Ca se vezi ce ti-e si cu sondajele astea! Ba te ridica, ba te coboara, de te ia asa o ameteala incat nu mai sti pe ce lume esti si cum te cheama. Cum e cazul si cu USL.
La inceputul lui decembrie, 2011, COTIDIANUL titra “ Opoziția, pe primul loc în topul preferințelor românilor. Sondaj IMAS: USL câștigă alegerile de anul viitor. 63% dintre bucureșteni ar alege Uniunea. Sursa citata nota ca USL continuă să conducă în preferinţele românilor cu 51,7% din voturi, asa cum releva un sondaj IMAS, pe luna noiembrie, realizat la comanda ziarului „Adevărul".
Luna trecută, mai spunea aceeasi sursa, într-un sondaj al aceluiași institut, Uniunea Social Liberală avea 52%. În același sondaj, PDL era cotat cu 18,7% din preferinţele electorilor.
În Muntenia, USL conducea detașat cu 57,4%. PDL se clasa pe locul trei, cu 16,3% din opţiunile celor care s-ar prezenta la urne.mai preciza sursa citata iar, in Moldova, USL avea 52,4% si PDL - 19,9%. În Transilvania, USL ar fi fost aleasa de 42,5% dintre români, dacă duminica urmatoare ar fi avut loc alegeri. PDL era cotat la 20,3%, mai spunea sursa citata.
In Bucureşti, pentru USL optau 63,3% din alegători, cel mai mare scor pe care Opoziţia îl avea la nivel naţional, iar PDL avea 19,6% din voturile bucureştenilor.
Sondajul IMAS a fost realizat în perioada 9-17 noiembrie 2011 la comanda ziarului „Adevărul" . Cercetarea sociologică a fost realizată pe un eşantion de 1.041 de persoane şi avea o marjă de eroare de 3%.

Buuun! Asta era la inceputul lui decembrie. Acum, la fine de luna si de an, aflam din EVENIMENTUL ZILEI , ca USL a căzut sub pragul de 50% în preferințele alegătorilor. Scorul său, cel mai scăzut din 2011,mai spune sursa, este de 49,2%, asa cum relevă un sondaj IMAS efectuat în luna decembrie, tot la cererea ziarului ”Adevărul”.
Deşi este pe primul loc în preferinţele electoratului, trendul USL este descrescător. PDL este la 21,5%, în creştere cu patru procente faţă de măsurătoarea precedentă a IMAS, de la începutul lui noiembrie, în care avea 17,6%, mai noteaza sursa citata care subliniaza ca USL a pierdut 3% în două luni.

Dacă acest trend descrescător se va menţine, USL, a cărei miză este să obţină majoritatea de cincizeci plus unu în Parlamentul viitor, ar putea avea serioase probleme. De obţinerea majorităţii parlamentare depinde pretenţia USL de a propune Palatului Cotroceni un premier din rândurile sale după alegerile din 2012. Or, în contextul în care preşedintele PSD, Victor Ponta, a exclus orice colaborare cu UDMR, nu are nimic bun de spus despre UNPR şi ironizează ideea de a se alia cu Partidul Poporului sau PRM, o scădere sub 50% ar crea USL o mare problemă: aceea că nu ar avea cu cine să formeze majoritatea în Parlament, după alegerile din 2012.

Iata insa ca aceeasi sursa consemneaza ca PSD nu crede în IMAS si ca intrebat ce crede despre cifra de 49% trecută în dreptul USL, senatorul PSD Dan Şova a răspuns: “Nu mi se pare corectă. Şi nici realistă. Dar asta ca să nu fiu prea dur şi să spun că e o făcătură. Pot spune că mă pricep la sondaje şi, dacă le-a ieşit aşa, nu l-au făcut în mod serios. Şi există şi o explicaţie deontologică a acestui fapt: lipsa de onestitate, minciuna. Îmi pare rău că se folosesc institute de sondare ca să se mintă".
Şova susţine că scorul adevărat al USL este de 55-60% .

Liberalii, mai aflam din aceeasi sursa, au tratat cu reţinere sondajul IMAS.
“Nu l-am văzut, dar l-am văzut pe cel al Avangarde, în care USL are 63%", a declarat vicepreşedintele liberal Relu Fenechiu. Senatorul Teodor Meleşcanu a reacţionat şi el cu prudenţă, spunând că firesc ar fi ca sondajele să înregistreze o creştere considerabilă a USL, dar că, atâta timp cât nu a văzut acest sondaj specific, ar fi hazardat să se pronunţe.

