea Lasati oamenii in pace. Daca vor sa se injecteze (sunt nebuni) sa o faca daca nu, nu. Ce voi sperati ca Daniel va face campanie? Idiotilor!

14 octombrie 2021 23:43

The Irish Times: 54% of hospital patients with virus are fully vaccinated, rising proportion of vaccinated people in hospital reflects greater numbers in population getting vaccines.

14 octombrie 2021 22:23

Să ascultăm de experți: Pe 2 octombrie 2021, dr. Jean-Gabriel Balique, membru al Academiei Naționale de Chirurgie a Franței, a adresat o scrisoare deschisă senatorilor și deputaților din Parlamentul de la Paris, trăgând un puternic semnal de alarmă în legătură cu consecințele dezastruoase ale vaccinurilor anti-COVID. Somitate a medicinei, dr. Balique le cere parlamentarilor să nu aprobe obligativitatea vaccinării, deoarece aceasta nu are nici un efect asupra imunității colective dorite. Dimpotrivă, vaccinurile par să îi expună pe vaccinați la forme de COVID mai grele, chiar moartale, dar și să îi facă mai contagioși. Medicul francez citează cazul școală al Israelului, unde cei vaccinați cu două sau trei doze sunt cei care ocupă majoritatea paturile din spitale. Alte două țări ultra-vaccinate, Portugalia și Islanda, au o evoluție epidemică asemănătoare celei din Israel.

14 octombrie 2021 21:31

Sondaj de opinie: 68,7% dintre români ar vota un partid naționalist, care promovează valorile religioase și susține familia tradițională

14 octombrie 2021 21:26

Reuters informează A apărut un nou efect advers al vaccinurilor anti-Covid. Cei mai afectați sunt bărbații tineri. (CDC) din SUA a investigat cazurile de inflamație a mușchiului inimii (miocardită) sau a pericardului – sac fibro-seros ce învelește inima (pericardită), care au apărut după a doua doză cu vaccinurile menționate anterior. Concluzia preliminară este că există o legătură între aceste afecțiuni și vaccinul anti-Covid.

14 octombrie 2021 21:24

Deja se simte o crestere a IQ-ului national, au murit multi imbecili negationisti Muistuui de la 18:07 Efectele secundare ale vindecarii de forme usoare de Covid: 1/8 mor in urmatoarele 9 luni.

14 octombrie 2021 19:10

Reuters informează: A apărut un nou efect advers al vaccinurilor anti-Covid. Cei mai afectați sunt bărbații tineri. (CDC) din SUA a investigat cazurile de inflamație a mușchiului inimii (miocardită) sau a pericardului – sac fibro-seros ce învelește inima (pericardită), care au apărut după a doua doză cu vaccinurile menționate anterior. Concluzia preliminară este că există o legătură între aceste afecțiuni și vaccinul anti-Covid.

14 octombrie 2021 18:07

Lucifer- Ordo ab chaos Imi pun o manusa neagra cu care va agresez. Imi pun in cealalta mana o manusa alba cu care va mangai. Orice manusa veti iubi, imi veti sluji de fapt mie...

14 octombrie 2021 17:56

Amandoi sunt masoni, amandoi sunt parti ale aceluiasi corp infect .

14 octombrie 2021 17:07

Deja se simte o crestere a IQ-ului national, au murit multi imbecili negationisti Oltean, majoritatea preotilor si a pastorilor sunt spalati la creier. Calca cinic pe cadavre ca sa pastreze dependenta celor multi si slab de inger de bisericile pastorite de ei pentru bani. Multi bani...

14 octombrie 2021 16:07

ciclop aunci ce spui Oltean, despre cetateanul in alb care se pare ca nu s-a vaccinat !!!

14 octombrie 2021 15:57

Oltean Eu nu cred ca un preot BOR poate fi asa descreierat sa spuna lumii ca sa nu se vaccineze. Daca, totusi, au existat astfel de specimene, trebuie urgent trimisi la psihiatrie si indepartati din BOR.

14 octombrie 2021 13:22