Preşedintele fondator al Partidului Conservator, Dan Voiculescu, a acordat un interviu Agenţiei Naţionale de Presă AGERPRES în care vorbeşte despre problemele aflate pe agenda politică. Dan Voiculescu susţine că o nouă suspendare din funcţie a preşedintelui Traian Băsescu este "posibilă" şi "legitimă". În opinia sa, Băsescu "se bazează în tot ce face pe ameninţări, presiuni şi şantaj". Românii s-au săturat de ezitări, spune Voiculescu, potrivit căruia, după 29 iulie, România s-a schimbat ireversibil.



AGERPRES: Domnule Voiculescu în luna mai, după instalarea Guvernului Ponta, aţi declarat public că Traian Băsescu va fi suspendat din funcţie. Domnul preşedinte Băsescu a fost suspendat, dar nu a fost demis şi s-a întors la Cotroceni. Ce credeţi că urmează?
Dan Voiculescu: Înainte de toate, trebuie să fac o precizare esenţială: Traian Băsescu a fost demis. În România reală, nu în cea fictivă, 8,4 milioane de voturi reprezintă aproximativ 60% din total. Aşadar, domnul Băsescu este demis. Întoarcerea sa episodică la Cotroceni reprezintă o anomalie, un eşec al democraţiei. 6, 7 sau 9 oameni nu pot decide împotriva a 60% dintre români. Eu cred că această anomalie va fi, curând, îndepărtată.

AGERPRES: Concret, cum se poate îndepărta?
Dan Voiculescu: Cu mijloace democratice, legale şi constituţionale. Votul a 7,4 milioane de români nu poate fi ignorat. Nu putem privi în cealaltă parte. Nu putem să ne prefacem că nu s-a întâmplat. După 29 iulie 2012, România s-a schimbat ireversibil. Cei care nu înţeleg această realitate, pierd legătura cu naţiunea. Rezultatul referendumului în care 87% dintre votanţi au ales să îl demită pe Traian Băsescu oferă doar două variante: fie respectăm voinţa naţiunii şi îl demitem, fie sfidăm voinţa naţiunii şi îl tolerăm pe Traian Băsescu. Eu nu cred că ne permitem să sfidăm democraţia. Românii s-au săturat de ezitări. Avem nevoie de respectarea cu fermitate a voinţei naţiunii.

AGERPRES: Aşadar, consideraţi că ar fi posibilă o nouă suspendare?
Dan Voiculescu: O consider posibilă şi legitimă. Românii doresc demiterea lui Traian Băsescu, iar articolul 95 din Constituţie permite fără nicio problemă declanşarea unei noi proceduri de suspendare. Însă, dacă se va mai iniţia o asemenea procedură, ar fi recomandabil să se desfăşoare la sfârşitul lui octombrie, începutul lui noiembrie, astfel încât referendumul pentru demitere să poată fi organizat în aceeaşi zi cu alegerile parlamentare, din respect pentru cetăţeni şi din raţiuni economice.



Integral pe Agerpres



Comentarii

ana blandiana domnule Mircea frumos ati vb dar nu asta il framanta pe acest frustrat ci crimele si atrocitatile pe care le-a facut in trecut cine nu il cunoaste pe acest bouu il crede mare imparat la varsta de 18 anii se-a dat parintii afara din casa veneau la noii sa le dam o cana de apa apoi 1983 un mare masacru care la facut la brasov omorand oamenii asta il apasa pe creier dosarele lui stau ascunse de iliescu cine nu stie ca Fiecare presedinte are Seiful lui si nimeni nu are acces la el pana nu ii se ridica imunitatea asa ca fiecare presedinte are dosarele lui asta e romaniia plina de hotii asa ca motanele asteapta ca venim si la tine cum ne-a indrumat iliescu sa-l omoram pe campeanu si Copos

31 august 2012 21:15

pentru cosma_racoare si @speranta Nu sunt platita din banii trusturilor lui Voiculescu si nu am nici o legatura cu acesta dar bunul simt si educatia ma calauzesc sa stiu sa apreciez calitatea, implicarea, preocuparea pentru binele tau dar si al celorlalti. Pacat ca stai prost cu bila, ar trebui sa te cauti, ca poate se drege si vei intelege lucrurile la dreapta lor valoare.