Si ADEVARUL sustine ca USL a coborât sub 50 la sută si precizeaza ca barometrul „Adevărul“, realizat de IMAS, relevă că Opoziţia are 49,2% din opţiunile alegătorilor care s-ar prezenta la vot, cel mai scăzut scor din 2011. USL conduce în topul preferinţelor electoratului, dar este în scădere, în timp ce PDL este într-o uşoară creştere, potrivit sondajului pe luna decembrie 2011, realizat de IMAS.

USL ar obţine 49,2% din voturi, sub obiectivul proclamat încă de la înfiinţarea alianţei şi anume strângerea a peste jumătate plus unu din opţiunile alegătorilor iar PDL este cotat cu 21,5.

Chiar dacă USL conduce detaşat, ecuaţia viitoarei guvernări rămâne complicată, comenteaza sursa citata.
Preşedintele Traian Băsescu a afirmat, de mai multe ori, că nu va nominaliza un premier din partea USL. Dacă restul partidelor se vor alia în jurul PDL, ele ar putea forma o majoritate. Dan Diaconescu are deja o înţelegere neoficială cu UNPR, partid aflat în actualul Guvern. În plus, televiziunea patronată de Dan Diaconescu a atacat sistematic USL.

Cât despre UDMR, preşedintele acestei formaţiuni, Kelemen Hunor, a ameninţat deja Opoziţia că nu va beneficia de sprijinul Uniunii. „Dacă USL va pica sub acest prag de 50%, va avea o problemă uriaşă", a afirmat Hunor într-un interviu acordat unui cotidian central.

Aceeasi sursa explica si cum a pierdut Opoziţia şapte procente si spune ca potrivit datelor strânse de IMAS, PSD şi PNL, partidele care alcătuiesc USL, obţineau mai multe voturi separat, înainte de a se alia, în februarie 2011. Astfel, în ianuarie 2011, cele două partide strângeau în jur de 56% din opţiunile alegătorilor: PSD avea 37,9%, iar PNL 25,2%. În lunile următoare, Opoziţia s-a menţinut pe acest trend, fără însă a profita de greşelile Puterii. Explicaţia: prima jumătate a anului a fost dedicată împărţirii locurilor la alegerile locale de anul viitor.
Mai mult, şi după finalizarea listelor, Opoziţia nu a reuşit să impună propriile teme, reacţionând, de multe ori, la derapajele Puterii, după ce acestea fuseseră deja dezvăluite de presă.

Scăderea USL a fost accentuată de scandalul legat de debarcarea lui Mircea Geoană din fruntea Senatului. Disputa s-a petrecut în luna noiembrie, dar efectele ei nu au putut fi măsurate imediat, pentru că operatorii de teren au strâns datele în primele zile ale scandalului. PSD a lăsat imaginea unui partid măcinat de conflicte interne, cu lideri dispuşi să sacrifice funcţia numărul doi în stat, doar pentru scoaterea adversarilor din competiţie. În schimb, PDL are cel mai bun scor din mai 2010 şi până astăzi. După tăierea salariilor şi creşterea TVA, PDL a coborât de la 35,5% la 20,8%.

Sondajul IMAS a fost realizat în perioada 9-17 decembrie 2011, la comanda ziarului „Adevărul" . Cercetarea sociologică a fost realizată pe un eşantion de 1.041 de persoane, şi are o marjă de eroare de +/-3%.

Sursa mai opineaza si ca Opozitia poate pierde alegerile. Un raport al Institului „Ovidiu Şincai", lansat recent, atrage atenţia că PDL nu mai poate câştiga alegerile parlamentare, dar USL le poate pierde „pe baza propriilor erori". Institutul îl are ca preşedinte al Consiliului Director pe Adrian Năstase, în timp ce Adrian Severin este director coordonator. Autorii documentului iau în calcul două scenarii, cel optimist din punct de vedere economic şi cel pesimist. În cazul scenariului optimist, în 2012 este posibil să apară primele rezultate pozitive ale politicilor de austeritate promovate de Guvernul Boc. Concluzia unei asemenea variante este previzibilă: „În astfel de împrejurări, şansele electorale ale Opoziţiei se pot reduce."


Pun punct aici si, pana maine, numai bine sa va fie!


