Bilanţ COVID-19 din 13 ianuarie 2022, în România. Grupul de Comunicare Strategică a anunţat că, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 9.785 noi cazuri de coronavirus. Bilanţ COVID-19 din 13 ianuarie 2022, în România. "În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 9.785 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 1.185 mai mult decât în ziua anterioară. 1.153 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. În total, până astăzi, 13 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.875.887 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 17.118 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.771.333 de pacienți au fost declarați vindecați. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 559 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 59.150 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.01.2022 (10:00) – 13.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 36 de decese (19 bărbați și 17 femei), dintre care 2 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Bihor, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Cluj, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Iași, Mureș, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Timiș, Vâlcea.

Bilanţ COVID-19 din 13 ianuarie 2022, în România. 63.714 teste efectuate în ultimele 24 de ore

Dintre cele 36 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 la categoria de vârstă 50-59 ani, 7 la categoria de vârstă 60-69 ani, 9 la categoria de vârstă 70-79 ani și 13 la categoria de vârstă peste 80 ani. 34 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 36 de pacienți decedați, 34 au fost nevaccinați și 2 vaccinați. Cei 2 pacienți vaccinați aveau vârste peste 80 ani. Pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Bihor și Covasna, unul în luna octombrie 2021 și unul în luna decembrie 2021.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 3.272, cu 209 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 441 de persoane, cu 24 mai mult decât în ziua anterioară.

Dintre cei 441 pacienți internați la ATI, 49 au certificat care atestă vaccinarea. Din totalul pacienților internați, 203 sunt minori, 194 fiind internați în secții, cu 34 mai mult decât în ziua anterioară și 9 la ATI, cu 3 mai mult decât în ziua anterioară.

Bilanţ COVID-19 din 13 ianuarie 2022, în România. 441 de pacienţi internaţi la ATI Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.268.189 teste RT-PCR și 6.481.284 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.583 de teste RT-PCR (10.770 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.813 la cerere) și 43.131 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 39.067 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 3.284 de persoane se află în izolare instituționalizată.

De asemenea, 54.361 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 372 de persoane", se arată în comunicatul Grupului de Comunicare Strategică.



Comentarii

@ 19 ianuarie 2022 8:25 Măh muistule Paulus, mă cac în pizda mă-tii după care mă cac și-n capul tău, că ș-așa numai căcat ai în el. Tu, suge Ruso-Pula și rezistă pe baricadele stalinismului autohtoh, belind pula better.

19 ianuarie 2022 18:03

@ 19 ianuarie 2022 3:32 & 19 ianuarie 2022 3:33 USR-iștii sunt doar niște blegomani ce se visează Mari Politicieni dar sunt doar niște Habar-niști proști și îngânfați...Curve Politice !,....fără realizări, fără perspectivă....doar Trădători, Gargaragii și Lătrăi...Cică la ei ”O Românie fără Hoție” dar au știut să-și dosescă în PNRR-u cca 2 milioarde de Euro pentru Consultanța făcută de ei și ale lor ONG-uri.....Cică ”Niciun Penal în Funcții Publice” da-l aveau pe Dan Barna ce furase din fonduri europene.....că de aceea OLAF-ul îl reclamase la DNA să-i facă Dosar Penal și să-l cerceteze și pe el și pe soru-sa....căreia i-a făcut Atelier de Croitorie din banii europeni !.....

19 ianuarie 2022 9:56

fan Fauci Virusul există! El a fost creat la Institutul de Virologie din Wuhan China, cu ajutorul meu nemijlocit și cu bani acordați ILEGAL de două instituții de cercetare din subordinea mea, care primiseră granturi (credite) pentru modificări genetice ale coronavirusului liliecilor prin ADUGARE DE FUNCȚIE (să ucidă și oameni nu numai lilieci!), ceea ce îl transforma în ARMĂ BIOlOGICĂ). Cum organismul militar american de cercetare DARPA nu a avizat această operațiune, considerând-o periculoasă pentru umanitate, cu aprobarea mea nemijlocită și criminală, cele două institute din subordinea mea au mutat finanțarea și tema de cercetare în China. Elemente militare iresponsabile din DARPA au deconspirat ulterior discuții. email-uri și diverse alte documente despre operațiunea noastră secretă și ilegală din China, astfel că s-ar putea să pierdem o imensă oportunitate de a reseta (politic și economic) societatea umană, prin eugenie și depopulare cu mijloace medicale, deoarece efectele drăguțului de Coviduț nu sunt doar infecțiile imediate, ci, mai ales, bolile pe care le generează pe termen lung, cum ar fi camcere galopante, tuberculoză, cardiopații fatale, AVC-uri, degenerarea sistemului reproductiv și multe-multe altele, Așadar, dragi tovarăși și pretini, multă sănătate și să nu mai auzim cumva vreodată cuvântul Nurnberg. Propun chiar ca acest oraș odios să fi ras de pe fața Pământului, precum vechea Cartagină și arat cu plugul tras de nevaccinați.

