După ce Statul şi-a obligat cetăţenii să contribuie cu o parte din banii de pensie pentru o pensie privată obligatorie, acum tot Guvernul coace o lege prin care acastea să fie plătite într-un cuantum limitat şi pe o perioadă de doar cinci sau zece ani. Toate legile pe care încearcă Guvernul să le introducă arată uriaşa foame de bani a bugetului.

Cei care cotizează acum la stat şi la Pilonul II ar putea primi, după pensionare, o pensie mică şi pe termen limitat, cel mai probabil la cinci ani. Un proiect de lege elaborat de Ministerul Muncii încearcă, prin prevederile sale, să-i pregătească pe cei care acum cotizează obligatoriu sau facultativ la Pilonul II de ce-i mai rău, la momentul pensionării, anunţă NAŢIONAL. Reprezentanţii autorităţilor din domeniul supravegherii pensiilor private avertizează că, la nivelul anului 2030, statul va mai putea asigura doar 15% din ultimul salariu al unui viitor pensionar, faţă de aproximativ 50% din salariul mediu pe economie, în prezent.

Preşedintele PNL Crin Antonescu a declarat, citat de GÂNDUL, că „este vitală reducerea costului muncii” prin reducerea cotei CAS, dar că trebuie luate şi decizii „mai puţin convenabile” precum egalizarea vârstei de pensionare între bărbaţi şi femei. Liberalul a precizat că USL trebuie „să aibă curaj” să egalizeze vârsta de pensionare dacă România vrea să aibă „un plan de dezvoltare”.

Pe de altă parte, partenerul de guvernare a lui Crin Antonescu, premierul Victor Ponta vrea să supra-taxeze actorii şi jurnaliştii. Scrisoarea de intenţie pe care Guvernul o va trimite către FMI prevede supraimpozitarea drepturilor de autor şi a veniturilor persoanelor fizice autorizate. Premierul Victor Ponta, aminteşte EVENIMENTUL ZILEI, a negat până în ultima clipă că va impozita suplimentar drepturile de autor.

Potrivit scrisorii de intenţie către FMI aprobate de Guvern se angajează: „Vom aproba de asemenea legislaţia de restructurare a sistemului de asigurări sociale prin care se lărgeşte baza prin reducerea diferenţelor ce există în baza de pensii pentru diferitele activităţi derulate (activitate de natură salarială, activităţi de tipul PFA, drepturi de autor, etc)". Pe de altă parte, ROMÂNIA LIBERĂ anuţă că vor fi şi mai puţini bani pe reţete.

Apoi, impozitul forfetar, prin care se înlocuieşte cota de 16% pe profit sau de 3% pe cifra de afaceri cu o sumă fixă, se va aplica de la 1 ianuarie 2014, potrivit unui proiect de lege discutat în Guvern şi care va fi trimis Parlamentului spre adoptare în regim de urgenţă. CURIERUL NAŢIONAL explică totul despre cum se va aplica noul impozitul forfetar. Firmele din domenii cu evaziune ridicată, precum hotelurile, restaurantele, ori spălătoriile auto vor plăti un impozit minim, indiferent de veniturile obţinute sau dacă declară pierderi.

Toate acestea în timp ce, anunţă ZIUA VECHE, criza a dublat numărul somerilor în unele judeţe. Cifrele sunt mai mult decât dezastruoase. Astfel, din cele 42 de judeţe (41 + Bucureşti), numărul şomerilor a urcat în 39 şi a scăzut doar în 3! Iar cele mai multe creşteri sunt uriaşe!



Comentarii

iulian Ceausescu a fost impuscat pentru mult mai putin. Si pe nedrept! Ce-ar fi sa repetam manevra? Cu toti mafiotii di fruntea statului?

16 septembrie 2013 7:48

tanar pensionar( nespecial) Bineanteles de la operatiunea de eutanasiere vor fii exceptati cei cu pensii speciale.militienii,securistii ,activistii de partid si progeniturile lor imbogatite si puse in functii de conducere spre perpetuarea cutumelor si dominatiei nomenklaturii rosii si teroristilor ce-au servit cu devotament regimul comunist in Romania.URAAAAA........dragi tovarasi si pretini

15 septembrie 2013 22:21

FRICIU TOT MAI BINE DACAT CUM AU PROCEDAT PDL-EPRELE BASESCU+BOC ,CARE AU ADUS CORUPTIA SI EVAZIUNEA FISCALA LA RANG DE NSTITUTII DE STAT. AU TAIAT PENSIILE SI SALARIILE SI USL LE-A MARIT LA LOC SI ACUM TREBUIE ARMONIZATA LEGISLATIA.

14 septembrie 2013 23:15

Lobontzescu ba gheorghe, sa moara mata ca ai citit tot articolul. Luati de-aici dragi USl-isti, pana va iese pe urechi: "Statul pregăteşte şi eutanasierea pensionarilor. Doar cinci ani de pensie"

14 septembrie 2013 19:56

... Lasa ca le-a dat 25% inapoi..acum poa sa le-o ia pe toata..cam scump platiti kilu de ulei luat pentru vot "stimati" pensionari.