31 august 2012 13:17

florin va vine sa credeti dar viitoarea guvernare va fi PSD cu PDL. Ceilalti, PNListii ,vor trece la curatat cartofi

31 august 2012 12:46

@Speranta Astazi intraga populatie e nemultumita de guvernare proasta. Doar tinerii fara BAC scriind pe net si avind salarii grase de la Voiculescu nu vad realitatea romaneasca. Multumiti voi lui vaiculescu, poporul roman nu are de ce!

31 august 2012 12:43

cosma_racoare @Speranta - lucrezi cumva la trusturilelui Voiculescu ?? Atunci iti inteleg afectiunea !! In rest imi vine sa vomit !! Poate esti si tu platit/a din banii romanilor de dupa Dec. 1989 citeste asta : "Voiculescule mai intai sa declari de unde ai avut atatia bani in 1990 !! Apoi o sa ne spui cum firmele tale facute imediat dupa Lovitura de stat din 1989 au incasat bani din ceea ce exporta Romania atunci !!! Deci intai primeai tu banii din exporturile Romaniei iar dupa aceea ii distribuiai cum vroiau muschii tai !!! Tu si cu Iliescu/Criminal trebuati sa fiti demult la Rahova - dar timpulinca nu e pierdut. "

31 august 2012 12:37

Vino pe ...www.PontBursier.ro ...Pont Bursier.ro . Vino Pe ...Www............ .Ro ...(.Tips Bucharest Stock Exchange) ..Nu Te Costa Nimic .....Vino....Vezi...Cum Se Câștiga La Bursa ... Mai Găsești ...Curs Valutar..Live ...Curs Case De Schimb... Cotații Actiuni ...Forex ....Si Alte Noutăți ...

31 august 2012 12:19

Speranta Daca nu era Domnul Dan Voiculescu si echipa minunata de tineri cu bun simt si interes pentru rezolvarea gravelor derapaje de la democratie, produse de haita de sacali basisti, cu Basescu in frunte, poporul statea acasa si inghitea toate nenorocirile, fara sa cracneasca. Azi poporul este in strada si isi striga nemultumirea, ca stie ca nu e singur. Si sigur vom reusi sa ii inlaturam. Sa va tina Dumnezeu, Domnule Dan Voiculescu

31 august 2012 12:01

anton Oare care este mai borit tigan dintre Basescu , Sebastian Lazaroiu , Iulian Fota sau Voiculescu ?

31 august 2012 11:40

Multumim Voiculescule de fiecare data cand scoti botul ala mazac in public ii creste popularitatea chiorului cu vreo trei procente! Toti banii pe care ii cheltui cu ponta, cacarau, gadea, badea, ciutacu sunt aruncati in vant daca apare mutra ta de tigan slinos

31 august 2012 10:55

dedicatie lui "revin" Ce-ai prietene, ti s-a supraincarcat neuronul? Suturi poti sa iti dai singur pana iti vine rau. Genul tau de imbecili cu gura mare sunt preferatii leprelor si sincer faci parte din categoria de romani prosti si esti itnre primi 10% ca lipsa de inteligenta. Esti un latrau blocat pe formatiunea ta politica si la fel ca gurile basiste, nu stii altceva decat sa arunci cu rahat, un comportament des intalnit la specii de primate... si la Romani prosti, ca tine si ceilalti care arunca cu rahat indiscriminat. In consecinta, fa un bine tarii si ascunde-te.

31 august 2012 10:39

revin Cine iti permite dobitocule sa afirmi ca poporul este " o prostime? De aici se vede ca nu fac iparte din acest popor,bun,pasnic, unit, primitor insa mare dusman fata de lepre pedeliste,aparute din canalele pline de hoituri ca tine, fara tara,fara prieteni adevarati. Esti o jigonie basista,satul de pupat in c.r pe capitan-comunist-securist Mars afara javra ordinara,te ajut cu un sut in fund numai sa pieri din tara asta pe care n-o meriti. Jigodie ordinara

31 august 2012 10:13

revin Cine iti promite dobitocule sa afirmi ca poporul este " o prostime? De aici se vede ca nu fac iparte din acest popor,bun,pasnic, unit, primitor insa mare dusman fata de lepre pedeliste,aparute din canalele pline de hoituri ca tine, fara tara,fara prieteni adevarati. Esti o jigonie basista,satul de pupat in c.r pe capitan-comunist-securist Mars afara javra ordinara,te ajut cu un sut in fund numai sa pieri din tara asta pe care n-o meriti. Jigodie ordinara

31 august 2012 10:11

cosma_racoare Voiculescule mai intai sa declari de unde ai avut atatia bani in 1990 !! Apoi o sa ne spui cum firmele tale facute imediat dupa Lovitura de stat din 1989 au incasat bani din ceea ce exporta Romania atunci !!! Deci intai primeai tu banii din exporturile Romaniei iar dupa aceea ii distribuiai cum vroiau muschii tai !!! Tu si cu Iliescu/Criminal trebuati sa fiti demult la Rahova - dar timpulinca nu e pierdut.

