Bine v-am regasit dupa un Craciun care, vreau sa cred, a fost frumos si linistit pentru cei mai multi dintre dumneavoastra. Ne-a afectat pe toti lipsa zapezii dar, la fel de tare cred ca o buna parte dintre noi am fost afectati sufleteste si de faptul ca, pe toate canalele de televiziune a aparut o reclamă a unei companii de telefonie care, cum spune si NAPOCA NEWS , blasfemiază Crăciunul cu un clip publicitar.

Sursa citata spune ca tot românul a văzut clipul publicitar al firmei cu pricina care parodiază cunoscuta colindă românească intrată în patrimoniu UNESCO: Am plecat sa colindam /Domn, Domn sa-naltam /Cand boierii nu-s acasa/Domn, Domn sa-naltam/Cand boierii nu-s acasa/Domn, Domn sa-naltam/Domn, Domn sa-naltam”.
Ciudat este, mentioneaza sursa citata, că pentru acest clip publicitar ce blasfemiază numele Domnului nostru Iisus Hristos, CNA şi Ministerul Culturii nu au luat nicio măsură de interzicere a reclamei pe posturile de televiziune. Aşa că românii în loc să asculte şi să vadă interpretat colindul creştin la televizor au avut parte de un videoclip anti-creştin. Se pare că acest capitalism financiar şi speculativ din lume nu mai are nimic sfânt. Nici măcar în seara de Crăciun, pentru a face bani şi a se închina la viţelul de aur, mai spune sursa citata.
Daca o sa va inchipuiti ca foarte multe surse media au abordat acest subiect, va inselati. Luati cu stiri despre vin, tuica, sarmale, carnati si alte ‘porcarii”, nici jurnalistii nici reporterii nu s-au grabit sa sara cu microfoanele, cum ar fi fost firesc, pe mai marii respectivei companii de telefonie, pe sefii de la CNA sau pe capii Bisericii Ortodoxe Romane care s-ar fi cuvenit sa aiba macar o interventie de bun simt. Nici vorba de asa ceva, niciun cuvintel! Drept pentru care numita reclama, de doi bani, pentru care, desigur, multe posturi radio si tv au incasat o carca de euroi sa o difuzeze, a rulat pe sticla si la radio, fara oprire. Si apare in continuare!
Sa speram ca propunerea legislativă a deputatului PSD, Victor Socaciu, care prevede interzicerea folosirii în reclame a colindelor, imaginii Ateneului Român și a statuii lui Mihai Eminescu se va bucura de audienta pozitiva in Parlamentul Romaniei.
EVENIMENTUL ZILEI spune ca, prin această propunere legislativă, deputatul PSD vrea să împiedice "folosirea abuzivă în cadrul comunicărilor comerciale audiovizuale, în special în cadrul spoturilor publicitare, a unor elemente care fac parte din patrimoniul cultural naţional". Victor Socaciu, mai mentioneaza sursa citata, s-a arătat deranjat de folosirea unui colind românesc într-un spot publicitar al unei companii de telefonie. De asemeni, el a criticat și folosirea imaginii Ateneului Român și a lui Mihai Eminescu în spotul unei reclame la un lanț de farmacii.
OPINIA TIMISOAREI consemneaza si ea ca Victor Socaciu isi propune sa completeze astfel Legea audiovizualului si noteaza ca deputatul PSD urmareste, dupa cum explica si in expunerea de motive, sa fie interzisa “folosirea abuziva in cadrul comunicarilor comerciale audiovizuale, in special in cadrul spoturilor publicitare, a unor elemente care fac parte din patrimoniul cultural national”.
“Astfel de spoturi sunt din ce in ce mai frecvente, precum folosirea de catre o firma de telefonie in scopuri publicitare a unui vechi colind romanesc care face parte din patrimoniul cultural imaterial sau de catre o companie farmaceutica a cladirii Ateneului Roman si a statuii poetului national Mihai Eminescu, elemenente protejate prin Legea 182/2000 privind protejarea patrimoniului cultural national mobil”, explica Socaciu.
In opinia social-democratului, interzicerea unor astfel de practici garanteaza protejarea patrimoniului national si in domeniul comunicarilor comerciale audiovizuale.
Pun punct aici si , pana maine, numai bine sa va fie!


Comentarii

alice care blasfemie ? colindul respectiv este popular, folclor ! cand presedintele propavaduieste din amvon sau se hahaieste intre popi, va place, nu ? ipocritilor !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

28 decembrie 2011 15:56

ipocrit da maaaa!!!! ce tampenie sa puneti botu' la orice cacat de articol. parca vad toata tara tavalita de foame, batrani cautand prin gunoaie...iar voi ascutiti furcile ca sa nu mai blasfemieze colinda. Mi-e rusine ca traiesc printre romani, ca traiesc in Romania. :(

27 decembrie 2011 21:47

Eu Aprindeti rugurile, ascutiti furcile si topoarele si pe ei fratilor!!! Sa nu scape unul! Ca BOR face catedrala de 600 mil de euro, nu are nici o importanta! Ca popii se plimba in Mercedes-uri, Audi-uri si BMW-uri, nu ne intereseaza! Reclama asta e lucrarea diavolului! Blasfemie!!! Erezie!!! Inqiusitio redivivus Domine!