13 septembrie 2013 22:48

Bufnita Esti nu numai secatura, ci si prost de pe deasupra. Problema imbatranirii populatiei, scaderea drastica a natalitatii si consecintele aferente contureaza o problema la scara Europei. UE spune acelasi lucru, a si lansat proiecte in materie. Asa ca lasa dumneata anticomunismul de bodega si mergi degraba si te culca. Esti un basist intarziat, care n-a inteles ca nu e suficient sa condamni comunismul, ci mai trebuie sa si pui ceva in loc, care sa te legitimeze. Ceva al dracului de apetisant, care sa-i faca pe unii sa uite de comunism.

13 septembrie 2013 22:01

tara de secaturi cazuta rusinos la examenul de capacitate in fata Europei... asa le trebuie la imbecilii de pensionari ca nu s-au invatat minte ca comunistii sunt niste criminali, si totusi i-au votat din nou... foarte bine... sa-i termine pe toti, poate atunci va avea sanse sa stea la putere aceia care vreau intr-adevar binele poporului....

13 septembrie 2013 17:10

cetatean @victor Daca cititi legile de pensionare se va observa din start [la acelasi punctaj] civililor li se imparte punctajul final la un nr.crescator de ani (acum 36] iar la magistrati,servicii,politie, armata ,etc. se imparte fix la 20. Deci din start pensia este dubla la aceeasi punctaj initial egal.Se adauga si pensia ocupationala din care se reglaza pina la 100 milioane cel putin. ex.: pensia pt.un procuror creste intr-un an cu procentul de crestere a unui procuror in functie. Mai bine este sa nu cunosti toata increngatura mafiota a pensiilor speciale !!!

13 septembrie 2013 16:50

cetatean Am ramas perplex !!! Ce baiat cu-minte este prezentat demisul bassescuu.. cum descoperea el bolsevici printre taranii de la Rosia Montana care voiau sa-si apere casa si curtea de armata trimisa de bassescu sa-i evacueze. Problema este rezolvata prin noua lege a lui mister P. Nu se trimite armata romaniei ci armata de mineri ai RMGC careia i-a fost transferat dreptul statului de a subventiona o firma straina prin furtul proprietatii private a votantilor romani. Guvernul lui mister P a facut aceasta miscare nerusinata nemaiintilnita pe glob in ultimii 4000 ani [ANI se sesizeaza pentru realizarile grupului autor al acestei nazbitii ???].

13 septembrie 2013 16:34

victor Domnule prim ministru rugam sa ne spuneti cu ocazia aparitiilor dv la tv. ce aveti de gand sa faceti cu pensiile nesimtite? dv. chiar nu va ganditi niciodata la diferenta dintre o pensie de 300 de milioane si una de 7 milioane? Chiar nu realizati ca legea care face aceasta discriminare este incorecta si inumana? Ce va trebuie ca sa fie abrogata si facuta o noua lege care sa fie valabila si corecta pentru toti pensionarii. Fiecare sa primeasca functie de contributie la fond. Acelasi lucru este valabil si cu salariile.

13 septembrie 2013 16:00

Andrew Middle East Fac pariu ca nu o sa iasa nimeni in strada asa cum s-a facut in cazul maidanezilor. Ce conteaza cateva milioane de pensionari "eutanasiati" prin infometare si frig ? Pulimea iese la mitinguri din instinct si impinsi de presa de doi lei din Ro care vrea sange pe pereti.

13 septembrie 2013 14:06

Daniel Asa ma ! Bun ! Sa vada si iubitorii de maidanezi care umbla in haite si terorizeaza cetatenii, care e adevarata problema.

13 septembrie 2013 13:35

Corina Dragotescu-USL filiala Los Angeles Articolul 1(unu) din “constitutia” (constituirea ) USL: (1) USL este un CLAN naţional, suveran , independent, unitar şi indivizibil. (2) Coeziunea si unitatea de nezdruncinat a USL este asigurata de superadezivul ce se afla in ciolanul guvernarii . (3) Orice persoana sau grup de persoane care vor incerca sa rupa clanul USL va fi anihilata imediat si fara scrupule de catre membrii fanatici si atasati valorilor USL. (4) Principalul obiectiv al clanului este supunerea justitiei si a celorlalte entitati care vor sa ancheteze membrii clanului (DNA,DGIPI,ANI,CNSAS,etc…). (5) Principalul dusman al clanului USL este Traian Basescu. Deoarece puciul de eliminare al acestuia a fost infrant de UE si SUA, se va incerca o coabitare formala care sa asigure linistea uslamistilor pana la alegerile prezidentiale. (6) Principala masa de manevra si de manipulare sunt pensionarii. (7) Propaganda de partid si de clan va fi asigurata in principal de Felix si trompetele sale, completate cu tonomatul lui Ghita si ziaristii dispusi sa-si castige venitul unui trai decent.

13 septembrie 2013 12:50

Lingaul A durerea mare e cu suprataxarea ziaristilor !! Altfel lingeti mana care va da foloase ,astia nu sunt ziaristi, asa ca trebuie suprataxati.

13 septembrie 2013 12:39