Mă uit la cum arată Guvernul României în 2021 şi mă frec la ochi: oare sunt în 2021 sau în 1921? Din cei 18 miniştri avem doar o femeie şi aceea numită la conducerea nou înfiinţatului Minister al Tineretului şi Familiei. Şi mă întreb din prima dacă doamna Gabriela Firea va deveni Katalin Novak de România. Premisele sunt acolo, ştim ce opinie are doamna Firea despre oamenii care nu au copii şi ne imaginăm ce opinie are despre oamenii necăsătoriţi, divorţaţi, care trăiesc singuri sau în parteneriate.

Poate vă întrebaţi cine este Katalin Novak. Este ministra Familiei în guvernul maghiar al lui Viktor Orban; declaraţiile ei au făcut înconjurul Europei. Pentru ea, femeile nu ar trebui să caute aceleaşi locuri de muncă şi aceleaşi salarii ca bărbaţii şi ar trebui să fie mulţumite să stea acasă, bine mersi - nu ştim pe banii cui. UDMR este parte din această mare coaliţie născută din somnul raţiunii, botezată deja Monstruoasa Coaliţie.

UDMR, până mai ieri admirată pentru calitatea politicienilor săi, a importat în România ultraconservatorismul de dincolo de Tisa, fără să ne întrebe şi pe noi, femeile din România. Căci UDMR a adus ideea Ministerului Familiei, care nouă ne aduce aminte de infamul Referendum de schimbare a Constituţiei, eşuat din fericire, din 2018. Nouă nu ne place ce se întâmplă în Ungaria lui Viktor Orban, nu l-am votat şi nu avem nevoie de extremisme.

Integral pe Adevărul



Comentarii

Liliana PopescuM-am frecat toata noaptea si ma ustura ca dracu' - Chiar s-au dus toti barbatii la Guvern si nu mai e niciunu' p'aici, p'aproape?!

25 noiembrie 2021 10:27

fan Ghirogita Daca virusii ar avea un metru în diametru, atunci distanta dintre fibrele botnitzei Dvs. "protectoare" ar fi de (doar) 8 Kilometri.

25 noiembrie 2021 10:24

Baronul care il fute-n cur pe ABCD Asa, baiete. Postezi mult imediat dupa ce te fut in cur. Mai rareaste-o totusi, ca am si eu o varsta...

25 noiembrie 2021 7:16

ABCD Autoarea textului - scremut, incoerent, imprastiat precum kaka moale, slobozeste oral, dupa diktarea stapanilor care-o platesc cu juma' de ora sau cu ora pt prestatie, deci, vomita autoarea, niste tampenii, ineptii, calomnii, rastalmaciri de realitate. In tentativa esuata de a-i prosti pe cititori, sa ignore sau sa uite, de nenorocirile comise de "guvernul meu", astfel: majorarile banditesti de electr/gaze, diminuarea veniturilor cetatenilor muritori de foame si inghetati in case, incendii 7-8 in spitale cu decedati arsi, delapidarea fondului national de pensii - Catu PNL, lipsa testari gratuite Covid19 cum se face in Vest, Capitala administrata de primarii USR/PLUS in paragina, gramezi de gunoaie, parcuri ca maidanele....si, n-avem loc acilea, sa listam nenorocirile PNL/USR/PLUS/PMP. De aceea, Johanis s-a mobilizat ingrozit de dezastrul comis de derbedeii rezistaci, si a instalat un PM cu Guvern de coalitie, care sa scoata Tara din rahatul in care-a bagat-o derbedeii si drogatii.

25 noiembrie 2021 5:56

fan Diana Ivanovich Șoșoacă: NU PURTAȚI BOTNIȚA! Nu purtati botnita! Virusul nu exista. N-a murit nimeni de Covrig! Luati-va informatiile doar de la d-na avocat Diana Ivanovich Sosoaca. Stie carte, mama ei este lidera masoneriei feminine din Romania. Vor razboi cu poporul roman. Il vor avea!

