Administraţia prezidenţială a făcut precizări referitoare la declaraţiile ministrului de externe, Titus Corlăţean cu privire la aderarea României la Schengen.

Referitor la declaraţiile ministrului Afacerilor Externe, domnul Titus Corlăţean, din data de 1 martie a.c., cu privire la faptul că România nu va mai fi interesată să facă parte din spaţiul Schengen dacă aderarea ar fi amânată din nou, purtătorul de cuvânt al preşedintelui României, domnul Bogdan Oprea, face următoarele precizări:

„- Afirmaţiile domnului ministru Titus Corlăţean potrivit cărora, în cazul în care aderarea României la spaţiul Schengen va fi amânată din nou cu prilejul Consiliului Justiţie şi Afaceri Interne din 7 - 8 martie a.c., România nu mai este interesată de acest proces, reprezintă strict opinia personală a ministrului Afacerilor Externe şi pot fi considerate cel mult o propunere de poziţionare.

- Preşedintele României, domnul Traian Băsescu, se delimitează de aceste afirmaţii şi reiterează faptul că România îşi menţine întregul interes pentru aderarea la spaţiul Schengen cât mai curând.

- Domnul preşedinte Traian Băsescu îl invită pe domnul ministru Titus Corlăţean să renunţe la afirmaţii de acest gen pentru a nu crea o percepţie falsă în rândul statelor membre ale Uniunii Europene cu privire la agenda europeană a României şi îi cere, în schimb, să acţioneze pentru îndeplinirea cu prioritate a tututor condiţiilor directe si indirecte legate de acest proces. Aderarea la spaţiul Schengen constituie un drept al României şi al cetăţenilor români stabilit prin tratatele constitutive ale Uniunii Europene şi consemnat ca atare în Tratatul de Aderare al României. Domnul preşedinte Traian Băsescu susţine, în continuare, că România trebuie să reuşească să se integreze în spaţiul Schengen.”


Comentarii

guralumii IN CIUDA MAFIOTULUI MILOG, Romania va intra in schengen. Numele lui, va ramane in istorie, legat doar de taieri, risipa, hotie, santaj si curvasarie

2 martie 2013 22:30

roman Si eu gandesc la fel ca actualul guvern al Romaniei, nu mai vreau sa fim umili asa cum face basescu doar ca sa ramana la conducerea Romaniei? basescu este DUSMANUL Romaniei si al ROMANILOR. basescu este cel mai mare rau al romanilor. Moare de ciuda ca nu a reusit absolut nimik in lunga-i domnie satanica. Europa a cerut din cauza crizei sa se reduca salariile cu 10% , el a plusat , a cert taierea cu 25%, ca sa se razbune pe romanii care de fapt nu l-au ales si el a fost nevoit sa fraudeze alegerile. Face eforturi, presedintele Romaniei, ca Romania sa nu intre in Schengen? In ce loc pe glob se mai intampla asa ceva?

2 martie 2013 22:27

Omul plictisit Si noi il invitam pe numitul basescu sa de duca pe pustii si sa ne lase in pace. Multumim popularilor europeni pentru "cadoul" facut, rugandu-i sa-l pastreze sanatosi si sa faca cu el ce vor sti. Noi ne-am cam saturat de politrucii de doua parale, de sarlatani si de mincinosi. In Romania, de 20 de ani incoace se fura si se distruge. In Romania s-a putut trai foarte bine fara Merkel, Barosso si toata sleahta lor de sarlatani. In Romania s-a putut face si industrie, si agricultura, si medicina si cercetare stiintifica... si ce mai vreti voi. In Romania s-a putut trai fara fitzele si mofturile te miri cui. Ce e comic e ca si Merkel, si Barosso sunt 2 fosti comunisti, care dau lectii despre statul de drept. Romania n-a fost niciodata la superlativ, in domeniile enumerate de mine, a fost si rau, a fost si dictatura, si razboi Am vazut de toate. Insa, repet, am putut trai fara sa ne milogim de nimeni si sa ne intrebam ce naiba facem de pe azi pe maine. Romane, ridica-te din genunchi. Nu te-ai nascut sclavul nimanui. Neam de neamul tau nu a trait prestand treaba ceea la licurici. Da afara pe haimanaua si acolitii ei de la Cotroceni, cat inca mai e vreme. Pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti.