Comentarii

alice nicio grija, m. petrascu, nu va citesc articolele, nu merita stilul dv. proletcultist ! am remarcat doar reaparitia lor si, desigur tema ; dar chiar nu realizati cat de deplasata sunteti ?!? iar in privinta stresului, nu va framantati - nu stres provoaca articolele, ci altceva !

29 decembrie 2011 9:07

Catalin Numarul pomanagiilor si ciumetilor care mai cred in demagogia USLamistilor va scadea semnificativ in 2012. Audienta televiziunilor bocitoare de saraci va scadea si ea f.mult. Militarii, securistii,politistii , jandarmii si militienii de la penitenciare vor trece de partea puterii pentru ca pensiile lor s-au marit cu 30% si se vor plati retroactiv din 01.01.2011.

29 decembrie 2011 8:40

Kordy Alo ! Ponta si Antonescu,vedeti-va bai baieti de treaba,stati linistiti la locurile voastre,voi nu vedeti ca romanilor le place sa fie korditzi de primitivii monstrului de la Cotroceni.L-au "pedepsit" pe "arogantul" Nastase si acum nu mai stiu ce sa mai faca sa scape de jhavre,chiar nu stiu,ca in `89 le-au facut-o ai de-afara.Lasati-i,bai,pe jhigodiile astea in continuare, "sa salveze tzara".ha,ha si ha !

29 decembrie 2011 1:34

val si, da, sunt bulan trist si nespalat

29 decembrie 2011 0:32

val D-le care ai comentat la 23:29, daca stiti "tabla" impartirii faceti o socoteala citi bani au imprumutat favoritii dvs si impartiti la un salariu de 700-800 de lei si veti vedea ca obtineti un mare numar de salarii care ar fi putut fi acordate de PDL. Este usor sa dai vina pe altii. Ce ma mira ca mai sint unii care cred in lozincile debitate de Bashinescu si gasca lui de hoti si nu vad guvernarea catastrofala a acestora.

28 decembrie 2011 23:49

scursurile societatii @esti un mare d-----c si un p---t facut gramada ,pensia si salariile de care zici tu ti-la furat cei din banda de talhari din usl,daca nu se luau aceste masuri de austeritate nu aveai nici pensia pe care o primesti---voteaza ma usl si ai sa primesti o p--a babana sa te saturi de mancat si suflat,ca la asta crezi ca te pricepi tu si alti pomanagii

28 decembrie 2011 23:29

radu Intre vrajeala de la sondaje si vot o diferenta . Nu numai bugetari se vor prezenta la vot, sa voteze USL pentru ca sa le dea ceva pomana. Chiar in climatul acesta pacatos economic in lume sa nu intelegi nimic esti numai bun de vot pentru USL. Pentru Ponta si Antonescu. Chiar sunteti de ras!

28 decembrie 2011 22:39

pentru gh.liviu Daca mai exista prostime de mai sustine ( inca) pdl in sondaje sunt convins ca si acestia pana la alegeri se vor trezi (din betie).

28 decembrie 2011 21:31

ANALIST CU ATESTAT GYCU Bine ca parerile sunt impartite si sondajele mint eu am facut un sondaj la mine in comuna fiind postas si din 100 de chestionati 79% au zis ca vor USL SI 10 %UNPR si doar 11la suta PDL SI alte partyde peste un an vom sti exact situatia

28 decembrie 2011 21:04

gh.liviu Daca mai exista prostime de mai sustine USL in sondaje sunt convins ca si acestia pana la alegeri se vor trezi.

28 decembrie 2011 20:12

val Madam Petrascu si ceilalti sustinatori ai Javrei Ordinare, daca este asa cum sustineti, puteti sa stati linistiti si sa va bucurati de o noua victorie contra poporului roman. Cred ca nu trebuie sa va nelinisteasca procentul opozitiei in sondaje, fiind siguri ca veti cistiga din nou. Lasati opozitia sa creada ca vor cistiga alegerile si va bucurati ca se inseala. In particular, articolele dvs sint lungi si intelegi ca dupa un discurs a la Severin, sau Ceausescu.

