Un proiect de recomandare privind aderarea României şi a Bulgariei la Schengen pe 25 martie 2012, iniţial doar cu frontierele aeriană şi maritimă, va fi discutat în cursul Consiliului JAI din 14 decembrie, a anunţat ieri Televiziunea publică bulgară (BNT), citată de Sofia Echo şi preluată de Mediafax. Potrivit proiectului de recomandare, frontierele terestre ale celor două state ar urma să fie incluse în spaţiul Schengen cel târziu la 31 iulie 2012. BNT precizează că nu este clar dacă Olanda şi-a schimbat poziţia faţă de aderarea României şi Bulgariei la Schengen, notând însă că includerea unui astfel de proiect pe agenda Consiliului JAI este "un semnal pozitiv".

Anunţul vine după ce, în acest weekend, şeful statului a reluat războiul cu Olanda din cauza opoziţiei acesteia la aderarea României la Schengen. Primul atac l-a lansat vineri, la Bruxelles, iar al doilea, din Bucureşti, de la un supermarket. La Bruxelles, Băsescu a declarat că la Consiliul European privind Schengen Olanda s-a opus intrării României în Schengen. "Dacă vă uitaţi în concluzii, chiar dacă Olanda îşi menţine poziţia, vă pot spune că toate intervenţiile care au fost, au fost împotriva poziţiei Olandei, a subliniat inclusiv preşedintele Comisiei Europene, au arătat că România şi Bulgaria au respectat legea şi Tratatul. Cel care nu respectă Tratatul este Olanda, lucru pe care l-au spus şi preşedintele Consiliului şi alţi membri ai Consiliului. Este un abuz al Olandei", a spus Băsescu. El a arătat, în acest context, că România are Albiţa, dar Olanda are Rotterdamul. "Acum hai să o discutăm între noi: România are Albiţa, Olanda are Roterdam, da? Îmi pare rău, nu Albiţa este poarta de intrare a ţigărilor, a alcoolului a drogurilor de contrabandă şi nu România din neputinţă a legalizat prostituţia. Nu România din neputinţă a legalizat consumul de doguri", a spus Băsescu. El a ţinut să sublinieze că România încă luptă împotriva prostituţiei şi a consumului de droguri, "aşa cum poate ea".

Sâmbătă, la Bucureşti, după ce şi-a făcut cumpărăturile într-un supermarket, şeful statului a fost chestionat de nişte jurnalişti aflaţi prin zonă despre cum i se par preţurile. "Au crescut şi mai ales la zarzavaturi. Nu mai sunt zarzavaturi româneşti. Trebuie să recunosc că am evitat cât am putut zarzavaturile olandeze.




Integral pe Jurnalul Național



Comentarii

Getwulf @ Alice Draga nu stii ce vorbesti... Poate ai vrea sa faci o mica cercetare despre Royal Dutch Shell... De acolo le vin olandezilor banii. E cea mai criminala companie de pe planeta. Numai crede tu toate bazmele.

13 decembrie 2011 17:46

Tembeluiui dankuk 12 decembrie 2011 23:51 Bă nene! Tu ești mai prost și mai tembel decât media românilor din care faci parte și tu, idiotule. Uiți un lucru esenial. Tu ești român, dacă ești născut în România. Chiar dacă aparent ești plecat în străinătate și poate ai obținut o a doua cetățenie. Chiar dacă ai renunțat legal la cetățenia română, lucru pe care sunt sigur că nu l-ai făcut, tot un român prost și tâmpit și tembel ești. Dobitocule! Boule! Retardatule ce ești!

13 decembrie 2011 1:58

dankuk Domnu Sorin, ai dreptate. Majoritatea comentariilor sunt tembele. Ce sa faci? Asa e poporul asta. Un tembel de popor. Care n-au fost prin Olanda si America, numa banuiesc cam ce-i p-acolo. Iar din cei care au fost in Olanda, cam 80%, au fost la furat si cersit. Nu vorbesc de America…Acolo inca nu au ce cauta romanii inca.

12 decembrie 2011 23:51

Borat Sagdiiev oribil articol,oribile expresii ,intrun cuvant oribilafemela,probabil la menopauza si pute menopauza,cum se stie.... un boicot impotriva Olandei este exact ceea ce trebuie ,dar mai bine latra la Base ,e mai bine platita slujba asta!