19 ianuarie 2022 8:31

@ 18 ianuarie 2022 11:43 (5) As putea sa continui (sa sug EURO-poolla în direct) dar nu stiu daca ma e cazul, ca oricum am doborât toate recordurile în materie.

19 ianuarie 2022 8:25

@ 18 ianuarie 2022 11:43 (4) Un singur exemplu; Ministra Epilarii Nationale-ANGHINALE (permanente) dna. Ioana Behăilă s-a dovedit pe deplin a fi o femela "puternica", capabila sa "gestioneze" nu doar (diverse) "pandemii", ci si sa patroneze lichidarea prin spitale a unui numar RECORD de semeni de-ai Dvs., în scopul mânarii EURO-turmei la injectat / vakssinat / "imunizat" / "protejat".

19 ianuarie 2022 8:24

@ 18 ianuarie 2022 11:43 (3) Iata, asadar, ca între timp USR a devenit un membru cu drepturi depline al Famigliei "europene", un EURO-Group infractional transfrontalier sadea (cu care ne putem mândri). În plus, de când cu USR, constatam ca nici (mcar) #CORUPTIA NU MAI UCIDE! si ca ambulatoriile de tratare în regim de urgenta a infarcturilor miocardice si atacurilor cerebrale rasar ca EURO-ciupercile, într-o prima faza în medie 5 buc. / judet!

19 ianuarie 2022 8:17

@ 18 ianuarie 2022 11:43 (2) E adevărat că la momentul apariției lor ca formațiune politică cei de la USR erau cam necopți și cam ușuratici, dar de atunci s-au mai cizelat. Iar cei care-i conduc sunt niște personaje politice bint intenționate pentru țară și pentru națiune. Ca dovadă ei au cerut de multe ori acelui premier de rahat Cîțu respectarea reformelor cerute de ei, ceea ce Câțu n-a făcut deloc, motiv pentru care l-au dat jos când a dat afară niște miniștri de la USR fără nici un motiv întemeiat. Așa că acea trădare cum o vezi tu, a fost ceva imperios necesar pentru o guvernare responsabilă pentru țara asta. Epilogul e că nulitatea Cîțu a ajuns țucălarul PSD-ului iar PNL-ul a ajuns cârpa cu care se șterge la găoază PSD-ul, care PSD ori de câte ori a guvernat țara n-a fost în stare decât să batjocurească nația și să ruineze țara înglodând-o-n datorii externe de cele 85 de miliarde de euro din 1990 până azi. Nu uita! Votează PSD! Cu curu, cu pula, cu coaiele, cu bucile, cu hemoroizii, cu ce-ai tu, vot să fie, că e bune ș-alea!

19 ianuarie 2022 3:33

@ 18 ianuarie 2022 11:43 (1) Bă nene, tu o ții una și bună, ești orbit de propaganda din presa plătită de către PSD. Cei de la USR au făcut bine ce au făcut până când s-a destrămat șandramaua, iar șandramaua destrămată e o consecință a proastei conduceri guvernamentale de către ineptul ăla de Florin Cîțu, punct. Ciorba ta de lături și zoaie, e valabilă în accepțiunea mea numai pentru PSD și naziștii ăia de legionari de la AUR. Pe tine dacă numai atât te duce capul, n-am ce să-ți fac, tu nu numai că habar n-ai pe ce lume trăiești, dar n-ai nici măcar acea minimă capacitate de discernământ pentru a culege esența realității din orice fapt întâmplat. Sondajele ălea pe care le crezi tu sunt făcute de către presa plătită de către PSD, iar acele sondaje niciodată nu au fost reale ca să reflecte adevărata realitate existentă, ele nu sunt decât niște ficțiuni propagandistice aiurea, pe care nu le cred decât ăia fără minte ca tine.