31 august 2012 9:59

neutr onu varanul nu o sa faca niciodata PUSCARIE,asta sa stiti .si nu mai consumati degeaba cerneala!!!

31 august 2012 9:41

cetateanul@adevarul Dai inainte ,poate acum reusim sa-l dam pe hot jos!

31 august 2012 9:31

Voiculescu neadmis la admitere.Nota sub cea de admitere Voiculescu a picat examenul de admitere cu media de 7,4 .Repeta admiterea ,ca pe vremuri la facultate!! ai reusit dar fara loc,mai trage o data ca prostimea va reusi ..sa vada ca nu pricepe DEMOCRATIA , nu a invatat dar se mai inscrie la examene dar se intra cu cel putin 8.50 in probe scris,oral,video.Se uita Europa ,nu se poate copia / plagia !!

31 august 2012 9:28

pensionar Acest om se poate numi TRADATOR al intereselor Romaniei! Initiator al unor lovituri de stat succesive, pe langa toate celelate "calitati", cea de turnator fiind dovedita, celelalte in curs de a fi dovedite, daca instantele nu se vor teme prea tare de el. Cu o echipa care prezinta in mod desantat lucruri imaginate de el, entitatea condusa pare a fi o groapa cu serpi dresati sa-si execute persoanele indicate de varan. Alo! Institutii ale statului, DATOARE prin juramantul depus de exponentii lor, la investiri, pe mine, nevotantul de serviciu, cine ma mai apara impotriva acestor jivine care-mi tutlbura in mod nepermis viata?

31 august 2012 9:19

ana Alo....Washingtonul....eliminati acest element antidemocratic, antiamerican, pucist ,antieuropean, o relicva de gunoi securist, condus de o singura doctrina (dezbina si stapaneste)

31 august 2012 8:58

remus Raul Romaniei ,nu se chiama Basescu,ci USL

31 august 2012 8:57

remus DEMISIA USL cu parlamentari incompetenti este singura alternativa de iesire a Romaniei din criza.Ei sacrifica Romania pentru interesele personale.

31 august 2012 8:51

paul Eu am o idee" , mult mai geniala " suspendam acest guvern incompetent cit si parlamentarii care nu guverneaza, ci se fac ca ,guverneaza. Poate cineva sa spuna ca in afara de circul suspendarii lui Basescu au facut altceva ? Afaceri pentru ei si vacante scumpe ! Cine are nevoie de asemenea guvernanti ( poate Siria )

31 august 2012 8:45

nelu vă căcați pe voi de frică corupților și hoților .Asta e realitatea .Dați-vă în stambă cît mai aveți timp .

31 august 2012 8:33

Crin Repetentul Date in kizda lui mumata de hoit imputit!

31 august 2012 8:30

nelu Tot întrebînd Bă care mai suspenzi un președinte sa și ivit un client al pușcăriei să se ofere .Ce să îți povestesc .Pentru unii cu bani din furat e sfîrșitul lumii .Este .

31 august 2012 8:30

viorel D-le Voiculescu, tremura lenjeria pe dvs de teama lui Basescu. Domne, el va ameninta pe voi, nu pe mine. Arestarea lui Nastase v-a terminat pe toti. Ce e de facut? orice ca sa il dati jos. Spuneti ca ameninta, ceea ce nu se face intr-un stat democratic. Va ameninta doar pe voi, pe care v-ar baga la puscarie dar nu se m poate asta dintrodata ca acum 50 de ani, pt ca exista CEDO, si alte drespturi peste drepturi de care are parte si hotzul (m ales cel bogat, nnu cel de rand). Deci, partzaitzi-va pe dvs in direct si lasati tara sa mearga spre libertate, nu spre hotie alaturi de usl si pc...ne scarbiti. II convingeti doar pe batrani, pt ca se uitam la antena 3, si restul care mancati f mult rahat. Dumnezeu sa iti dea dupa inima ta, totul. Inclusiv puscaria daca e nevoie!

