Deși inițial liderii politici vorbeau despre o învestire a cabinetului Ciucă la începutul săptămânii, negocierile stagnează după ce au apărut tensiuni în interiorul PSD și PNL. Liderii celor două partide încearcă să-și convingă oamenii să-l susțină pe premierul desemnat Nicolae Ciucă și să înăbușe nemulțumirile.

Pe de o parte, la PNL există dificultăți în colaborarea cu premierul desemnat, Nicolae Ciucă, iar de cealaltă parte, la PSD, Marcel Ciolacu se confruntă cu o opoziție a liderilor social-democrați pentru susținerea unui Guvern minoritar.

Președintele PNL, Florin Cîțu a anunțat vineri, că negocierile vor continua și săptămâna viitoare și cel mai probabil un vot în Parlament va fi dat joi, 28 octombrie.

Integral pe Hotnews



Comentarii

@ 24 octombrie 2021 14:55 Măh Muie Paulus, tu degeaba-ți cufurești aci lozincile tale propagandistice împuțite, care evident că elogiază PSD-ul, acest partid de șobolani bolșevici împuțiți care de 30 de ani n-a știut decât să-și bată joc de țara asta și de națiune, creând 80% din datoria națională externă a țării, adică 85 de miliarde euro. Ăștia de la USR, normal că nu sunt perfecți, mai ales că sunt cam profani în politică, deși au cam depășit acel stadiu de profan, stadiu la care legionarii ăia împuțiți de la AUR sunt acum. Așa cum sunt ei, ăștia de la USR sunt acum mult mai credibili și mai bine intenționați României, decât PNL-ul pe care Iohannis și sluga lui țucălarul Cîțu îl vor distruge, devenind amândoi țucălarii PSD-ului și implicit groparii țării pe care o vor duce de râpă. În consecință și-n concluzie, deocamdată dintre toate găștile politice din parlament, numai USR-ul e cel mai credibil și cel mai bine intenționat României. Dacă tu care ești evident un Răspândac propaganistic pesedist plătit pentru munca ta infectă, nu ai capacitatea de discernământ să înțelegi nișt lucruri atât de simple, preferând și perorând poeziile ălea împuțite și lozincăraia aia la fel de împuțită stalnistă, atunci tu nu ești nici patriot, nici român, ești un fel de pula calului care trăiește-n România degeaba și nu meriți decât mUE cu ghiotura. Cu respect, Claudiu Timpuriu, planton la ghereta cazărmii brigadei Legiunii AUR

24 octombrie 2021 20:01

@23 octombrie 2021 22:54 (Să nu crezi de-i faci PSD-iști pe cei ce critică USR-ul ai rezolvat-o !... Totul este minciună și gargară USR-istă !...Vai de capul vostru de Troglodiți !....USR-iștilor, habar n-aveți de politică că de aceea unii v-au făcut ”Pitici de Grădină” iar alții ”Miniștrii în pantaloni scurți” !...Atât știți și voi, să faceți, circ în Parlament în Opoziție dar când să faceți și ceva la Guvernare știți doar să pompați banii în oameni voștri din ONG-uri precum Ghinea cu PNRR-ul....Arunca în total 4 miliarde de Euro pe Firmele sale de Consultanță și Studii de Fezabilitate....pentru trasee de biciclete în munți și pe dealuri....Vai de capul vostru de păpuși fraiere trase cu cheia de la Palatul Elise de Emmanuel Macron....Niște Perfizi Trădători ai intereselor României ....USR-iștilor, dacă sunteți Infantili și Proști !....Voi ce credeați, că o să ieșiți imaculați din această afacere, victorioși pe un cal alb ?....PSD-iștii fiind Partidul cu cei mai mulți Parlamentari au depus Moțiunea lor de Cenzură unde s-a ”borât” totul și despe PNL-u dar și despre USR-u....Și când au citi-o în Parlament c-ați fost idioți și incopetenți și voi la Guvernare iar voi USR-iștii (cu coada între picioare) ați votat că sunteți deacord că sunteți proști și habar n-aveți să guvernați....Și USR-iștilor, habar n-aveți de politică că de aceea unii v-au făcut ”Pitici de Grădină” iar alții ”Miniștrii în pantaloni scurți” !...Și au dreptate !....

24 octombrie 2021 14:55

Ludwig Bauer Studiile clinice din Europa de vest și din Statele Unite arată concludent că tatuajele pe corpul uman scurtează viața cu aproximativ 5 ani, datorită cernelurilor impregnate in piele și care rămân o sursă continuă de intoxicare a ficatului. Convingeți-vă copiii să nu se tatueze!

