Europarlamentarul olandez Esther de Lange le va oferi, marţi, colegilor săi români din cadrul PE câte un coş cu legume olandeze, ca răspuns la o remarcă a preşedintelui român Traian Băsescu în legătură cu zarzavaturile importate din această ţară, relatează Radio Netherlands, în ediţia electronică.

"Nu este nimic în neregulă cu legumele noastre, iar România nu poate să blocheze pur şi simplu exporturile noastre pentru ceea ce pare un motiv politic", a declarat De Lange.

Preşedintele Traian Băsescu a făcut cumpărături, sâmbătă seară, într-un supermarket din Bucureşti, declarând, la plecare, pentru RTv, că a încercat să evite să cumpere zarzavaturi olandeze, el adăugând: "Cred că este bine să nu cumpărăm zarzavaturi olandeze".Întrebat cum i se par preţurile, Băsescu a răspuns: "Au crescut şi mai ales la zarzavaturi. Nu mai sunt zarzavaturi româneşti. Trebuie să recunosc că am evitat cât am putut zarzavaturile olandeze. Am preferat să cumpăr turceşti şi spaniole, dacă tot nu sunt româneşti. Şi cred că este bine să nu cumpărăm zarzavaturi olandeze".




Integral pe Mediafax


Alte articole pe același subiect


Comentarii

NAE d-le basinescu , te servim noi , poporul pe care-l batjocoresti , cu multa m.u.i.e !

13 decembrie 2011 18:36

val "Stimata " Ana partial aveti dreptate, societatea este "plina" de oameni cu bani, dar majoritatea traiesc greu. In rindul populatiei este o segregare de venituri si posibilitati uriasa. Dvs va uitati la magazine ca sint pline, dar si asta ar trebui sa va dea de gindit de ce merg oamenii la supermarket ? Pentru ca au produse ceva mai ieftine ca in cele de cartier si iti poti alege marfa. Trebuie sa va gindit ca aproximativ 50% din populatie traieste la sat si acolo nu prea sint supermarketuri, nu prea au venituri constante din serviciu sa ca judecata dvs nu este decit partial buna. Daca sinteti cadru didactic, ma intreb ce puteti sa-i invatati bine pe elevi, daca aveti asemenea judecata? Fiecare are dreptul sa aiba propriile convingeri politice, dar totusi ar trebui sa mai si judecati ceva mai mult.

13 decembrie 2011 16:46

Getwulf @blejnar dupa cite stiu au fost condamnati unii si procesul de curatare inca merge inainte... Dupa cat inteleg eu olandezii sunt suparati ca Romania nu vrea sa le dea lor niste date cu privire la gazele naturale si la petrolul care inca e in pamantul nostru. "Transparenta in sectorul de energie..." e una dintre lucrurile care le vor... In alte vorbe... Royal Dutch Shell vrea resursele noastre...

13 decembrie 2011 16:34

blejnar ...cati din vamesii retinuti au fost condamnati ...nici unul...de ce? pt ca banii au ajuns la regina!!!!....ce pretentii poti sa ai de la cei care cunosc mecanismele coruptiei in vama....PESTELE DE LA CAP SE IMPUTE!!!....LA NOI NU SE MAI CURATA!

13 decembrie 2011 15:32

nelu Normal@Getwulf numai că pe la noi a inceput să încolțească niște trădători de țară și niște apărători ai jafului susținut de opoziție cu un limbaj de lemn .Da da un limbaj de lemn marca spiru lu haretu .Numai urmărește discursurile celor 2 MUPPETS .

13 decembrie 2011 15:01

Getwulf Importam legume din Olanda,... tara nordica cu clima rece...? Dar in Romania nu se mai produc...??? Deci ei pot sa ne blocheze accesul la Schengen din motive politice dar noi nu putem sa nu le importam marfa..., nu? Ba uite ca se poate... O importam si o tinem in inspectie la vama pana cand putrezeste. Cand o sa fim intrebati de ce... Basescu sa le spuna ca de aici incolo numai e coruptie la vama si se fac inspectii serioase. Orisicum, firmele ar trebui advertizate sa numai cumpare din Olanda. In acest caz il sustin pe Basescu, e magarie curata ce fac Olandezi.

13 decembrie 2011 14:48

Vasile Braileanu corect, Romania nu poate bloca exporturile olandeze catre Romania, dar poate "bloca" importurile, indirect. Cum spunea si Ion, si noi avem dreptul sa ripostam. Boicotul ar trebui sa fie raspunsul nostru, mai ales ca nu ne costa nimic. N-am nimic cu Olanda ca ne refuza dreptul de intrare in Schengen, dar ma deranjeaza motivul. Trebuiau sa modifice tratatul inainte nu dupa. Oricum chestia cu coruptia ar trebui bagata in tratat.

13 decembrie 2011 14:15

nelu PĂI CUM ,MAI ALES A GÎNDI NUMAI CĂ LA ALICE E CAM GREU CU GÎNDIREA .NU ACUM PE BUNE E ȘI GREU DE GÎNDIT CAM CE SE VA ÎNTÎMPLA DACĂ ÎN ROMÎNIA SAU BULGARIA NU SE MAI CUMPĂRĂ NIMIC DIN OLANDA .PROBABIL CĂ ÎȚI TREBUIE NIȘTE STUDII PE LA UNIVERSITATEA AIA SECOND HEND SĂ TE LUMINEZI AȘA CAM CA ALICE .CEMAI DE NU TRECI PE LA SPIRU LUI HARETU NU EȘTI NIMENI .