19 ianuarie 2022 3:32

@18 ianuarie 2022 5:14 Ți-am tot spus că a combate nu înseamnă a-l eticheta pe celălat PSD-ist și gata ai rezolvat-o !.....Arată tu ce-au făcut bine miniștrii USR-iști cât au fost la guvernare 9 luni !.....Și combate că nu-i adevărat....I-ai văzut pe USR-iștii tăi ”cocoțați” în Jilțurile Ministeriale din Sala Mare a Parlamentului visându-se deja din nou Miniștrii cu mașină cu șofer la scară....Iar din 234 de voturi câte ar fi fost necesare sau votat doar ei cu 80 de voturi numai de la ei....Păi vreo 20 de ani de acum încolo nu vor mai ajunge alde USR-iștii ăștia la guvernare !....De ce ?....Că au Trădarea-n sânge !....și-s Contra la orice !....Habar n-au să facă politică în beneficiul țării și al poporului român....Știu doar să chibițeze și ”să spargă” semințe de pe marginea stadionului ....Când îi pui să decidă ceva o fac doar în folosul lor și a neamurilor lor !....Și drept dovadă că am dreptate uită-te la căderea lor în sondaje.....

18 ianuarie 2022 11:43

@ 17 ianuarie 2022 11:10 Măi nene, tu bați câmpii brambura înșirând niște supoziții, presupuneri, bănuieli d-ale tale, niște zoaie zvonite sau scornite de către tine, pentru că toată polologhia aia înșirată de tine nu e decât o apă chioară leșinată ce excelează-n imbecilități. Eu pot să spun doar atât, că tu nu-i placi pe ăia de la USR sau pe Cioloș e una, problema e alta, politica nu e ca la fotbal și aprecierea unui individ politic nu se face că ăla are o moacă ce ție nu-ți place, ci criteriul de apreciere sau de critică trebuie să fie bazat pe ceea ce face sau a făcut concret individul sau partidul lui benefic pentru țară și pentru nație, punct. Tu ca să-ți înșiri aici impresiile sau supozițiile aiurea fără nici o bază reală, asta nu e decât imbecilitate ridicată la superativ și la paroxism. Nu uita. Votează PSD! Cu curu, cu pula, cu coaiele, cu bucile, cu hemoroizii, cu ce-ai tu, că e bune și alea! PS: Poate te scremi și tu să-ți arăți apartenența politică la ceva concret, că așa lătrând la bec de la mantinelă aiurea și împroșcând cu zoaie scornite aiurea spre unii sau alții, fără dovezi certe, nu e decât idioțenie și cretinism execerbat. Votează PSD! Cu curu, cu pula, cu coaiele, cu bucile, cu hemoroizii, cu ce-ai tu, că e bune și alea! Cu respect, von Paulus

18 ianuarie 2022 5:14

@ 16 ianuarie 2022 21:00 USR-ul...Acum îi conduce Trădătorul de Dacian Cioloș ce-i tras cu cheia direct de la Palatul Elisee de Emmanuel Macron....Marele fost ministru la transporturi Drulă ce-a implantat toți pretenarii și neamurile în Consiliile de Administrație la Intreprinderile de Stat de la Transporturi....Ce să mai zic de Prostălăii de Stelian Ion și Năsui....ar trebui ”să scriu o carte” despre mârșăviile și prostiile lor....Să fi Ministru al Economiei și să reduci la minim fondurile destinate Industriei de Apărare (cea mai rentabilă în România...) trebuie să fii tare prost sau trădător... Sau Vlad Voiculescu ce-a distrus toată Industria de transplanturi românească ca să-i facă ”Navigatori” pe cei din ONG-urile din parohia lui...Ce vreau să zic este că și de-ar vrea Ghinea să dea 2 miliarde de Euro din PNRR la Firmele de Consultanță și la ONG-urile din parohia sa....și-ar vrea toți foștii Miniștrii USR+PLUS să se ”lingă pe degete” de mierea fondurilor europene și să nu-i deranjeze nimeni nu se mai poate !....Cum este asta ?...să fi activ ministru într-un Guvern dar în același timp să votezi căderea Guvernului tău...și-i culmea că visează din nou să se întoarcă la ”borcanul cu miere” pe aceleși funcții cu aceleși privilegii ”să-și lingă degetele”.... Combate dacă am zis ceva neadevărat....dar fără Bădărănisme ce te caracterizrează precum cuvinte ca; ” cu pula, cu coaiele, cu bucile, cu hemoroizii, muie ”....Și dacă mă faci PSD-ist na-i rezolvat-o că nu-i adevărat !!!....