31 august 2012 8:23

MARIN bai cacat bolnav tu crezi ca ai sa mergi la infinit tu si iliescu trebuia sa fiti morti de mult mincamiati peninsul.voi ati terminat tara.

31 august 2012 8:19

justitiarul Cine vorbeste? vorbeste prostanacul (informatorul, omul securitatii) de serviciu

31 august 2012 8:15

ariciul catt mama naibii va mai mintiti singuri ?basescu este si va fi singurul presedinte ce l-a avut romania de la reovulatie incoace,si singurul care-si face treaba.voiculescule ?ma boule?basescu este ales ma nu parvenit ca tine.o sa fie o suspendare ma da a ta undeva sus de o craca.usl?credeti ca la parlamentare va fi la fel?o sa o sugeti impreuna pana va vine acru in gura,fiindca cei ce n-au fost la vot la referendum ,vor iesi,si nu vor pune botul tata la prostiile voastre.ma mai uit inca la cei plimbareti pe langa cotroceni cu sloganuri invatate deacasa ,sau primite direct acolo impreuna cu suma aferenta.jalnici si prosti.prosti si jalnici.

31 august 2012 8:06

usl=mafioti=antonescu,ponta=papusari=oamenii securistuli imputit felix! mai borfasule,nenorocitule,cretinule,jigodie imputita,tu iti dai cu parerea ma,lepra si carpa jegoasa?ar trebui sa fii condamnat borfasule 1000 de ani pentru cat rau ai facut tarii!ia-l pe nazistul de antonescu si cara-te!

31 august 2012 7:55

Chiriac Voiculescu are mare dreptate dar nu-si da seama ca este atras in capcane mediatice si da apa la moara celor care vantura alegatii ca Voiculescu....care face si desface.Il mananca limba si grandoarea din el nu-l retin sa iasa ca gandacul pe felie.D-le Voiculescu ,asa e,cum spuneti dar invatzati sa fiti discret sau lasati pe altii,care n-au o imagine asa precara, sa spuna. Faceti mult rau USL,dand apa la moara adversarilor care nu scapa pcazia sa speculeze; " vedeti cine comanda, cine vrea haos,bla bla". Se pare ca IQ va face feste.

31 august 2012 7:47

un pensionar care freaca menta bai hoarda de infractori si puscariabili din usl,de ce nu spuneti adevarul---lui voiculescu si fenechiu se apropie finalizarea dosarelor penale,pai cand ai in nas miros de PARNAIE mai poti sta linistit,---bai adunatura de mafioti spuneti voi un nume din usl sa nu fie urmarit penal sau sa nu aiba dosar----hai sictir nenorocitilor locul vostru este la JILAVA---nu este bun BAESCU pt ca nu este cu voi sa tina de sase si voi sa furati---el este cu poporul nu cu mafia usl-inoasa

31 august 2012 7:03

CRETY VOICULESCULE....IL SUSPENZI TU PE BASESCU? PAI CE L-AI ALES TU? HOTULE! MASCARICIULE! BASESCU A FOST ALES DE POPOR IAR POPORUL NU L-A SUSPNEDAT PRIN NEPREZENTA LA VOT, FIE CA VA CONVINE SAU NU ASTA E REALITATEA! CE NU AI INTELES PANA AICI? NE JUCAM DEA SUSPENDAREA? CAND AVETI DE GAND SA FACETI SI CEVA PT ROMANIA, NU NUMAI PT VOI SI PENTRU LINISTEA AFACERILOR VOASTRE ILEGALE????????

31 august 2012 6:43

XXL oricum as calcula basesecu tot demis este ! Cine se face ca nu stie aritmetica elementara este tampit!

31 august 2012 6:38

Adi Bai nenorocitule, ne-am saturat si de tine, si de Base, si de Ponta, si de Antonescu, ..... ne-am saturat de voi toti , gunoaielor ! De-ati crapa dracolui cu totii o data` pentru totdeauna ! Alta treaba nu aveti toata` ziua decat sa` va` suspendati unul pe altul. Puneti dracului mana pe munca` !

31 august 2012 6:34

Ghici Animale preistorice ce sinteti....acest Dan Voiculerscu este un ales al poporului?.......ce cauta aici, cu asa ceva nu va mai intrebati ca o duceti rau cretinilor....