28 decembrie 2011 18:39

nelu SUNTEȚI RIDICOLI ,.CERȘETORI DE VOTURI .JOS CERȘETORIA POLITICĂ .JOS CORUPȚIA POLITICĂ ,JOS MODUL JOSNIC DE SONDAJ .MAI BINE INIȚIAȚI DEZBATERI PUBLICE VIZAVI DE SITUAȚIA DE CRIZĂ MONDIALĂ ȘI EUROPEANĂ .DEZBATERI PUBLICE DESPRE ROLUL ȘI PUTINȚA ECONOMICĂ ROMÂNEASCĂ ÎN DEPĂȘIREA CRIZEI .NU MAI CULTIVAȚI CULTUL PERSONALITĂȚII NIMĂNUI FIE ȘI DIN OPOZIȚIE SAU PUTERE ,AR TREBUI SĂ PRIMEZE INTERESUL NAȚIONAL NU INTERESUL ELECTORAL AL PITICILOR LIDER AI PRISTIEI ȘI SLUGĂRNICIEI HOȚILOR DE 22 DE ANI .

28 decembrie 2011 18:00

alegator onest Sunteti niste pupc...isti pedelisti cretini si atat.Daca vreti sa stiti USL-ul va castiga alegerile cu 56 %.

28 decembrie 2011 17:31

Cata NU UITATI! NU LINGEM UNDE AM SCUIPAT! E de bun simt, nu-i asa? Suntem alegatori destepti si cu onoare; Am penalizat PSD pentru baroni si coruptie, PNL-ul idem, Conservatorii - Felix - deja stim, PDL-ul o ia la vale daca nu face ce trebuie. Avem cumva memoria scurta? De ce i-am dat jos pe mafiotii si hotii si... din anii precedenti? Ca sa ii realegem acum? Avem nevoie de o alternativa, altfel, sper sa nu lingem unde inainte am scuipat.

28 decembrie 2011 17:21

Maria Petrascu Alice, sper ca in noul an , in care va doresc numai bine, sa renuntati sa mai cititi articolele mele. Nu de alta dar vad ca va dauneaza grav sanatatii pentru ca, iata, va provoaca un stres permanent. Menajati-va!

28 decembrie 2011 16:04

alice mme patrascu, lipsa articolelor-fluviu semnate de dv m-a bucurat, sperand ca, in sfarsit, ati iesit la pensie si, poate, aveti si lucruri bune de facut; dar, vai, se pare ca ati fost la niste cursuri de reciclare, cu teze noi; deci, ce notite v-ati luat ? ca pdl creste in sondaje, desigur, in detrimentul usl ! foarte logic ! partidul care a papat economia nationala, cu pensionari si bebelusi cu tot, dar s-a umflat tarata in el datorita spagilor, licitatiilor trucate, comisioanelor etc., devine tot mai iubit, tot mai eligibil ! mai, sa fie ! exact ca in comunism, cand, cu cat mai injurat si detestat era sistemul, cu atat se lauda - el, sistemul - ca este cel mai tare, iar lingaii de tip vechi - pt ca iata, ce de lingai de tip nou mai avem ! - se inghesuiau sa-l pupe in fund !!!!! am aflat si ca presedintele a scazut, de la peste 70% in perioada de glorie, la vreo 7%; dv. cat v-ati notat ? 57 ? 77% ?

28 decembrie 2011 14:52

nelu Madam Petrascu te-ai ticnit la cat ai mancat.....de Craciun??PDL...21,5%???Nici Udrea si Lazaroiu nu viseaza asta!!USL are intre 56-63% la nivel de tara si peste 65%in Bucuresti.PP,adica partida prostilor creduli(senzational!!!) are undeva la 7 % ,UDMR-5-6,PRM-6%,PDL 14-16%,iar restul sunt cantitati neglijabile(unpr,pin...si alte muraturi..).Asadar,madame..si stimati tovarsi postaci portoverzui.....deja simtiti morcovul??Si...nu e mic!!! Iti doresc multe succesuri!

28 decembrie 2011 13:49

Carol Ce se intampla baieti? Simtiti ca vi se duce pamantul de sub picioare? Credeti ca un sistem se poate mentine din vorbele postacilor manipulatori?2012 e gata PDL-ul ,asa cum a fost si regimul lui Ceasca,dispare intr-o clipa,max.1 zi!