17 ianuarie 2022 11:10

@ 16 ianuarie 2022 11:09 Măh ăsta care se crede cultul culților și deșteptul deștepților, nu e mai umfla-n pene aiurea, pentru că nu ești decât alt cretin îndopat cu propagandă imbecilă. Pe alocuri ai uneori o mică parte de dreptate, dar în 80% din ce mâzgălești tu acolo în căcarea ta de postare, nu faci altceva decât excelezi într-o prostie monumentală. Tu ești chiar așa de convins că marea majoritate a românilor cunosc deja că ăia de la USR sunt promotorii ideologiei neo-comuniste? Concret pe ce bază afirmi tu această imbecilitate? Că tu crezi asta, e cu totul altceva, dar asta nu înseamnă că ai și dreptate. Că ție nu-ți plac ăia de la USR e una, poate că au mutre nefotogenice, dar asta nu contează, ci contează ceea ce vor să facă pentru binele țării și națiunii, punct. Iar acest criteriu de apreciere obiectiv și realist ar trebui să fie etalonul după care trebuie evaluat și fiecare personaj politic în parte. Că tu dai cu bâta-n mijlocul bălții și ești convins că ai dreptate, e una, problema e ca lumea să-ți dea acea dreptate ce trebuie constatată obiectiv.Așa că la final, n-ai decât să-ți votezi PSD-ul tău mult stimat și mult iubit cu pula, cu coaiele, cu bucile, cu hemoroizii, până te ia mama dracului, iar la final n-ai decât să iei și muie, muistule, pentru că numai atât meriți. Ai înțeles? Sau trebuie să-ți scriu cu majuscule? Du-te-n păcatele tale de cretin troglodit! Tu ești Deșteptul proștilor, dar tot prost ești la urma urmei. Cu respect, von Paulus

16 ianuarie 2022 21:00

@ von Paulus Băi imbecilule, nu te mai hăhăi aiurea, mai bine șterge-te la găoază dacă te-ai căcat pe tine hăhăind, pentru că degeaba te crezi tu Mafalda Universului Ocult, pentru că NU ești și NU vei fi niciodată. Măi Căcat bolnav, tu ești obsedat de chestia aia cu bani să iasă, pentru că tu ești un răspândac plătit pentru toate fantasmagoriile tale decrepite și bolnave de paroxism idiot, spre deosebire de mine care-mi exprim numai opiniile personale, atât. Dar, pentru un cretin bătut în cap ca tine, care habar n-are pe ce lume trăiește și n-are nici măcar un dram de capacitate de discernământ, nu poate exista decât mania dezinformării și a manipulării ce excelează-n idioțenie. În altă ordine de idei, mă cam confunzi cu unele postări care nu-mi aparțin, dar nu contează, dacă numai atât te duce curul cu care te scremi să gândești constipat, n-am ce să-ți fac. La final nu pot decât să-ți spun, mai bandiți și mai criminali ca ăia de la PSD-ul tău mult stimat și iubit, NU există-n România. Motiv pentru care mă defecac în voi amândoi, adică-n tine și-n PSD-ul tău neo-marxist stalinist fezandat. Du-te dracului de cretin idiot!