2 martie 2013 19:52

Alex STIMATI DOMNI SI DOAMNE,MINUSTRUL CORLATEAN ARE PERFECTA DREPTATE ATUNCI CAND SPUNE CA IN CAZZUL IN CARE NICI DE ACEASTA DATA(MARTIE 2013)NU VOM PRIMII DATA EXACTA DE ADERARE,ATUNCI ROMANIA NU CRED CA MAI ESTE INTERESATA DE ACEASTA ADERARE. PANA CAND TREBUIE SA NE MAI MILOGIM SI NE MAI PLOCONIM LA PORTILE EUROPEI? PANA CAND TREBUIE SA STAM IN GENUNCHI PENTRU CA ALTII SA SI FACA MENDRELE? PANA CAND VOR MAI FI UMILITI ROMANII? EU CRED SINCER CA A VENIT TIMPUL CA ACTUALII GUVERNANTI SA SI SPUNA CLAR PUNCTUL DE VEDERE SI LA REVEDERE EUROPA DACA VOI NU NE VRETI. CE INSEAMNA ACEASTA BATAIE DE JOC DIN PARTEA OFICIALILOR CARE SE OCUPA CU INTEGRAREA? EU CRED CA ACUMA IN CEASUL AL 12-LEA PRIMUL MINISTRU TREBUIE SA IASA SI SA SPUNA CLAR DESPRE CE ESTE VORBA. CRED CA TARISOARA NOASTRA A ASTEPTAT FRUMOS,LINISTIT SI CHIAR O PERIOADA DESTUL DE LUNGA CU INTEGRAREA. ASTEPT REZULTATE NU POVESTI.

2 martie 2013 17:19

Alex STIMATI DOMNI SI DOAMNE,MINUSTRUL CORLATEAN ARE PERFECTA DREPTATE ATUNCI CAND SPUNE CA IN CAZZUL IN CARE NICI DE ACEASTA DATA(MARTIE 2013)NU VOM PRIMII DATA EXACTA DE ADERARE,ATUNCI ROMANIA NU CRED CA MAI ESTE INTERESATA DE ACEASTA ADERARE. PANA CAND TREBUIE SA NE MAI MILOGIM SI NE MAI PLOCONIM LA PORTILE EUROPEI? PANA CAND TREBUIE SA STAM IN GENUNCHI PENTRU CA ALTII SA SI FACA MENDRELE? PANA CAND VOR MAI FI UMILITI ROMANII? EU CRED SINCER CA A VENIT TIMPUL CA ACTUALII GUVERNANTI SA SI SPUNA CLAR PUNCTUL DE VEDERE SI LA REVEDERE EUROPA DACA VOI NU NE VRETI. CE INSEAMNA ACEASTA BATAIE DE JOC DIN PARTEA OFICIALILOR CARE SE OCUPA CU INTEGRAREA? EU CRED CA ACUMA IN CEASUL AL 12-LEA PRIMUL MINISTRU TREBUIE SA IASA SI SA SPUNA CLAR DESPRE CE ESTE VORBA. CRED CA TARISOARA NOASTRA A ASTEPTAT FRUMOS,LINISTIT SI CHIAR O PERIOADA DESTUL DE LUNGA CU INTEGRAREA. ASTEPT REZULTATE NU POVESTI.