27 decembrie 2011 17:44

Bercea Mondialu Reclama este ok,chiar simpatica!ce sa spun sa respectam ....rahati de Harcov respecta steagul Romaniei ?nu!-respecta imnul Romaniei ?nu ! alea chestii grave nu un biet colind

27 decembrie 2011 16:38

Lucifer ioio imi placi. te voi sodomiza nonstop

27 decembrie 2011 16:27

maria in viata mea nu as face un abonament la romtelecom chiar si numai pentru ca AU FURAT COLINDA. m-a afectat cu adevarat acest lucru, de sarbatori voima sa aud Domn , Domn sa'naltam nu reclama dobitocilor.

27 decembrie 2011 16:18

Ioio Blasfemia nu e pedepsita de lege. Inca nu suntem in Iran. Asa ca mai usor cu pianul pe scari.

27 decembrie 2011 15:42

Theofilus Ah, nici macar nu au facut-o din rautate: firma primeste BANI (grei) pentru asta + asistenta juridica în caz ca sunt dati în judecata. De unde? Pai de la UE = Uniunea anti-crestina anti-Europeana. O întreaga cireada de firme de PR ale celor mai puturoase jepadaturi "europene" (lobby-uri & ONG-uri) feministe, ateiste, ledigaghiste, homo-pedofiliste, lesbiste, transiste si anti-familiste contribuie din greu (cu bani delapidati din impozite) la astfel de campanii mediatice, deghizate în reclame. Si toate mai au înca ceva în comun: sunt anti-fasciste (stiind prea-bine ca, în caz de ceva, vor fi primii vizati).

27 decembrie 2011 14:36

V crestionoizi retarzi :D iubitorilor de povesti pentru handicapati se dedica: http://www.youtube.com/watch?v=YUK9Nt-Jpxk

27 decembrie 2011 14:30

Bebe Macelaru Nesimtirea apartine celpor care si-au permis a folosi un sfant colind romanersc pt. a face reclama la porcariile lor. Adervarat ca cei care ar trebui sa se sesizeze dorm in papuci.

27 decembrie 2011 12:51

je blasfemie? da` maicutza aia de a facut 2 gemeni ce e verule? lasa`ne cu tiparele astea ca nu tine...

27 decembrie 2011 11:45

Lucifer Rom-Rom-telecom !!! Ei si ce? Reclama a fost decenta. Fata de alte emisiuni/seriale de-a dreptul scarboase si imorale si pe care nu le mai amendeaza nimeni (Nora pt mama, Iubiri secrete, Un show pacatos etc.)

27 decembrie 2011 11:15

DIN LIPSA DE ACTIVITATE VA UITATI PREA MULT LA TEMBELIZOR...

27 decembrie 2011 10:57

NR BOR SI CNA -UL AU GRIJA CA NU CUMVA VREO TELEVIZIUNE SA SE IA DE BASE SI PDL . AVETI GRIJA SA NU FIE CUMVA CRITICATA ACTUALA PUTERE IAR DACA ASTA SE INTAMPLA , URMEAZA AMENZI USTURATOARE. PANA ATUNCI, DORMITI LINISTITI CNAUL VEGHEAZA LA VEL CA SI BORUL NU??? SA LE FIE RUSINE !!!!

27 decembrie 2011 10:20

petre Poporul român suferă de acest lucru? Să fim serioşi,Grija mea ce publică canalu e,y.Să fie sănătos Ce dracu noi pentru orice se publică să intervină nu ştiu cine,Mai uitaţi-vă şi la alte canale de peste hotare ce colorat se vorbeşte şi nu intervine nimeni.Cred că suntem un popor de bocitori şi comentatori, analişti, etc.Dacă suntem atât de serioşi luam atitudine pentru alte lucruri mai importante.Cui nu-i convine să fie sănătos În opinia mea CNA-ul trebuie desfinţat.Fiecare face ce poate şi cum poate La mulţi ani!

27 decembrie 2011 10:19

Bula Nu cred ca de blasfemie e vorba; ce este adevarat, e ca reclama a enervat, etse total neinspirata si agasanta! In orice caz, m-a convins sa nici nu ma gandesc sa schimb furnizorul actual, care nu e cel din reclama! La multin ani!

27 decembrie 2011 9:56

robi daca intervenea BOR,toata lumea ar fi sarit ca arsa ca de ce se baga Biserica Orthodoxa.noi orthodocsii,la noi in tara nu mai avem nici un drept.stam si privim cum sectarii(neoprotestantii)ne batjocoresc credinta,religia,martirii,suntem facuti inchinatori la idoli,pe eminescu iil fac curvar,pe stefan cel mare la fel,iar noi nu putem face nimic ca intervine imediat vaticanul neoprotestant,adica departamentul de stat al sua.

27 decembrie 2011 9:44

Stefan O bataie de joc ,ca tot ce se intimpla in Romania.Ca de fiecare data nu cred ca se va lua o masura normala.Suntem bataia de joc a autoritatilor.Can-canizarea tarii continua,fara cea mai mica jena.

27 decembrie 2011 9:43

Privitor Tv. CNA-ul si masmedia ar trebui sa intervina si in practica batjocoririi portului national romanesc si a cantecelor populare , care sunt prezentate de niste " canterete " inbracate sumar sau in straie de traseiste si nu in portul popular decent al tarancelor noastre. Este o batjocora adusa acestui patrimoniu national ,folclorul romanesc.Decadenta se vrea introdusa si in mediu satesc, singurul care mai pastreaza tezaurul nostru folcloric.

27 decembrie 2011 9:42