16 ianuarie 2022 20:38

@ 14 ianuarie 2022 22:04...Acestui ”QAnon” român al zilelor noastre.... Incultului și Prostălăului îi sună lui mai bine Cospiraționismul și Oculta Mondială ....Și dăi și tragei cu Masonii, cu Sioniștii, cu Iluminati și Grupui Bilderberg de dimineața până seara !....Mai băgă câte un personaj ca Bill Gates și Soroș în discuție și deja se crede important !.....Când toate Statele vor progres și creștere economică prin implantarea Sistemului 5G la noi proștii vor să rămânem și mai proști și sărăntocii lumii !....Când vine unul și-ți zice că ”ești prost” mai este cum mai este, dar dacă doi îți zic ”că ești prost” deja trebuie să te autoanalizezi și să te autoeduci, dar dacă mult mai mulți îți răspund că ”ești prost” deja este adevărul adevărat și consființit și vei muri așa de prost (nu mai ai ce face !....) și deja ar trebui să taci din gură că te râd și curcile de prost ce ești....așa cum se zice ”Că prostu nu-i prost destul dacă nu este și fudul !” mai ”ridici și coada precum Capra Râioasă” adică folosești numai cuvinte de bădăran: pulă, coaie. cur, căcat, muist....etc când încerci să contrazici opiniile altora…. Și-ajunge acest prostănac să-ți facă teoria neocomunismului.....când marea majoritate a românilor cunosc deja că în România promotorii ideologiei neocomuniste sunt doar USR-iștii !!!...

16 ianuarie 2022 11:09

von Paulus Ha-ha-ha! Deci tot tot, Muică (de la „Muie psd”) erai ăn spatele postărilor împotriva „Prostului satului”. Bravo! Bravo, mai ales pentru părerile tale personale despre toate cele din Univers, despre născarea religiilor și multe altele. Da, Muică Flaimucea, recunosc, ești genial! Am râs de m-am căcat pe tine cât de doct și creativ poți fi! În fond, ești pe site-ul tău și te poți căca în el cât vrea mușchiul tău purgativ. Dacă convingerile tale de psihopat și talentele de vidanjor convin unor bandiți și criminali, cu atât mai bine, bani să iasă!

16 ianuarie 2022 10:16

Alin Tarnovschi Tocmai i-am donat dragului meu tovarăș și pretin Paulus, o roabă de ivermectină și o ploscă cu căcat în loc de muștar, pentru ca el să le îngurgiteze repejor pentru a se imuniza contra covid 19 și contra Guvid 20-20 și 20-21, pentru că după cum știți, Paulus e anti-vaccacaccinist convins și nu e vaccinat și nici vacacaccinat. Paulus nu poartă nici mască, deși eu i-am recomandat să-și tragă peste cap un prezervativ vulcanizat imperfect, care poate fi folosit și ca mască anti-guvid 20-21. Cu respect, Alin Tarnovschi

15 ianuarie 2022 20:20

Cretinului Paulus de mai jos, din secolul 001 (3) Deocamdată știința actuală e departe de așa ceva. Iar forma de viață din o astfel de navă ar trebui să aibă durata unei vieți extrem de mare, ceea ce nu e posibil. Tu fă bine și nu te mai pretinde Atoatecunoscătorul trecutului și viitorului, pentru că nu ești. iar faptul că exagerezi în conspirațiuni abscunse și oculte, denotă și o capacitate de discernământ și de logică realistă extrem de limitată. Cetirea unei cărți despre un anumit subiect, nu e piatră de temelie pentru o teorie sau alta, ci nu e decât o altă exprimare de opinie personală a autorului. Iar esența adevărului e todeauna undeva la mijloc, nicidecum la extreme. Orice ecuație necunoscută poate fi simplificată prin acel compromis logic realist care e esența ei, care e de regulă la mijlocul problemei. Și ca să-ți dau un subiect de rumegare, recent au fost descoperite semne primare de viață la nivel de celulă microscopic vechi de aproape 4 miliarde de ani pe planeta noastră, iar teoria apariției acelor forme de viață primordiale, e bazată pe apariția vieții în grafit prin niște reacții ale izotopilor de grafit, combinate cu atmosfera existentă pe pământ atunci și cu ajutorul apei de pe pământ. Dar, asta e o altă teorie, care evident trebuie demonstrată logic și real. Nene, lasă dracului ocultismul și conspiraționismul aiurea, pentru că de acolo nu ajungi la nici un rezultat. Punct!

