Ce faci dacă ai simptome de COVID-19 sau ai intrat în contact cu o persoană infectată? Unde te adresezi, unde te poți testa, inclusiv gratuit, ce se întâmplă când ajungi la medic sau la spital, ce investigații ți se fac pentru diagnostic, în ce condiții se impune izolarea, cu tratatament vei primi? Care sunt criteriile în baza cărora medicii vor lua decizia să fii internat sau să te poți trata acasă?

Toată procedura, pas cu pas, de la suspiciunea de infectare și până la vindecare sau externarea din spital, acolo unde este cazul, se regăsește într-un Ordin al Ministerului Sănătății, publicat în Monitorul Oficial.

I. Identificarea pacienților cu COVID-19

1. La nivelul unităților sanitare, unităților de asistență medico-socială și altor unități asimilate acestora, diagnosticarea infecției cu virusul SARS-CoV-2 se realizează conform metodologiei Institutului Național de Sănătate Publică prin recoltarea exsudatului nazofaringian și/sau orofaringian pentru detecție, prin test NAAT/RT-PCR, respectând algoritmul de testare sau prin utilizarea testelor antigenice rapide.

Integral pe Hotnews



Comentarii

Clocotilda lu' Armando Eu, daca am simptome, reziliez imediat toate contractele de gunoi (se citeste: de gunoa, n.m.) dupa care mai fur un sac cu voturi si-l arunc la coș (la le coșon de gunoa, n.m.).

20 ianuarie 2022 10:24

Ziare.ro Vedeti ca a început GLOBAL-circu' stârpiturilor sub-sub-umane Klaus Schwab & Comp(-licii sai), cu limbi-în-kur-la-Xi-Jimping-Pong si cu "viziuni" "incluzive"!

19 ianuarie 2022 22:43

@ 12 ianuarie 2022 23:46 & 12 ianuarie 2022 23:50 Io îmi trag câte un bustăr în gât la două zile, ca s-o "protejez" pe bunica si înca 4 la trei zile, ca s-i "protejez" pe (alde) mama, tata, etc. (arsi / incinerati / otraviti cu O2 / asasinati prin ne-administrarea de antivirale cf. Raport DARPA, etc.).

19 ianuarie 2022 22:40

Planeta EURO-maimutzelor: io (si cu satelitii mei, n.m.) daca am intrat în contact cu vreun EURO-lack care behaie , sughitza si/sau se bâtzâie pe picioare (pe picioarele din spate, n.m.), atuncea io îl dau în gât la 112 si ma duc si-mi trag repede 5 bustăre în tâmplă, ca să mă mai "protejez" cât de cât, dupa care îmi iau un cod QR de moare lumea ca ce tare sunt io.

19 ianuarie 2022 22:25

Alexandru Rafila Eu știu, eu știu ce trebuie să faci. Trebuie să fii compliant, numai așa vei scăpa de covid 19. Guvid 20-20 o să te muiască o leacă și te va fute-n cur de câteva ori, dar dacă persiști în a rămâne compliant, scapi cu bine de toate cele, dacă nu dai ortul popii. Cu respect, compliantul Alexandru Rafila, ministrul sănătății PSD-ului

19 ianuarie 2022 3:58

psihia---tristu Bas cum faceti ma ,de inchideti niste conturi sau blocati anumite postari fiindca sau folosit cuvinte gen...mani-pulare,po-pula-tie ,dar nu inchideti sau blocati pe astia care scriu de nu suporta nici hartia?Ba frustratu ala cu m..a cu c..at ai fost abuzat de cand erasi mic si continua cosmarul?Ai fost hranit cu asa ceva vreodata?Esti plin doar cu invective si scarbosenii?nu ai nimic frumos in tine?Saracul neuronul ala mii mila de el.foarte mila.

15 ianuarie 2022 10:56

@ 12 ianuarie 2022 23:46 & 12 ianuarie 2022 23:50 Dacă incultului ăstuia ce-a comentat mai jos i-ar fi murit mama, tatăl sau bunicii arși (incinerați) în Terapiile Intensive precum la Piatra Neamț, Constanța sau la Institutul Balș (București) altfel ar fi ”văzut” situația Tulpinei Omicron a Covid-ului......Așa că prostu de-i atins el personal ”la sănătate” are alte opinii apoi !.....Va veni vremea când și Supraponderala Șoșoacă și Discipoli de-ai ei să fie infectați COVID și atunci s-o mai vedem pe Grăsanca (ce sigur are și alte comorbidități) dacă mai vine la Tribuna Parlamentului cu Masca anti-mușcătură pusă la botul câinilor răi !....Totu-i până ne afectează personal !....Apoi după ce suntem afectați personal se schimbă total abordarea de opinii în familie !!!...Așa face acum Familia lui Victor Socaciu !.....Luptă și dăi în Medici și Sistemul Spitalicesc din România că-i plin de Nozocomiale și că-i Malpraxis ....Dar n-au fost înstare să-l păzescă să nu se contamineze de COVID știindu-l diabetic !....Să fi fost în locul nevesti-si și ficei cu sediul în Vila de la Cornu știindu-l diabetic îl protejam !....Și-au pierdut ”mijlocul de producție și de venit” și-i tragedie (la fel ca și Surorile lui Petrică Mâțu Stoian) !.....Totu-i până ne afectează personal....după aceea se schimbă total abordarea în opinii !!!...

13 ianuarie 2022 13:22

Alina Neagu: reamintesc cititorilor mei ca testul NAAT/RT-PCR a fost declarat invalid de autoritatile sanitare ale SUA, întrucât raspunde pozitiv si la gripa comuna (si nu numai la Coca Cola, la cartofi si la capre, cum se stia pâna mai ieri-alataieri, n.red.). Cu respect, AN

12 ianuarie 2022 23:50

Alina Neagu: eu daca intru în contact cu pacientu' (cu clientul) daca infectul ma intromisioneaza buco-anal, atunci io fuck ca toti EURO-dracii transatlantici la un loc si urlu cat ma tin bojocii, sa vie pompierii sa ma scape de bagabont!

12 ianuarie 2022 23:46

Ce faci cand intalnesti un sobolan negationist? Iti pui masca si-l futi in cur! Eventual ii dai si o muie cu cacat!

12 ianuarie 2022 22:06