31 august 2012 2:43

petru VOICULESCU tu crezi ca tara ie jucaria ta prostule.? Unde vrei sa ajungi daca ai bani nespalatule.? Trebuie ca tu si Iliescu sa ajungeti ca Ceausescu. Cât dracu va mai suporta poporul kaghe bistilor ?

31 august 2012 2:25

petru VOICULESCU tu crezi ca tara ie jucaria ta prostule.? Unde vrei sa ajungi daca ai bani nespalatule.? Trebuie ca tu si Iliescu sa ajungeti ca Ceausescu. Cât dracu va mai suporta poporul kaghe bistilor ?

31 august 2012 2:25

hai sa facem un pic de analiza...(inclusiv pentru postacii de serviciu cu micu si berea) toata presa zice: 7,4mil de romani au fost la vot si au decis...ce cacat au decis?...90/%impotriva lui bashinescu..de acord..10/% nu au vrut.....DAR domnilor din mass-media si mancatori de rahat manipulati.7,4mil de romani participanti la vot cu minus 10/%,nu inseamnba ca au fost la vot 19 mil!?!? daca faceti socoteala,nu iese cu nimik justificata aceasta mahala......am ajuns in faza in care nu ne maiu batem ca chiorii ca in final voi sa fiti invingatori......19(18)mil - 7,4mil=11,6(10,6)mil de romani care nu au fost de acord , shi pe care voi continuati sa-i umiliti(sa ne umiliti) pentru ca vrea muschiul vostru de COMUNISTI DE MANA A 7A(cu scoala pe care ati facut-o mie scarba)......dar cand mai vine si CEL CARE TREBUIA SA TACA....atunci domnilor din acest site de cacat....tenta politica e una...dar umilirea a 11(12)mil de romani care nu au fost de acord nu poate sa mearga la nesfarsit!...dar din cei7,4mil care nu au fost de acord,toti au fost pentru psd?...sau au fost rezultatul unei nemultumiri sociale--SARACIE(preluata din '90),shi de aici a-ti tras concluzia,ca toti votantii sunt cu psd?....gandire proasta si umilitoaRE PENTRU,cca11mil de romani,pe spinarea caror vorbiti si trageti concluzii,dar si pe spinarea celor care au fost la vot,au votat DA shi care nu sunt de acord cu smecherii de mana a 2 a(citez I.RUSU)...SUNTETI UN SITE DE RAHAT, DE CACAT IN CARE ORICE INCULT ISI JOACA ROLUL DE MARE ANALIST pulitic....ZABALOSILOR!....VINE MICUL SI BEREA IN NOIEMBRIE,CA IN DECEMBRIE VA CACATI CUIE SI FACTURILE VI LKE PLATESTE......................BECALI

31 august 2012 1:33

felix basescu va ajunge la groapa de gunoi a istoriei! DAR NU CAND VREA UN TIGAN BORAT!!!dupa ce isi termina mandatul legal, vom uita de el. nu putem suspenda fiecare sef de stat care isi pierde popularitatea sau nu are majoritate parlamentara. a facut multe greseli, dar nu a incalcat constitutia. la capitolul asta, cacarau e campion!! NU PUTEM LASA UN TIGAN PARVENIT CU BANII FURATI DE LA SECURITATE SA HOTARASCA SOARTA ROMANIEI!!!

31 august 2012 1:26

nicole La aceasta ora dl. Voiculescu Dan este cel mai activ in c eea ce priveste eliberarea Romaniei shi romanilor de creatura Basescu. Daca ash mai adauga shi ceea ce cred eu shi dupa cele povestite de Dan Diaconescu, Voiculescu este foarte patriot. Acum sa vedem!

31 august 2012 1:07

Mircea Gheorghiu Dl.Voiculescu,vorbeste din prisma omului cu buzunarul plin.El, dupa parea mea este un incapabil in gindire.Nu pot sa cred ca poate debita asemenea incitari la ura si la colapsul unei natiuni.Daca Dl Presedinte declara ca va lasa in pace pe cei ce au insusit averi fara sa munceasca, el va fi cel mai bun presedinte ce Rominia a avut vreodata.Insa el a incercat si incearca sa faca un pic de dreptate.Asta nemultumeste pe cei ca Dl.Voiculescu, si din punctul lor de vedere,este normal sa elimine pericolul.Ce rusine.

31 august 2012 0:51

VOICU JAN VOICULESCU EL CU ILIESCU A DAT LOVITURA DE STAT ASA CA TRE SA FIE IN PUSCARIE EL CU ILIESCU NU LIBERI 189 DEC