Guvernul Ciucă discută introducerea unei cote TVA zero la alimentele de bază (de la 9% în acest moment) și supra-impozitarea profitului ”excepțional” realizat de furnizorii de gaze și energie electrică în 2021, au declarat pentru Economedia.ro surse guvernamentale. Propunerea vine de la PSD, potrivit surselor citate.

De asemenea, PSD vrea ca măsurile anunțate de premierul Ciucă – scăderea TVA pentru energie la 5% de la 19% și compensarea contravalorii certificatelor verzi din facturi – să intre în vigoare de la 1 februarie, nu de la 1 aprilie.

Coaliția PSD-PNL-UDMR va discuta măsurile propuse de PSD în această săptămână.

Integral pe Economedia



Comentarii

@Gheorghe Paraschivescu Cât ai trăit în Canada sau SUA să-ți dai cu părerea? Păcat că n-am cum atașa aici un fișier cu chitanța de la Costco să vezi acolo "taxe zero". Dezinformatorule!

27 ianuarie 2022 0:40

Gheorghe Paraschivescu In Canada si in SUA toate alimentele vandute la supermarketuri sunt exemptate de orice taxe... deoarce se considera ca "a trai" nu este un lux ci un drept! Fara mancare nu se poate trai. Doar alimentele servite la restaurante sunt taxate, fiindca nimeni nu este obligat sa manance la restaurant.

22 ianuarie 2022 20:18

pensionar Guvernul lui Johanis in frunte cu V Popescu ne-a readus in epoca de aur a lui Nicu Ceausescu, tot cu Nicu plagiatorul, hotomanul, acum orasele sunt din nou in intuneric , putini romani isi mai permit sa aprinda becurile...Matu- partu- Catu cu progresistii lui Boc, Bogdan, Flutur ( ala cu gainile), Gorhiu pot fi multumiti, ca au adus Romania la sapa de lemn, si asa lui Boc ai placea coasa si lopata , acum ai place sapa, nemernicului.

21 ianuarie 2022 6:55

Ziariști, rog investigați ce interes au Autorităților Locale să se consume așa de mult curent electr Parcă Constanța și constănțenii trăiesc ”în Lumi Paralele” !.....Toată populația țării se vaită de Facturile exagerat de mari la energia electrică !....Toți fac economii în apartamentele și casele lor....Toate Administrațiile Locale inclusiv Capitala economisesc consumul stradal și instuțional la curent.....Numai la Constanța chiar dacă au trecut toate Sărbătorile (și Boboteaza și Sfântu Ion) luminile pregătite înainte de Sărbătoarea Crăciunului sunt încă aprinse pe bulevarde și consumă energia electrică ”la greu” !....De ce este necesar risipa de curent electric timp de aproximativ 2 (două) luni ?....Este deja disgrațios să vezi în fața Campusului Universitar, sediul nou la bulevard ghirlande de luminițe aprinse seara și noaptea agățate prin copaci și gardul verde.....De ce accepta Primăria și Dom. Premare Liberalu (Vergil Chițac) așa risipă ?!?.....Răspuns: Probabil Comisionul (Șpaga) din Contract este cu atât mai mare cu cât consumul este mai mare !.....Și cine plătește ?....Răspuns: Prostimea Mămăligară constănțeană ....(că și de aceea iar s-au mărit impozitele pe proprietăți și taxele locale)...Și uite așa cum încă odată se demonstrează că Aristocrația Funcționărească de la Primăria Constanței s-a specializat ”în transferul banilor” din comunitate către conturile ei (probabil vor să continuie să-și facă vacanțele în Maldive și Carraibe).... Să mă contrazică Dom Premare Liberalu dacă nu-i așa !...

16 ianuarie 2022 13:35

popaaaa Guvernul lui johanus -Ciuca discuta in somn, doarme si asteapta vara...

16 ianuarie 2022 7:23

popaaaa Guvernul lui johanus -Ciuca discuta in somn, doarme si asteapata vara...

16 ianuarie 2022 7:22

noi "Președintele Senatului îl contrazice pe ministrul Energiei, care îi îndemna pe români să nu plătească facturile greșite. Președintele Senatului și al PNL, Florin Cîțu, a explicat că persoanele care nu plătesc facturile vor plăti penalități. „Nu există un cadru legal şi nu a fost trecută nicio Ordonanţă de Urgenţă care să le permită românilor să nu plătească factura şi să nu mai aibă penalităţi”, a declarat Florin Cîțu la postul Antena 3. " Acest psihopat de Catu sef la PNL , infractor dovedit in SUA, far' de studii dovedite, aruncat din job-ul pa care-l avea la o Banca in Bucuresti, pt incompetenta, acest dusman crancen al Romaniei....

14 ianuarie 2022 12:35

fanul muncii cinstite ba pana discuta ei %,taceti si platiti si cand no s mai aveti cu ce veti iesi in strada sa va plangeti ca nu aveti bani cu care sa platiti.vor tipari bani ca hartie este si tus asisderea.numa ca cu cat vor fi mai multi c5u atat vor fi mai lipsiti de valoare deci nu va faceti sperante.a mai fost asa.inainte de stabilizare.si atunci poporul tot plin de paduchi raie si tifos sau tbc era.

14 ianuarie 2022 9:46

pensionar Guvernul de cacat, care ne jefuieste iar romanii nu fac nimic impotriva lor, nu ies in strada ca sa-i dea picioare in fund... Ciuca !!!!! ma ce faci ? Ce ordine astepti? Cind tragi cu pusca/ La vara? trimite-l acasa pe Popescu de la energie ca-i si el un mare dobitoc si excroc ca si alti ministrii din guv tau.

14 ianuarie 2022 7:26

Oltean Mai bine sa se faca un plan urgent de investitii in unitati de generare a energiei, ca se se obtina, in ceasul 24, independenta energetica a tarii. Romania nu este Germania, unde cetatenii isi pot permite sa plateasca oricat pentru curent sau combustibil. Deci, asa-zisele "obiective de mediu ale UE", care pot ruina cetatenii romani, trebuie comutate pentru un viitor indepartat

13 ianuarie 2022 20:14

ABCD Minciuna, lipsa de morala, manipulare, lozinci, impertinenta, incompetenta și multa, multa nesimțire - sefia lu' Johanis la Romania. Aceleasi nenorociri se regasesc si la "guvernul meu" PNL, USR, PMP, oplosit de Geaca Rosie. Pt Poporul Roman consecintele dezastruoase se vad chiar acum, din PNRR matrasit de golanii USR, nerealizabil, banii pierduti. Derbedeul de Ghinea USR, s-a facut sef peste controlul banilor din PNRR, derbedeul cu un salariu de 2 milioane Euro/an. Ati primit, fraierilor de romani, ce-ati votat - pe niste bagabonzi si hotzi sub lozinca expirata " guvernul meu" PNL/USR/PMP.

13 ianuarie 2022 11:58