15 ianuarie 2022 20:06

Cretinului Paulus de mai jos, din secolul 001 (2) Unversul a existat dintotdeauna și a fost la fel de infinit în spațiu și timp, dar a avut la rândul lui evoluția lui intrinsecă, marcată din când în când de fenomene majore, ciocniri de galaxii sau explozii de supernove, etc. Actualmente există acceptul unei majorități a oamenilor de știință că Universul cunoscut ar avea vârsta de aproape 14 miliarde de ani și dimensiunea de 97 de miliarde de ani lumină, dar opinia mea este că e fals acest lucru, pentru că teoretic vorbind ceva care e infinit în spațiu și timp nu poate fi finit în același timp în spațiu și timp, deci conceptul ăsta e completamente greșit. Viața există în Univers, așa cum există și pe pământ, dar viața din Univers poate avea forme și aspecte diferite, altele decât formele de viață de pe planeta noastră. Însă întâlnirea dintre două sau mai multe forme de viață din Univers într-un loc, deși nu completamente imposibilă, e totuși probabilă sau posibilă, dar acea probabilitate e extrem de mică. În altă ordine de idei, călătoria în Unvers pentru a se parcurge câțiva zeci sau sute de ani lumină pentru a se ajunge la o altă galaxie sau planetă, ar presupune existența unei nave care să-și găsească sau să-și împrospăteze ea singură combustibilul și rezerva de combustibil necesar propulsării acelei nave în timpul călătoriei spre o altă galaxie sau planetă.

15 ianuarie 2022 20:06

Cretinului Paulus de mai jos, din secolul 001 (1) Băi Paulus, tot așa de cretin ai rămas în încăpățânarea ta masonică iluminatistă neo-marxistă stalinistă pesedistă? Văz că te bați cu cărămida-n piept că ești filozof Old Age, sărmane troglodit, ești atât de speriat și de confuz în gândire, încât habar n-ai pe ce lume trăiești. Tu-ți gargarisești acolo ciorba aia de potroace masonică idioată, care excelează-n radicalisme constipate și cufurite aiurea. Nene, cetirea unei cărți despre omul unidimensional scribălită de Herbert Marcuse, nu înseamnă piatra filozofală unică despre evoluția umană mondialistă, așa cum nu poate fi și nu este piatra de temelie a cunoștințelor despre Univers, etc. Istoria religiilor și civilizațiilor? Religiile au apărut ca forme de filozofie arhaică bazate pe interpretarea unor fenomene pământești sau astrale inexplicabile și de acolo teoriile respective exagerate au dus la plăsmuirea fantasmagorică a zei și dumnezei inexistenți, dar acele teorii au fost dezvoltate de oameni mai luminați la minte din acele vremuri pentru a obține monopol dictatorial asupra maselor numai pentru scopul de dominare și îmbogățire personală a celor care au condus dea lungul timpului imperii, regate și țări. Big Bangul e o teorie acceptată de o majoritate de indivizi scolastici, dar asta nu înseamnă că e și certă, iar dovedirea ei e la fel de incertă. Chestia e că a fost ceva ce a determinat expansiunea universală, dar a fost un fenomen cu totul altul decât acel Big Bang sau explozie inițială, iar opinia mea este că a fost poate o ciocnire masivă a două sau poate chiar 3 galaxii, fenomen care a avut ca efect acea expansiune universală. Sau poate explozia unui astru de dimensiuni colosale, astru mai mare decât Cannis Majoris sau UScutti, astre care deocamdată sunt cele mai mari ca dimensiuni din Universul cunoscut.

15 ianuarie 2022 20:05

@@Cretinului de mai jos din secolul 21. Măh, îți apreciez acuratețea frazării și aparenta coerență a argumentării. Să știi însă că, deși invoci, la modul generic, știința, oameni de știință, laureați Nobel, fără a cita vreun asemenea corifeu, sau vreo idee fundamentală din domeniul cunoașterii, ești un biet analfabet, care și-a însușit niște locuri comune ale propagandei neomarxiste, așa-zis „progresiste”. Ca să înțelegi ce este cu ideea depopulării planetei, cată să afli ce sunt alea „Pietrele îndrumătoare din Georgia”, monument masonic din statul american cu acest nume, unde sunt dăltuite în granit cele 9 porunci (între care și depopularea planetei), prin care să se instituie NOM (Noua Ordine Mondială) și Guvernul Mondial. Ar trebui, de asemenea, aă fii familiarizat cu filozofia New Age, să fi citit „Omul unidimensional” al lui Herbert Marcuse, să ai cunoștințe solide despre evoluția umană, istoria civilizațiilor și a religiilor, să urmărești evoluția cunoștințelor despre Univers, care dinamitează, ÎNTRE ALTELE, teoria Big Bang și bazaconiile despre extratereștrii (așa e că ești convins de existența lor? Nu-i confunda însă cu posibile forme de viață extraterestră, nedetectate încă!), precum și multe alte cunoștințe și concepte pe care le consideri învechite. Iar dacă e vorba de savanți laureați ai Premiului Nobel, să știi că și dintre aceștia unii sunt Dumnezei ai științei, iar alții niște simpli tembeli! Prin urmare, nu numai tu ești un simplu tembel care repetă (cu oarece talent. e adevărat) teme de propagandă neomarxistă și care nu cunoaște istoria, dar pretinde că știe la perfecție viitorul!!!