28 decembrie 2011 12:35

flacare violet Sondajele IMAS, ca si ale altora ca ei, au fost dezmintite chiar cand PSD care fura, cum se lauda vanghelie, cate un milion jumate de voturi, organiza alegerile. Unul se plange de 15000 de lei, uitand de furtul organizat al economiei facut mana in mana de uslasi, pana in 2004 condusi de unii care au facut cu multa intlighentie contracte care sa jecmaneasca statul si continuat pana la intrarea in criza de ceilalti. Si eu astept ca vietile furate in 89 si 91 si economia nationala jecmanita si fie puse pe masa. Pana atunci varianta USL ramane ce amai rea, cea a mascatilor.

28 decembrie 2011 12:23

cetatean are dreptate Pop Cornel, sondajele astea sunt vrajeli. Personal o sa ascult povestile electorale ale pdl dupa ce imi dau inapoi, cel putin, banii pe care mi i-au furat din salariu, din iulie 2010 pana in prezent, adica vreo 15.000 de lei. Deci, intai pun banii pe masa, apoi o sa le ascult povestile, iar de votat mai discutam dupa aceea. As dori ca si ceilalti romani sa gandeasca la fel, sa vedem ce o sa faca pdl. Am zis.

28 decembrie 2011 11:43

nelu Coborîți cu picioarele pe pămînt .Nu vă mai faceți de caca-cu lapte singuri .Toți știm ce e cu sondajele astea .Ce din ce în ce pot să manipuleze mai puțin .Deci nu mai manipulați opinia publică ,mai bine manipulați pietre în ocnă .E același lucru frecție la plcioare de gheață .Dansul lui gioană a pus capăt manipulării ,sunt unii ce încă mai trag nădejdie ca broasca la păr . deci jos fraudarea sondajelor ,jos corupția ,jos inpostura ,nu ne mai îndesați pe gît proști frumos cosmetizați .

28 decembrie 2011 11:15

Pop Cornel Chiar asa de prosti sunteti mai miticilor.Cum poate creste in sondaje un partid ca si PDL care numai masuri de austeritate face si in 2012.Salarii si pensii inghetate se dau afara cca 2-300000 de oameni -va puneti intrebarea sau judecati fara a gindi.Eu am pensia inghetata si taiata-cum va ginditi ca eu sa mai votez PDL voi incerca cu un alt partid sa vedem ce stie ca de actuala guvernare sunt satul pina peste cap.

28 decembrie 2011 10:36

pensionar USL NU ESTE PREZENT INTRE OAMENI, NU ARE OAMENI DE INCREDERE PE STRAZI, CARTIERE, BLOCURI UNDE SE POT SPUNE PAREI, ETC.SA STITI CA TALIBANI PDL SUNT FOARTE BINE INDOCTRINATI, SUNT NISTE CAMICAZE CA SI NORD COREENI PE CARE LE CRITICAM DAR PUPATU MAINI LUI BASESCU SA STITI CA NU ERA REGIZAT ESTE AUTENTIC CE AM CONSTATAT IN VIATA DE ZI DE ZI.USL E PRE RUPT DE OAMENI SINPLI. PENSIONARI, ESTE MULTA FILOZOFIE, NU CEVA CONCRET CARE MERGE LA INIMA-SUFLETUL MURIBUNDULUI DE CETATEAN.

28 decembrie 2011 9:37

Bercea Mondialu USL va lua exact voturile PSD -adica cca 30% -pentru ca PNL nu mai este ,in perceptia populara ,un partid ! marea greseala a opozitiei este ca nu a inteles ca in politica partile sunt mai mari decat intregul!nici un liberal cu capul pe umeri nu va vota USL adunatura comunistilor!

28 decembrie 2011 9:29

bb.dk toti sint slugoii strainilor departe de a fi alesi acestia si toti presedinti ultimilor 20 de ani ar trebui bagati in puscarie ptr distrugerea tari

28 decembrie 2011 9:01

ANTI GRIVCO Este a 5-a luna consecutiv in care USLinosii SCAD in sondaje si asa cum bine stiu analistii ca ii cheama Parvulescu sau Kivu doi simpatizanti ai USLinosilor disimulati in presa independenta ffffimportant este trendul .Asa ca ce crede Sova,Tonta sau Bombonel este problema lor dar eu le dau in scris ca in 2012 cu ocazia alegerilor parlamentare nu vor obtine mai mult de 34-35% din sufragii.Salam Alecu!In orice caz sei doi coilideri USLinosi Trancanel Antenescu si jegozaurul Tonta pot sa-si muste mainile la vedere dar si portocalele pe furis.

28 decembrie 2011 8:44