25 noiembrie 2021 3:16

Liliana Popescu Ma cack în gura lu' Katalin Novak. - ia sa iasa toata muierime sa munceasca ca EURO-sclavele, sau sa între la bordel, sa se fucka "lucratoare sexuale", ca sa nu mai sara "Europa" de EURO-cur în sus sa ne înjure!

24 noiembrie 2021 23:03

Baron în EURO-calduri. PURTAȚI BOTNIȚA si VAXXINATI-VA!

24 noiembrie 2021 22:28

HOMO-fan Giorghitza: PURTAȚI BOTNIȚA! Sugeti EURO-poolla 24 din 24 si #REZISTATI!

24 noiembrie 2021 22:26

Liliana Popescu mă frec la ochi cu o mâna si la pitpalack cu cealalta, stau ca proasta cu ciocku' cascat si ... nimica! Sar în pozitie de drepti si strig: "Vreau o pula drept în gura & o "tara" ca afara!" - toti dujmanii mei sa moara (la locdaun, prin primavara, n.m.)! Cu respect, LP

24 noiembrie 2021 22:25

fan Diana Ivanovich Șoșoacă: NU PURTAȚI BOTNIȚA! Nu purtati botnita! Virusul nu exista. N-a murit nimeni de Covrig! Luati-va informatiile doar de la d-na avocat Diana Ivanovich Sosoaca. Stie carte, mama ei este lidera masoneriei feminine din Romania. Vor razboi cu poporul roman. Il vor avea!

24 noiembrie 2021 16:37

Apropo Cam tarziu va dati seama ca Victor Orban este mai nou un prim-ministru din umbra al Romaniei prin calul troian UDMR .Principala preocupare a politicienilor asa zisi romani-patrioti este impartirea cat mai urgenta a OSULUI, simbolul propasirii nomazilor de la guvernare.Viitorul.... care viitor ?

24 noiembrie 2021 16:30

fan Diana Ivanovich Șoșoacă: NU PURTAȚI BOTNIȚA! Nu purtati botnita! Virusul nu exista. N-a murit nimeni de Covrig! Luati-va informatiile doar de la d-na avocat Diana Ivanovich Sosoaca. Stie carte, mama ei este lidera masoneriei feminine din Romania. Vor razboi cu poporul roman. Il vor avea!

24 noiembrie 2021 15:56

Pute Asta e important cate femei sunt sau cati idioti fara pregatire,fara experienta si chiar fara diplome si pusi pe aranjamente sunt ??????Guvernul anterior cred ca l-a intrecut pe cel din anii 50 in idiotenie si lipsa de pregtire !!

24 noiembrie 2021 12:41

ABCD Autoarea textului - scremut, incoerent, imprastiat precum kaka moale, slobozeste oral, dupa diktarea stapanilor care-o platesc cu juma' de ora sau cu ora pt prestatie, deci, vomita autoarea, niste tampenii, ineptii, calomnii, rastalmaciri de realitate. In tentativa esuata de a-i prosti pe cititori, sa ignore sau sa uite, de nenorocirile comise de "guvernul meu", astfel: majorarile banditesti de electr/gaze, diminuarea veniturilor cetatenilor muritori de foame si inghetati in case, incendii 7-8 in spitale cu decedati arsi, delapidarea fondului national de pensii - Catu PNL, lipsa testari gratuite Covid19 cum se face in Vest, Capitala administrata de primarii USR/PLUS in paragina, gramezi de gunoaie, parcuri ca maidanele....si, n-avem loc acilea, sa listam nenorocirile PNL/USR/PLUS/PMP. De aceea, Johanis s-a mobilizat ingrozit de dezastrul comis de derbedeii rezistaci, si a instalat un PM cu Guvern de coalitie, care sa scoata Tara din rahatul in care-a bagat-o derbedeii si drogatii.

24 noiembrie 2021 11:03