2 martie 2013 17:19

Alex STIMATI DOMNI SI DOAMNE,MINUSTRUL CORLATEAN ARE PERFECTA DREPTATE ATUNCI CAND SPUNE CA IN CAZZUL IN CARE NICI DE ACEASTA DATA(MARTIE 2013)NU VOM PRIMII DATA EXACTA DE ADERARE,ATUNCI ROMANIA NU CRED CA MAI ESTE INTERESATA DE ACEASTA ADERARE. PANA CAND TREBUIE SA NE MAI MILOGIM SI NE MAI PLOCONIM LA PORTILE EUROPEI? PANA CAND TREBUIE SA STAM IN GENUNCHI PENTRU CA ALTII SA SI FACA MENDRELE? PANA CAND VOR MAI FI UMILITI ROMANII? EU CRED SINCER CA A VENIT TIMPUL CA ACTUALII GUVERNANTI SA SI SPUNA CLAR PUNCTUL DE VEDERE SI LA REVEDERE EUROPA DACA VOI NU NE VRETI. CE INSEAMNA ACEASTA BATAIE DE JOC DIN PARTEA OFICIALILOR CARE SE OCUPA CU INTEGRAREA? EU CRED CA ACUMA IN CEASUL AL 12-LEA PRIMUL MINISTRU TREBUIE SA IASA SI SA SPUNA CLAR DESPRE CE ESTE VORBA. CRED CA TARISOARA NOASTRA A ASTEPTAT FRUMOS,LINISTIT SI CHIAR O PERIOADA DESTUL DE LUNGA CU INTEGRAREA. ASTEPT REZULTATE NU POVESTI.

2 martie 2013 17:19

NU MAI ARE ACEST DREPT GUVERNATORUL DUPA CE SI-A VANDUT TARA, SI-A BATUT JOC DE POPULATIE, A JIGNIT SI INSULTAT IN STANGA SI-N DREAPTA, GUVERNATORUL NU MAI ESTE IN MASURA SA INVITE PE NIMENI LA NIMIC !!! A, BA DA, ARE VOIE S-O INVITE PE UDREA LA O CAFEA, LA O PLIMBARE SAU MAI STIU EU UNDE. IN REST, NU ARE A SE BAGA IN PROBLEMELE ACTUALEI GUVERNARI. S-A BAGAT DESTUL IN GUVERNARILE ANTERIOARE, MOTIV PENTRU CARE NOI, CELE 7,4 MILIOANE DE ROMANI L-AM DEMIS IN VARA LUI 2012. FAPTUL CA NU VREA SA PLECE DIN DEAL, ESTE O PROBLEMA CARE SPER EU O SA FIE REZOLVATA INAINTE DE ALEGERILE PREZIDENTIALE. PANA ATUNCI BASE, MUCLES!!!!

2 martie 2013 17:18

NU MAI ARE ACEST DREPT GUVERNATORUL DUPA CE SI-A VANDUT TARA, SI-A BATUT JOC DE POPULATIE, A JIGNIT SI INSULTAT IN STANGA SI-N DREAPTA, GUVERNATORUL NU MAI ESTE IN MASURA SA INVITE PE NIMENI LA NIMIC !!! A, BA DA, ARE VOIE S-O INVITE PE UDREA LA O CAFEA, LA O PLIMBARE SAU MAI STIU EU UNDE. IN REST, NU ARE A SE BAGA IN PROBLEMELE ACTUALEI GUVERNARI. S-A BAGAT DESTUL IN GUVERNARILE ANTERIOARE, MOTIV PENTRU CARE NOI, CELE 7,4 MILIOANE DE ROMANI L-AM DEMIS IN VARA LUI 2012. FAPTUL CA NU VREA SA PLECE DIN DEAL, ESTE O PROBLEMA CARE SPER EU O SA FIE REZOLVATA INAINTE DE ALEGERILE PREZIDENTIALE. PANA ATUNCI BASE, MUCLES!!!!

2 martie 2013 17:18

Ba sa nu renunte! Si asta ca sa nu mai aiba javrele cu ce sa ne santajeze! Stim ca Hollanda vrea si ea drept tain portul Constanta, dar ce sa-i facem? A venit cam tarziu. Noi trebuie sa ne retragem si din UE, nu numai din Schengen!

2 martie 2013 15:23

tiberiu ce rasa este corlateanu asta?este cumva de rasa olteneasca?..Dupa cum vorbeste ..este un tembel ca si primul sinistru al tarii