14 ianuarie 2022 22:04

@13 ianuarie 2022 18:20....Încă n-ați terminat-o p*aia cu ”Oculta Mondială” ce este de vină !.... Masonii, Sioniștii, Iluminati, Grupul Bilderberg sunt de vină și că Bill Gates ne băgă cipul 5G cu vaccinul iar Șoroș vrea să ne împuțineze !...Chiar prea de tot a ajuns prostia în România !.... Eu trăiesc în Secolul 21 și am încredere în știință și-n oamenii de știință (Epidemiologi, Cercetători, Medici Specialiști, Premianți Nobel)....Proști sunt ăia de trăiesc ca tine în Evul Mediu având încredere în Popi, Pelerinaje, Moaște, Vraci și Vrăjitoare că-i ”păzesc” de boli și infecții !....Proști sunt d*alde românii ăia de nu-și vaccinează copiii de rujeolă și apoi se uită la ei cum le mor prin spitale.....De ce ?....Că-s influiențați de retrograzi ca tine și alții ca tine de aruncă fantasmagorii ca asta că din 7 miliarde totalul populației pe pământ să ne omoare până la 500 milioane....Doamne dacă Prostia ar durea ați urla ca din gură de șarpe !... toți ăștia de trăiți ca pe vremea Ciumei lui Caragea !.....

14 ianuarie 2022 12:59

@@„Cultului” de la 14,06 Măi pârlitule la creieraș și la zona inghinală, văz că gălgâi de indignare, dar nu dai nici cea mai firavă dovadă că știi cam despre ce e vorba cu pandemia asta. În afară de convingeri în beton armat (disonanță cognitivă în stare pură) preluate din propaganda vacciniste, care se năruie năpraznic sub asediul dovezilor furnizate de oamenii de știință care nu se lasă cumpărați, nu aduci nicio informație credibilă în sprijinul opiniilor tale de spălat pe creier. Că de vreo idee personală nici nu poate fi vorba. Habar nu ai nici despre mersul lumii, nici despre crâncena dezbatere de idei cu, cu argumente și contraargumente, între cei ce visează să reducă populația Terrei la maxim-maximorum 500 de milioane de suflete (și alea de sclavi ignoranți) pentru a-și însuși, singuri, TOATE bogâțiile Pământului, și adevărații oameni de știință, dar și oameni de rând, care refuză să se pună în slujba unor criminali. Nu ai, de asemenea, idee despre cum a apărut virusul ca armă de ucidere în masă prin breșele pe care le crează în sistemul imunitar al individului, dar și al omenirii ca specie. Cu alte cuvinte ești un dobitoc INCULT, ori un neorocit plătit să latre împotriva celor care mai știu câte ceva,

13 ianuarie 2022 18:20

fan Diana Ivanovich Șoșoacă: NU PURTAȚI BOTNIȚA! O amendeaza pentru ca e desteapta,are carte si-si bate joc de institutiile staului roman! Sososaca presedinte!

13 ianuarie 2022 16:02

@13 ianuarie 2022 13:51 Din ”Prostul Satului” trogloditu se dă pe Net și-n Rețelele Sociale ca mare ”Influencer-s” când el este doar Conspiraționist și Negativist încuiat la minte din ”Generația Y” de 40 % Analfabeți Funcționali !!!....Idiotule, eu tzi-am dat replica ție, personal....că ești incult....și ca orice incult din țara asta o susții pe ”Supraponderala” Diana Șoșoacă, impertinentă și ridicolă prin ceea ce face și postează !!!....Deja văd că multe Instituții de Stat ale României o amendează !!!....