13 decembrie 2011 14:05

alice @ana, a posta inseamna a scrie corect; si a gandi !

13 decembrie 2011 13:21

@ana Ai perfecta dreptate, dar iti dau un sfat : nu te lua in vorba cu cretinoizii .

13 decembrie 2011 11:45

Berbecalli Nu ajungem noi Olanda nici in 2098. Ce stie chioru ? Suntem de cacat in Europa ! Prostimea Europei = europarlamentarii romani !

13 decembrie 2011 11:28

@ana ESTI ASA DE PORTOCALIE CA DAI SI PE DINAFARA SI MURDARESTI TOTUL IMPREJUR.ESTI DESPRINSA DE REALITATE CA SI AIA DIN CAPUL STATUTLUI SI CA TOTI CE SE CHEAMA PEDELACI. DU-TE LA SCARAOTICHI CU TRAITUL TAU DECENT.

13 decembrie 2011 10:48

ana "Să trăiești bine! " Ce te face sa crezi ca nu am trai? A fost vreodata drumurile romanesti mai plinbe de masini ca acum? Au fost mall-urile mai pline de cumparatori? Sa mai cumparat cu atita frenezie ca acum: electronice, mincaruri scumpe, haine de butic, masini etc.? V-ati oprit vreodata sa va uitati ce fel de masini sunt parcate pe linga scoli, spitale, cladiri guvernamentale (cu bugetari, deh...)? Stiu, vor sari prostacii sa strige, dirijatid e ciutati, ca "se moare de foame". Eu ii intreb: cunosc MACAR o persoana care a murit de foame? Care nu a avut ingrijire medicala REZONABILA? Ca la romani, "decenta" nu are acoperire. Decent este sa aiba o casa - fiind singura tara in lume in care procentul populatiei care detine o casa se apropie de 90%! Sunt profesoara si ma descurc decent - dar probabil "decenta" mea nu este aceiasi cu a prostacilor. Asa ca le fac si eu o urare, de sarbatori: SA TRAITI DECENT! Mai dati dovada si de decenta in comportamentul vostru!

13 decembrie 2011 9:58

Stimabile Ion Maciuca Domnule Bâtă, problema e că gafa făcută de băsescul nostru prezident e consecința acelui orgoliu deșănțat,a acelei aroganțe a păduchelui nedeștept care a ajuns în vârful capului dar a uitat de unde a plecat. În diplomație fie că e făcută la nivel înalt, fie râgâind declarații la vreun interviu pe maidan sau în aprozar, trebuie să fii uns cu toate alifiile acelui tact diplomatic, iar replica dată fie și o ripostă, trebuie spusă cât mai gentil cu putință, fără să șifonezi pe nimeni. Nu ca Băsescu care a dat cu bâta-n baltă și a nimerit un căcat, stropind pe toată lumea din preajmă. Nu e de mirare că toți străinezii ne marginalizează, străinezii europeni și nu numai. Partea proastă e că tot poporul are de suferit. Chiorul continuă să calce-n străchini la palat, dar azi-mâine el nu va mai fi acolo, iar cei care strâng muntele de cioburi în urma lui vor avea serios de lucru să încerce să repare stricăciunile în urma lui. Să trăiești bine!

13 decembrie 2011 9:28

rid de prosti si uite asa ! se face reclama !...fie ea si negativa ! pe teoria ,,fructului oprit ! "... si vanzarea va merge struna ... la respectivele zarzavaturi, ca deh ! de-ale noastre strambam din nas , ca nu sunt ambalate la plastic, si cu cod de bare pe ele, si mai ales ale nopastre se strica repede, din cele de la altii o sa tinem pina la pasti si tot vesele si colorate vor fi !, trebuie doar sa stergem praful din cand in cand ...!

13 decembrie 2011 9:21

drogatii europei niste drogati imputiti care merita sa fie pusi la punct!

13 decembrie 2011 9:08

alice @i. maciuca, olandezii vor fi foarte suparati daca, prin absurd, nu le mai cumparam noi marfa; vor da faliment; recoltele le vor putrezi pe camp, turistii vor parasi amsterdam, canalele vor seca, morile de vant vor stagna;"a propos, ai habar de olanda? ne vor implora in genunchi sa-i favorizam din nou, sa nu-i mai boicotam pt ca vor pieri; proverb despre determinarea romaneasca de a-i pedepsi pe olandezi: capra raioasa cu coada in sus; iar in legatura cu gestul cu cosul - lui eba sigur ii va sta in gat !

13 decembrie 2011 9:06

Ion Maciuca Subscriu la gestul Presedintelui. Impotrivirea olandezilor la intrarea noastra in Schengen ori este pur irationala ("le-a cazut pata pe noi") ori e motivata politic (sabotarea acestei guvernari). Oricum a-i lua-o, branzarii astia trebuie sa invete respectul chiar si numai pentru favoarea pe care le-o facem cumparandu-le produsele. In lumea de azi, boicotul e cea mai tare arma.

13 decembrie 2011 8:45

Morcovul olandez! Să sperăm că legumele olandeze respective sunt morcovi. Nu de alta, dar să-și poată băga eurodeputații români cel puțin câte un morcov în tuhăs. Că doar sunt gratis, moca, peșcheș.

13 decembrie 2011 8:41