24 octombrie 2021 8:51

Brian Swarran PSD sunt prosti daca se pun in rand cu tot felul de prosti. Daca promit ca scot restrictiile pot castiga alegerile anticipate cu 80% din voturi. Nu conteaza ca lumea o sa moara pe capete, totul e ca PSD sa castige. Pai nu e mai bine sa castige PSD cu 80% din voturi decat sa fie tras la raspundere pentru crearea a 80% din totatul datoriei nationale externe? Eu zic ca e mai bine sa castige anticipatele cu 80% din voturi. Voi ce ziceti? Problema e ca anticipatele nu se pot declansa, pentru ca depind de cineva care oricum nu o sa opteze pentru declansarea anticipatelor prin dizolvarea parlamentului. Asa ca PSD sunt prosti si vor fi prosti pentru eternitate. Prost sunt si eu ca am venit cu ideea asta idioata, nu stiu de unde pula calului am scos-o. Votati PSD! Cu Pula! Cu coaiele! Cu curu. Cu ce aveti voi, vot sa fie! Cu respect, Paulus

24 octombrie 2021 2:48

Klaus Werner Iohannis Dragi români, măi dragilor, măi animalelor, pardon, că asta-i vorba altui animal. Reiau! Deci, dragii mei români, măi dragilor măi, măi dragă măi, ia ascultați-mă pă mine, că vreau să vă zic oarece câteva. Eu, acum, nu știu cum pula mea se face că, fără să vreau am devenit Țucălarul PSD-ului, sau sunt în devenire Țucălarul PSD și tot fără să vreau, o să scufund PNL-ul iarăși în căcatul din care l-a ridicat Ludovic Orban nu demult, că pă mine numai atât mă duce capul meu sec de neamț. Nu știu cum pula mea am ajuns aici, de parcă m-ampins cu pula-n cur Crin Antonescu, să-i continui cumva această operă măreață de Țucălar al PSD. Eu, care prin grația Ălui dă Sus am ajuns eu Ăl dă Sus dă la Cotroceni și Mahărul acestei țări, acum că nu mai am ce face și nu mai am alte ambiții găunoase, mă tot întreb zilnic, ce pula calului să mai fac, ca să extermin definitiv PNL-ul, pentru că numai la atât mă mai duce pă mine capul meu de neamț troglodit. Așa că l-am găsit pe acest sclav umil și prea-plecat numit Florin Cîțu și împreună cu el, o să le cărăm țucalurile PSD-ului, că după mintea noastră mucegăită e mai bine așa. Iar partidul, adică PNL-ul, dă-l în pula calului, că nu e așa dă partid dă partid și cel mai cel și cel mai cea și cel mai hăis partid din România ca PSD-ul. Că, parcă tot mai bună-i lumina întunericului ce vine dă la Moscova și dă la Kremlin, decât lumina aia luminată care vine de la UE și dă la mUE. Deci, dragii mei dragi, măi dragilor, măi dragă măi, măi animalelor, ia beliți voi belirea belirii, că o să vină vremuri grele. Muie PNL! Cu respect, Werner

23 octombrie 2021 23:48

Apdeit E mare dă tot tensiune mare despre negocierile ălea? Care căcare negocieri? Că între PNL și Ăl dă Sus dă la Cotroceni, NU a fost nici o negociere, acolo Ăla dă Sus dă la Cotroceni a zis, băăă Loazelor, voi veți face așa cum spun eu! Iar aplaudacii blegi și blegiți și umili au zis în cor, Daaaaaa, așa vom face, să trăiți! Cîțu care NU are nici un câvânt în fața Stăpânului lui dă la Cotroceni, nu știe decât să stea sluj și cu țucalu-n copite p-acolo, acum nici măcar premier de țucal NU mai e sărmanul Augustul Imperator al PNL, s-a scremut degeaba să-l de jos pă Orban, că deși el, Cîțu se visa pas cu pas în mersul piticului ceva niscai mare dă tot, a ajuns repede un pieton mare dă tot, care căcare e deja un ratat în politică pentru vecie. Cam ăsta e apdeitu! Muie PNL!

23 octombrie 2021 23:17

@ Dan Măh Băiete, tu ești conștient de ce afirmi acolo în căcarea ta de postare? PSD, după curul cu care judeci tu, n-a mințit boborul niciodată? Problema e alta! Ăștia nu au mințit, au spus adevărul, cu o singură exepție, anume au fost atât de cretini încât nu au spus națiunii că din totalul datoriei externe naționale a României care e acum cu ceva peste 121 miliarde euro, PSD în toate guvernările lui din 1990 până azi a creat 80% din toată datoria externă națională a țării de acum, adică vreo 85 de miliarde euro. Tu, chiar dacă ești cretin și idiot, ai un dram de dreptate, Iliescu a spus cu mare cinism un mare adevăr țării, înainte de a fi ales președinte al țării în 1990, anume, a zis, citez, mai bine votați-mă pe mine că o oricum o să vină vremuri grele, așa că la final de mandat Iliescu și PSD în 1996, România era foarte aproape de faliment economic total. Tu, când pizdoiul mă-tii te-ai născut și nu știi realitatea așa cum e ea? Du-te-n morții mă-tii cu PSD-ul tău împuțit cu tot, te-n gură să te fut de imbecil idiot ce ești tu! Cu respect, Paulus