13 ianuarie 2022 14:06

fan Diana Ivanovich Șoșoacă: NU PURTAȚI BOTNIȚA! Silviu Sosoaca are pula mare, el fute-n cur pe orisicare! Ati vazut cum i-a futut in cur pe cei de la RAI si pe politisti?

13 ianuarie 2022 13:57

fan Diana Ivanovich Șoșoacă: NU PURTAȚI BOTNIȚA! Silviu Sosoaca are pula mare, el fute-n cur pe orisicare! Ati vazut cum i-a futut in cur pe cei de la RAI si pe politisti?

13 ianuarie 2022 13:57

Deja se simte o crestere a IQ-ului national, au murit multi imbecili negationisti Din pacate multi inca mai traiesc...

13 ianuarie 2022 13:52

fan Diana Ivanovich Șoșoacă: NU PURTAȚI BOTNIȚA! 13:11, bai saracule, n-ai tu carte si tupeu cat are d-na Diana Ivanovich Sosoaca!

13 ianuarie 2022 13:51

@ 13 ianuarie 2022 11:54 Dacă incultului ăstuia ce-a comentat mai jos i-ar fi murit mama, tatăl sau bunicii arși (incinerați) în Terapiile Intensive precum la Piatra Neamț, Constanța sau la Institutul Balș (București) altfel ar fi ”văzut” situația Tulpinei Omicron a Covid-ului.....Este un Exemplu elocvent întâmplat recent....În Italia un Lider de Bază a mișcării negaționiste și conspiraționiste anti-Vaccinare s-a infectat de COVID și acum imploră doctorii spitalizat fiind în Terapia Intensivă să fie vaccinat !....Așa că prostu de-i atins el personal ”la sănătate” are alte opinii apoi !.....Va veni vremea când și Supraponderala Șoșoacă și Discipoli de-ai ei să fie infectați COVID și atunci s-o mai vedem pe Grăsanca (ce sigur are și alte comorbidități) dacă mai vine la Tribuna Parlamentului cu Masca anti-mușcătură pusă la botul câinilor răi !.....Totu-i până ne afectează personal....după aceea se schimbă total abordarea în opinii !!!...

13 ianuarie 2022 13:11

fan Fauci Virusul există! El a fost creat la Institutul de Virologie din Wuhan China, cu ajutorul meu nemijlocit și cu bani acordați ILEGAL de două instituții de cercetare din subordinea mea, care primiseră granturi (credite) pentru modificări genetice ale coronavirusului liliecilor prin ADUGARE DE FUNCȚIE (să ucidă și oameni nu numai lilieci!), ceea ce îl transforma în ARMĂ BIOlOGICĂ). Cum organismul militar american de cercetare DARPA nu a avizat această operațiune, considerând-o periculoasă pentru umanitate, cu aprobarea mea nemijlocită și criminală, cele două institute din subordinea mea au mutat finanțarea și tema de cercetare în China. Elemente militare iresponsabile din DARPA au deconspirat ulterior discuții. email-uri și diverse alte documente despre operațiunea noastră secretă și ilegală din China, astfel că s-ar putea să pierdem o imensă oportunitate de a reseta (politic și economic) societatea umană, prin eugenie și depopulare cu mijloace medicale, deoarece efectele drăguțului de Coviduț nu sunt doar infecțiile imediate, ci, mai ales, bolile pe care le generează pe termen lung, cum ar fi camcere galopante, tuberculoză, cardiopații fatale, AVC-uri, degenerarea sistemului reproductiv și multe-multe altele, Așadar, dragi tovarăși și pretini, multă sănătate și să nu mai auzim cumva vreodată cuvântul Nurnberg. Propun chiar ca acest oraș odios să fi ras de pe fața Pământului, precum vechea Cartagină și arat cu plugul tras de nevaccinați.

13 ianuarie 2022 12:33

fan Diana Ivanovich Șoșoacă: NU PURTAȚI BOTNIȚA! Virusul nu exista! Nu purtati botnita! N-a murit nimeni de Covrig. Este o mascarada. Luati-va informatiile doar de la Diana Invanovich Sosoaca!

13 ianuarie 2022 11:54