12 decembrie 2011 18:31

tot sorin olandezii isi vind la noi produsele lor de plastic, bine mersi....v-ati gindit vreodata ca pe piata olandeza nu o sa gasiti rosii romanesti? pe piata grecilor, struguri romanesti? sau pe orice piata europeana produse romanesti?... base da un exemplu care ar trebui urmat...daca va intereseaza de economia romaniei...

12 decembrie 2011 16:19

fifilulubela alice, comentariul tau este mirobolant dar oare cineva intelege ceva din el? ar fi exceptional

12 decembrie 2011 15:42

fifilulubela lu basu ii put toate, mai putin curu lui

12 decembrie 2011 15:37

mikidutza Noua ne pute, de nu mai putem suporta, basescu !

12 decembrie 2011 14:47

alice proverb: "prostul, daca nu-i fudul........"; de la olandezi ar trebui sa invatam cum au castigat ei, cu truda, fiecare metru de pamant; cum au obtinut bani din flori - ce simplu ! si din turism, desi nu au munti, nu au izvoare si rauri limpezi ca cristalul - citat ! - nu au paduri seculare; dar sunt un popr optimist, muncitor, curat, civilizat, cu un trecut si, desigur, cu un viitor mai sigur; ne-am autoridiculizat scotocind doua zile prin tirurile cu flori si cautand rame teroriste ; acum ne razbunam pe ceapa si varza; ce penibil ! mai bine am rezolva problemele privind coruptia, contrabanda etc., dar cum ? doar vin alegerile si este nevoie de malai pt drogarea prostilor ! ia cititi mai jos, sa vedeti ca unii sunt deja drogati !

12 decembrie 2011 14:40

@ sorin 12 decembrie 2011 9:58 Dute mă dracului cu chiorul tău cu tot. Să vă rupeți gâtul amândoi.

12 decembrie 2011 14:09

Apropo de titlu Gabrielo Antoniu , tie iti pute capul

12 decembrie 2011 13:59

tot sorin ha, ha...misto raspunsuri...o iau prin bot si se fac comparatii romani-elvetieni... mai vreau, mai dati-mi raspunsuri imbecile...aratati-mi ce jalnica este natia asta (de parca nu s-ar stii pe tot globul)

12 decembrie 2011 12:16

Valentin Severineanu Foarte bine, ca asa se procedeaza cu ,,dasteptii" planetei care cred ca noi romanii suntem datori sa respiram prin plamanii lor. Sunt satisfacut ca avem un sef care bate cu pumnul in masa pt. a trezi l arealitate pe debilii mintali

12 decembrie 2011 10:58

sorin comentariile unor tembeli fara imaginatie....este primul presedinte al acestei tari sublime locuita din pacate de niste imbecili, care se pune cu oricine, isi apara tara pe care o conduce si daca tu, tembelule stan patitu lu peste nu poti sa calatoresti in sua, mare brinza...si un elvetian are nevoie de viza in sua fraiere...

12 decembrie 2011 9:58

Ideile de kakat ale basescului Basescu isi sugruma basinile ! Iata explicatia ideilor de kakat pe care le tot emite la intervale regulate: basinile, sugrumate fiind, se transmit pe sira spinarii si ajung la creier, unde se transforma in...idei de kakat.

12 decembrie 2011 9:19

STAN PATITU Penibil este singurul cuvant care poate caracteriza reactia sefului statului. Ca sa nu mai spun ca pe mine ca cetatean de rand nu ma intereseaza absolut deloc intrarea in spatiul Schengen. O data ce pot calatori prin Europa nestingerit... As dori ca sa am aceeasi posibilitate si pe relatia cu SUA. Numai ca daca vreau sa ma plimb prin America imi trebuie viza . Mai degraba propun sa boicotam produsele americane ! Nu i-a dat prin cap presedintelui ! Nu mai spun despre minciunile debitate: in Olanda nu este legalizata prostitutia si nu a fost niciodata. Prostitutia a fost doar tolerata asa cum este tolerata si la noi (vezi toate reclamele pentru masaj erotic !). In Olanda nu este legalizat consumul de droguri ci doar tolerat consumul de droguri usoare. Deasemenea dependentii sunt ajutati si primesc dozele sub control medical pentru a trai o viata decenta. Presedintele se face ca nu intelege ! Olanda ne reprosaza coruptia care a cuprins intreaga camarila care conduce acesta tara. Ar trebui sa-i multumim. Alorlalti nu le pasa. Stiu si ei ce jale este in tara asta dar nu le pasa...