23 octombrie 2021 23:04

Ce tragedie mare !.... Există un singur partid în România, e PSD, ăsta e partid, e partid dă partid, e cel mai cel și cel mai cea și cel mai hăis partid din România, care are mari realizări. Mari realizări? Păi, cum se poate numi ruinarea României de către PSD prin înglodarea țării în alte datorii externe de cele 85 de miliarde euro din 1990 până azi în toate guvernările PSD? Mare realizare ditamai! Care realizare ditamai reprezintă 80% din totalul datoriei externe a României care e 121 miliarde euro. Nu e cea mai mare realizare? Păi, dacă nu e cea mai mare realizare, vă fut în gură cu PSD-ul vostru cu tot, care căcare partid NU e-n pantaloni scurți, e înțolit numai în zeghea de ocnaș, exemple sunt destule, începând cu Adrian Năstase, continuând cu Liviu Nicolae Dragnea, Adrian Severin și mai nou, Viorel Hrebenciuc, ocnaș în termen care servește patria. Costumul de zeghe de ocnaș e la două rânduri, e select, e șic, e trend, e emergent și sustenabil, e implementat și implementabil, e compliant, e ce vreți voi să fie, e zeghe de ocnaș autentică, confecționată de Giorgio Armani, dar, tot zeghe de ocnaș e la urma urmei, păi, ce pula calului vreți voi să fie? Chestia e cu schepsis, că nu e pantaloni scurți ca la USR. Votați PSD! Cu Kuru! Cu Pula! Cu ce vreți voi și cu ce-aveți voi, că e bune ș-alea, vot să fie, ce pula calului! Votați-l pă Marcel Ciolacu, că tot nebărbierit e la tenul curului lui! Votați PSD! Cu Kuru! NU uitați! PSD nu a făcut și nu face politică cu curu! PSD face politică cu Pula, cu coaiele, cu hemoroizii, că e bune ș-alea. Votați PSD! Cu kuru! Cu Pula, cu ce-aveți voi, că e bune ș-alea!

23 octombrie 2021 22:54

Dan Dacă PSD își dă mâna cu hoți și mincinoși ăștia vor pierde 15-20 de procente din electorat. Au dus tara in gard acum sa o scoată, să nu mai mintă , să nu mai fure , să lase libertatea oamenilor așa cum scrie în constituție,să nu ne mai fugărească prin oraș că pe infractori că nu avem masca, se poate spune și cu vorba frumoasa, să nu ne mai interzică să intrăm în instituții unde avem 10-15 minute treabă, de parcă am fi infractori, să comunice cu noi omenește nu dictatorial.johanis și guvernul meu vor dictatură in țară, să controleze ei tot. Dacă PSD își dă mâna cu ei se va compromite, o să piardă din electorat iar PNL o să profite de sprijinul PSD ului zicând , vedeți dragi concetățeni că am scos tara din criză, johanis și cu nu-i PNL ul

23 octombrie 2021 18:40

Ce tragedie mare !.... Ce s-ar fi visat marțafoii de USR-iști să fie Miniștrii cu mașină și șofer la scară !.....Plânge inima în ei de ciudă !....ce și-ar mai fi pus neamurile, prietenii și fariseii în Consilille de Administrație și-n Ministere ca Înalți Funcționari pe bani mulți !....”Miniștrii în pantaloni scurți” sau ”Pitici de Grădină” cum li s-a mai spus ...Au vrut și ”cu slănina-n pod” și cu ”drujba la răsmeriță” !....Și încuscriți cu AUR și PSD la votarea Moțiunii de Cenzură iar acum plâng la ușile Liberalilor că vor și ei la guvernare....Păi nu-și propuseseră Vlad Voiculescu și pupila lui, Ioana Mihăilă să facă de-o Agenție ce să fie sub controlul lor ce să ”reguleze” vreo 10 miliarde de Euro din PNRR-u....Dar Ghinea, USR-istu lor își trăsese deja deoparte vreo 2 Miliarde de Euro pentru Consultanță cu ONG-urile din parohia lor....Consultanță pentru orice, numai Consultanță să fie că se disipează mai ușor banu....Și ăsta-i acum șomer că a demisionat din Europarlament....Doamne ce tragedie, sunt sute de USR-iști rămași încă în Consilii de Administrații și alte Instituții ale Statului ce vor zbura afară de pe „mormanul de bănet”....Tragedie, Tragedie !....Mulți ori se vor arunca de la etaj ori vor pune ștreangul de gât.....Tragedie USR-istă !....Așa-i când faci ”politică cu curul” !....

23 octombrie 2021 16:56

PROBO Se pare ca politicienii nu se lasa pana cand poporul isi va pierde rabdarea si o sa iasa in strada.

23 octombrie 2021 13:55

Brian Swarran PSD sunt prosti daca se pun in rand cu tot felul de prosti. Daca promit ca scot restrictiile pot castiga alegerile anticipate cu 80% din voturi.

23 octombrie 2021 9:28